Czerwiec 21, 2024, 06:10:04 am

Autor Wątek: Echolokacja  (Przeczytany 4005 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LI

 • Modérateur
 • Level I
 • *****
 • Wiadomości: 440
 • Liked: 20
 • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
 • Grupa: A RH +
Echolokacja
« dnia: Marzec 03, 2013, 02:55:02 pm »
Z echolokacja kojarzą nam się w nietoperze ;)

Ale niewidomi ludzie także podobno posługują się tą metodą w poruszaniu się.
Inaczej brzmią odgłosy w pomieszczeniu pustym a inaczej kiedy mamy na swojej drodze przeszkody.

Osobą niewidomą, która tę sztuke rozwinęła do perfekcji jest Ben Underwood. Jest to cżłowiek, który dzięki echolokacji potrafił trafić piłką do kosza, jeździł na rolkach, ćwiczył karate i robił mnóstwo innych rzeczy, które wydają się niewykonalne przy braku wzroku.

Ben niestety już nie żyje ale krótki film mozna zobaczyć tutaj:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XUXh-X1iveU
Dla mnie niesamowite jest to, że ludzie jednak jeśli bardzo tego chcą mogą zastąpić jeden zmysł drugim.

Offline Andii

 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 1
Odp: Echolokacja
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2013, 03:03:45 pm »
Czytałem kiedyś historię James'a Holman'a. Żył on w XIX wieku. Był nazywany "ślepym wędrowcem".
Dużo podróżował po świecie i dzięki umiejętności echolokacji świetnie sobie radził.
Był w tamtym czasie niesamowitym zjawiskiem gdyż w ówczesnym czasie niewidomi co najwyżej stali na ulicach i żebrali. Tymczasem James nie dosć, że podróżował to dużo pisał i należał do elitarnego towarzystwa królewskiego w Londynie.
Zwykle nie dowierzano ślepocie Holmana. Kiedy był w Rosji, wzięto go za szpiega, udającego tylko podróżnika – tak dobrze sobie radził bez niczyjej pomocy.

http://en.wikipedia.org/wiki/James_Holman

Offline Marecki

 • New
 • Wiadomości: 10
 • Liked: 0
Odp: Echolokacja
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2013, 08:33:34 pm »
Naukowcy w Kanadzie określili części mózgu używane przez osoby, które "widzą jak nietoperze".
Niektóre osoby niewidome nauczyły się używać echolokacji przez wydawanie cyklicznych dźwięków i słuchanie przekazującego dane echa. Badanie dwóch takich osób, opublikowane w PLoS ONE, wykazało, że części mózgu zazwyczaj skojarzone ze wzrokiem zostały uaktywnione podczas słuchania echa. Dalsze badania mogłyby poprawić tą technikę dla osób niewidomych. Nietoperze i delfiny odbijając fale dźwiękowe w swoim otoczeniu i słuchaniu echa "widza" otaczający je wokół świat. Niektórzy niewidomi ludzi przeszkolili się sami w tym celu, umożliwia im to eksplorować miasta i uprawiać sport.


Skanowanie mózgu
Naukowcy przeglądnęli się przypadkom dwóch pacjentów, którzy używają echolokacji codziennie. EB, wiek 43, został oślepiony w wieku 13 miesięcy. LB, lat 27, był niewidomy od 14 roku życia. Echolokacja została rejestrowana, kiedy mikrofony zostały dołączone do ich uszy. Nagrania zostały następnie uruchomione, kiedy ich aktywność mózgu została zapisana w komputerze fMRI. Został odkryty wzrost działalności w korze calcarine . Dr Lore Thaler z Uniwersytu Zachodniego Ontario, powiedział: "To sugeruje, że wizualne obszary mózgu odgrywają ważną rolę dla echolokacji u osób niewidomych."
Badanie przeprowadziłem tylko na dwóch pacjentach dlatego nie mogę powiedzieć co się dzieje w mózgach wszystkich ludzi, którzy używają tej techniki, ale badania stwierdza: "EB i LB używają echolokacji w sposób, który wydaje się podobny adjo."


Susie Roberts, oficer rehabilitacji Akcji dla Osób Niewidomych, powiedziała: "badania niniejszej aktywności mózgu i echolokacji jest bardzo interesujące i poprawia nasze zrozumienie jak niektóre z niedowidzących osób mogą przetwarzać informacje, aby pomóc im bezpiecznie nawigować.

"Dalsze dochodzenie może pomóc poprawić sposób techniki i jej nauczania ludziom w przyszłości oraz potencjalniej poprawy ich mobilności i niezależność."

Zródło: http://www.bbc.co.uk/news/health-13539921Jak widać ludzki mózg jest zadziwiający ;)

Offline Bogi

 • New
 • Wiadomości: 7
 • Liked: 0
Odp: Echolokacja
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2013, 07:29:26 pm »
Echolokacja u ludzi?... Hm...
Czytalam, ze ludzie moga poslugiwac sie echolokacja dzieki (TAK!) odglosom mlaskania... Tak, to musi byc mlaskanie...
jeden niewidomy pan nawet pokonuje w ten sposob gorskie szlaki rowerowe. Czestotliwosc mlaskan musi byc odpowiednia. Nie bede wymyslac, bo nie pamietam jaka. jest to jednak bardzo trudna metoda, ale mozliwa i udowodniona.