Najciekawsze miejsca przynajmniej dla mnie, które chciałabym kiedyś zobaczyć

http://farm3.static.flickr.com/2139/2158576282_cf4a841602.jpg
1. Pingvellir- nazwa znaczy dosłownie "równina zgromadzeń", gdyż zbierał się tutaj Althing, średniowieczny parlament Islandii, często jednak ten zakątek określa się mianem doliny, bo leży pośród wzgórz, z których spływają strumienie przeciskające się między skalnymi szczelinami i spływające do jeziora Pingvallavatn.
W 2004 r. Pingvellir wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO; dolina i jej okolice stanowią najstarszy na Islandii park narodowy.
Dolina leży na północnym brzegu jeziora Pingvallavatn, w pobliżu ujścia rzeki Oxara ("rzeka toporów"). Większość turystów przybywa z zachodu, gdzie mieści się centrum edukacyjne, a także świetny punkt widokowy. Stamtąd można szeroką szczeliną zejść do doliny, by jednym z mostków przekroczyć rzekę. Inny sposób to podjechać drogą nr 36 na północ i na skrzyżowaniu przy punkcie informacji turystycznej i kempingu skręcić na południe (wówczas można zaparkować na dnie doliny).
http://www.tboeckel.de/EFSF/efsf_ps/nord_05/gullfoss.jpg
2. Gullfoss- 6 km na wschód od Geysir spada kaskadą Gullfoss ("złoty wodospad"), najsłynniejszy wodospad Islandii. Rzeka Hvita toczy wody z impetem po dwóch progach, wysokich na 11 i 21 m, by potem płynąć głębokim, długim na ponad 2 km wąwozem. Wodospad robi duże wrażenie, szczególnie w słoneczne dni, gdy unosi się nad nim tęcza (czasem niejedna!). Woda rozbryzgująca się na skałach tworzy wieczną mgiełkę, dlatego na spacer trzeba się ubrać w nieprzemakalne ubrania (należy uważać na śliskich skałach).
http://bi.gazeta.pl/im/9/10645/z10645499Q,Gory-w-regionie-Landmannalaugar-zachwycaja-kolorami-.jpg
3. Hekla (1491 m n.p.m.), najaktywniejszy wulkan Islandii. W średniowieczu nazywano ją "bramą do piekieł". Pierwsza erupcja, którą odnotowano, miała miejsce w 1104 r., później Hekla wybuchała co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Generalnie, im dłużej wulkan milczy, tym potężniej później wybucha. Zdarza się, że erupcja trwa ponad rok, np. od marca 1947 r. do kwietnia 1948 r. Ostatnio Hekla dała o sobie znać w 2000 r.
Landmannalaugar należy bez wątpienia do najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na Islandii. To ogromne pole geotermalne jest otoczone górami we wszelkich kolorach: od bieli, poprzez żółć, róż, zieleń i brąz aż po czerń. Wszystko to jest wynikiem aktywności wulkanicznej i geotermicznej, a także dużej zawartości minerałów w ziemi. Sporą atrakcją jest kąpiel w naturalnym basenie, zasilanym wodą z gorących i zwykłych źródeł. Nie wolno używać mydła - można się umyć pod prysznicem przy kempingu.
http://icelagoon.com/images/img2.jpg
4. okulsarlon to prawdziwa perła Islandii. Ta przepiękna laguna leży 64 km od Skaftafell i 78 km od Höfn, tuż przy drodze nr 1. W jeziorze pływają odłamki lodowca, a pomiędzy nimi - foki. Jest to także miejsce, gdzie można obserwować różne gatunki ptaków, szczególnie w pobliżu morza. Właśnie w tej okolicy kręcono sceny jednego z filmów o Jamesie Bondzie ("Śmierć nadejdzie jutro"), a także filmu Tomb Raider. Pomiędzy wielkimi kawałami lodu pływa amfibia. Przy parkingu jest mała kawiarnia, otwarta tylko latem.
Lagunę tworzą wody topniejącego lodowca Breidamerkurjökull, z którego wypływa Jökulsa a Breidamerkursandi. Jest to bodaj najkrótsza rzeka na Islandii, gdyż ma jedynie 1500 m długości. Jokulsarlon w ciągu ostatnich 30 lat podwoiło powierzchnię do ok. 18 km²; to oznaka topnienia lodowców. Głębokość laguny sięga nawet 150-200 m.