Luty 25, 2024, 09:09:31 am

Autor Wątek: Rękopis Wojnicza - Najbardziej Zagadkowa Księga Świata  (Przeczytany 2452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzesiek

  • New
  • Wiadomości: 7
  • Liked: 0
  • Chcesz się dowiedzieć czegoś o mnie? Rozszyfruj QR
Rękopis Wojnicza - Najbardziej Zagadkowa Księga Świata
« dnia: Marzec 10, 2012, 07:06:31 pm »
http://www.cyfraplus.pl/ms_galeria/fotobase/36936_c.jpg
W 1912 roku Wilfrid Michael Voynich, a właściwie Michał Habdank Wojnicz, pochodzący z Polski amerykański antykwarysta przedstawił światu zagadkę, która do dziś pozostaje nierozwiązana. Odkrył tajemniczy manuskrypt zapisany przez anonimowego autora w języku, nad którym do dziś łamią sobie głowy badacze.

Od stu lat manuskrypt Voynicha pozostaje wielką enigmą. Ta pergaminowa księga oprawiona w skórę zapisana jest w całości odręcznym pismem, nie noszącym śladu choćby jednej poprawki. Choć użyty język jest zupełnie niezrozumiały, to wykazuje schematy typowe dla istniejących języków. Nad złamaniem tajemniczego "kodu" pracowały przez lata tuziny kryptografów, statystyków i lingwistów. Żaden nie dał rady.
Być może błędem ich wszystkich było skupienie się na słowie pisanym, podczas gdy analiza rysunków, ilustrujących księgę tworzy zupełnie nową perspektywę jej odczytania. Każdą niemal ze stron zdobią bowiem wizerunki roślin, gwiazd, obrazów przypominających zdjęcia spod mikroskopu... W dokumencie grupa naukowców podejmuje się ponownej, zakrojonej na szeroką skalę próby rozwikłania intrygującej zagadki.

« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2013, 02:49:29 pm wysłana przez LI »