Czerwiec 21, 2024, 06:54:51 am

Autor Wątek: Katedra w Orvieto.  (Przeczytany 2413 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wiesiek

 • Gość
Katedra w Orvieto.
« dnia: Maj 30, 2013, 02:20:27 pm »
 • Publish
 • Katedra w Orvieto jest niezwykłym przykładem średniowiecznego budownictwa sakralnego. Decyzja o jej budowie zapadła w 1284 roku. Prace rozpoczęto sześć lat później. Trwały trzy wieki. Nie znamy pomysłodawcy wzniesienia kościoła. Do naszych czasów przetrwały dwa rysunki przedstawiające pierwotny projekt świątyni, jedyny w swoim rodzaju w całej ówczesnej Italii.

  Kóściół budowano niezwykle starannie jednak kiedy w 1309 roku kładziono belkę podtrzymującą strop, istniały poważne obawy o los konstrukcji. Rady poszukano u architekta Lorenzo Maitani z Sierry, który przez kolejne 20 lat nadzorował wznoszenie świątyni. On to przyozodbił niższy, zachodni fronton rzeźbami. Zaprojektował też chór. Później dobudowane zostały transepty wyłamujące się poza pierwotny plan prostokąta, by gmach uzyskał plan krzyża. Koncepcja budowli wymagała kombinacji i pogodzenia przeciwstawnych idei co uwidoczniło się w wykorzystaniu tworzącego poziome pasy tranwertynu i bazaltu. Fasada z czterema poziomymi pasami, zwieńczonymi łukowatymi wrotami, spiczastymi rympanonami, rzeźbami, mozaikami i rozetą jest szczególnie misterna. Katedra w Orvieto jest niewątpliwą atrakcjią turystyczną, przede wszystkim jednak odzwierciedla architektoniczną myśl twórczą późnego średniowiecza.

  Galeria:
         
  http://s9.postimg.org/6v21ygavf/Cattedrale_di_Orvieto.jpg


  http://s12.postimg.org/qshe2lkd5/orvieto1.jpg


  http://s12.postimg.org/9gh1h5qvt/katedra_duomo_orvieto_3.jpg


  http://s10.postimg.org/jy1fy4fx1/Orvieto_2.jpg


  http://s8.postimg.org/drq7nsg8x/Toskania_Autokarem_Orvieto.jpg


  http://s13.postimg.org/qbukqilg3/Duomo_Orvieto_int3.jpg


  Ściany wewnętrzne zdobią sceny z życia Matki Boskiej autorstwa Ugolino di Prete Ilario oraz jego następców – Pinturicchio i Antonio Viterbo.

  We wnętrzu świątyni podziw wzbudzają freski w kaplicy Madonny di San Brizio oraz relikwiarz w kaplicy Capella del Corporale.
  « Ostatnia zmiana: Maj 30, 2013, 02:38:40 pm wysłana przez edu »