Luty 29, 2024, 08:36:15 pm

Autor Wątek: Czy żyjemy w Matrixie ?  (Przeczytany 3745 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline House

 • Designer
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 621
 • Liked: 24
 • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
 • Grupa: 0-
Czy żyjemy w Matrixie ?
« dnia: Listopad 18, 2012, 11:17:37 am »
 • Publish
 • Dobre pytanie rozbudzające wyobraźnie
  --

  Niektórzy wierzą, że otaczający nas kosmos nie jest czymś naturalnym, tylko komputerową symulacją stworzoną przez zaawansowaną technologicznie cywilizację. Grupa naukowców z Bonn wpadła na pomysł, jak sprawdzić, czy żyjemy w Matrixie.

  Współczesne komputery pozwalają symulować kosmos

  Matrix to nie wymysł współczesnego kina. Grupie fizyków z MIT (Massachusetts Institute of Technology), którzy korzystali z najpotężniejszych superkomputerów, udało się dokonać symulacji bardzo małej cząstki kosmosu - wielkości zaledwie kilku femtometrów. Może wydawać się to niewiele, ale najważniejsze w tym jest to, że efekt ich badań jest identyczny jak prawdziwy kosmos.

  Już wkrótce, dzięki postępowi technologicznemu fizycy będą w stanie zwiększyć zakres symulacji. Obszar o wielkości zaledwie kilku mikrometrów mógłby już posłużyć do odwzorowania funkcjonowania całej komórki ludzkiej.

  Niektórzy naukowcy sugerują, że badania naukowców z MIT wykazały, że cały nasz wszechświat mógłby być także symulacją komputerową.

  Luka w symulacji

  Kosmolodzy już od dawna łamią sobie głowy nad prawdopodobieństwem tego, że cała nasza cywilizacja i otaczający ją kosmos istnieje w wirtualnej rzeczywistości i nad faktem, czy w ogóle możemy w jakikolwiek sposób zdawać sobie z tego sprawę.

  W październiku 2012 roku profesor Silas Beane, fizyk teoretyczny z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech, przekazał prasie, że jego zespół opracował sposób na przetestowanie hipotezy komputerowej symulacji wszechświata.

  Niemieccy uczeni doszli do wniosku, że odpowiednio zaawansowana technologicznie cywilizacja mogłaby tworzyć symulację całego kosmosu, włącznie z jego mieszkańcami. Taki program musiałby mieć „rusztowanie”, w którym zostałyby zakodowane prawa rządzące tym wirtualnym światem.

  Beane twierdzi, że jeśli nawet kosmos byłby zaawansowaną symulacją, istniałyby pewne ograniczenia. I teraz problem pozostaje w tym, jak je odnaleźć – dodaje naukowiec. Jak na razie nie udało się dostrzec luki w systemie, choć kosmolodzy wymyślili już jak można jej szukać. Niestety paradoksalnie, aby potwierdzić jej istnienie, trzeba najpierw dokładnie wiedzieć, gdzie się znajduje.

  Pomysł sprzed 2000 lat

  Amerykańscy naukowcy nie są jednak pierwszymi, którzy wpadli na pomysł, że nasz świat może być jedynie iluzją. Idea, że człowiek nie widzi całej prawdy, że nasze zmysły mogą być oszukiwane, liczy sobie już 2 tysiące lat. Debatowali nad nią wielcy filozofowie - od Platona do Kartezjusza. Pierwszy z nich napisał, że to, co widzą ludzie, może być zaledwie cieniami prawdziwej rzeczywistości widzianymi na ścianie jaskini, a człowiek, dopóki nie odrzuci łańcuchów doczesności, które go krępują, nie będzie mógł poznać prawdy wyższej, czyli świata idei. Natomiast Kartezjusz doszedł do wniosku, że świat, który widzimy, może być generowany przez „demona zła”, który ciągle wprowadza nas w błąd i podważa nawet twierdzenia matematyczne, które nie odzwierciedlają rzeczywistości tylko są projekcjami złośliwej istoty.

  PZG/AB http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Czy-zyjemy-w-Marixie,wid,15096448,wiadomosc.html
  --
  i najciekawsze opinie:  ~Vicodin [2012-11-15 16:54]
  A ta zaawansowana cywilizacja w żyje w jeszcze większej symulacji i główkuje czy też może żyć w symulacji jeszcze bardziej zaawansowanej cywilizacji, a ta jeszcze bardziej zaawansowana cywilizacja...

  ~EMERYT HK [wczoraj]
  Zawsze mnie zastanawiało i zastanawia, że jeśli nasz realny, czy też nierealny - 'matrixowy' kosmos, czy też wszechświat (jak kto woli) rozszerza się i to coraz szybciej, to w CZYM ON SIĘ ROZSZERZA ?? No bo przecież w czym musi i jak to 'coś' nazwać i czym jest. Skoro nie było poprzednio ani przestrzeni, ani czasu, to w czym ten super gorący i super mały, ale o nieskończonej masie, "PUNKT" wybuchł ?? A jeśli to była rzeczywiście Boska Myśl, to stwórca ma chyba ogroooooooooooooooooooomną głowę.

  ~hai [2012-11-15 22:41]
  po LSD jest to bardzo silnie odczuwane ... Brak czasu ,materii,grawitacji..jakby wszystko było świetlną projekcją..


  @Vicodin ^ hA HA dobre dobre i tak sie mozna tymi teoriami zapetlic i stracic ochote do zycia cały czas myslac i podejrzewajac ze to wszystko nieprawda w koncu nie wierzyc i nie ufac w nic i nikomu


  @Vicodin ^ a za chwile nasz swiat znowu odwiedza dawni bogowie tym razem oficjalnie którzy okaża sie byc aktualnie dla nas kosmitami i moga wtedy pasc religie dopiero bedziemy sobie główkowac...moze tez dojdziemy do wniosku ze kosmici to my z przyszłosci ludzie ktorzy rozwineli sie gdzies indziej szybciej od nas lub my sami ktorzy potrafimy w przyszłosci cofnac sie do przeszłosci moze sie tez okazac ze kosmici przemierzajac wszechswiat poszukuja w przeszlosci lub u nas swojej zagubionej tozsamosci byc moze jestesmy w tym swiecie jak rybki w akwarium którym sie przygladaja inne cywilizacje wyzszego rzędu i na podstawie obserwacji wyciagaja dla siebie wnioski a moze wszechswiat jest taka zamknieta kula gdzie lecac dalej wraca sie w przeszlosc, kula stojacą na biurku Boga

  ~BarbaraM [21 godzin temu]
  Z PO, to na bank Matrix.

  ~Grubas [wczoraj]
  Czyli w sumie nasze życie to takie wielkie mmoRPG, ciekawe kto mną gra, mam nadzieję że ktoś normalny :)


  ~piotrGTX [wczoraj]
  @Grubas ^ Jeśli już to nikt nami nie gra :P BO to jest symulacja

  ~piotrGTX [wczoraj]
  Jest jakieś ograniczenie :) Prędkość światła... Przed tym artykułem myślałem, że tylko ja tak podejrzewam. Nie wiedziałem że takimi fanaberiami zajmują się prawdziwi naukowcy :) Jeżeli to jest prawdą. To ciekawe jak wygląda ich świat (znaczy ten w którym zbudowaną tą 'maszynę', która stworzyła nasz kosmos).

  ~ivan [13 godzin temu]
  aha,. czyli mój kredyt jest iluzją?

  ~filut [wczoraj]
  Nasza rzeczywistość jest tym czym pokład dla stóp marynarza.Nazywając ją symulacją nie popełniamy wielkiego błędu ,gdyż warstwy rzeczywistości na prochu materii tworzą produkt tej symulacji.Dla nas istnieje tylko ta rzeczywistośc w której przebywają nasze zmysły percepcji.Reszta Istnienienia(ponad 90%)jest dla nas niedostrzegalna.Między prochem materii a warstwami rzeczywistości są czeluści.Jest to stan Istnienia w którym opadaja z oczu różowe okulary.Oglądając zdjęcia z Diury(nazwę Mars nadaliście pod wpływem waszych okupantów świadomośći;grzech)znajdziecie wyrzeźbiony w terenie kawał potężnego łańcucha.Bardziej wymownego pisma dla każdego do kogo dociera iskierka światła i logiki ,nie ma.Autorami byli założyciele tego świata (także wielu z nas)a odbiorcami ci którzy na tej ziemi będą się budzili ze snu śmierci ,który nazywaliście życiem.

  ~komp [14 godzin temu]
  a co w tym dziwnego, iluzja, sen, matrix

  ~CS [24 godziny temu]
  No to se połóżcie małego na kowadle, walnijcie go 5-kilowym młotkiem i zobaczcie czy ból jest wirtualny...

  ~el. [19 godzin temu]
  Już dawno zrozumiałem,że jesteśmy aktorami w jakiejś wirtualnej grze.Tu nie trzeba naukowców,żeby zauważyć,że do czegoś służymy i nie ma to nic wspólnego z miłością.Wystarczy spojrzeć na to z boku, historycznie i wyraźnie widać,że to jest komputerowy program.

  ~KOLKOKLIO [23 godziny temu]
  Rządy tego świata wciąż nam symulują jacy oni są dobrzy i demokratyczni i dbający o cały świat. Ale prawda jest straszna nic się nie zmieniło od tysięcy lat. Arcykapłan -król - prezydent (nazwy mogą być inne) w dalszym ciągu mają nas szarych obywateli za niewolników oraz mięso armatnie , praktycznie każda wojna to walka o wpływy określonej grupy ludzi lub jakiejś tam rodzinki przy korycie. Informacje którymi jesteśmy karmieni to tylko i zaledwie szczępek tego co naprawdę jest. W dodatku który ma na celu ukierunkować nasz tok myślenia na inną rzeczywistość niż naprawdę jest...

  ~Mo Her [20 godzin temu]
  Niezły prosty tekst. Konkluzja jest prosta 2000 lat "rozwoju" i wnioski takie same jak u ludzi bez komputerów, TV ale o otwartych umysłach :)

  ~Andy. [20 godzin temu]
  To nie jest takie nieprawdopodobne. Przecież, jeśli coś jest w odległości ...lat świetlnych to tak po prawdzie tego może już od bardzo dawna, NIE BYĆ. Powodzenia życzę!

  olim [20 godzin temu]
  Cóż nawet Jezus mówił że świat jest iluzją czyli że jest nieprawdziwy ale co więcej miał na myśli któż to wie?~


  ~werty34 [2012-11-16 08:46]
  Przypomina mi się historia pewnej dziewczyny, która była przeżyła stan śmierci klinicznej. Jedną nogą była już na tamtym świecie i widziała demony, które nabijały się z niej, że żyła w świecie, który tak na prawdę nie istnieje. Dość osobliwa historia, po której otwierają się oczy i człowiek się nawraca.

  ~jj [5 godzin temu]
  Już wg wykopu sprzed 2 lat: 'Jeśli Wszechświat jest hologramem, być może właśnie dotarliśmy do granic rozdzielczości rzeczywistości. Niektórzy fizycy proponują intrygującą hipotezę, postulującą, że czasoprzestrzeń w której żyjemy, nie jest ostatecznie ciągła, lecz, podobnie jak obraz pochodzący z cyfrowego zdjęcia, na najbardziej podstawowym poziomie składa się ze swoistych „ziaren” lub „pikseli”. Jeśli tak jest w istocie, nasza rzeczywistość posiada pewne ostateczne granice „rozdzielczości”. Niewyjaśniony „szum”, który pojawił się niedawno w wynikach pochodzących z detektora fal grawitacyjnych Geo600, interpretowany jest przez pewnych badaczy, jako osiągnięcie właśnie przez nasze instrumenty tej dolnej granicy rozdzielczości czasoprzestrzeni. By zweryfikować tę niezwykłą hipotezę, Craig Hogan, fizyk zajmujący się między innymi falami grawitacyjnymi, z Fermilab, konstruuje właśnie najdokładniejszy na świecie interferometr, który już niedługo będzie w stanie dać nam najprecyzyjniejszy osiągalny pomiar samej podstawowej istoty czasoprzestrzeni.(..)'

  ~fiz [3 godziny temu]
  @jj ^ to jakas fantastyka naukowa ,nawet gdyby przestrzen byla nieciagla to nie mozna by bylo okreslic co stanowi jej nieciaglosc,przestrzen musi byc ciagla inaczej cala fizyka idzie w gruzy bo takie pojecia jak objetosc ,masa stracilyby sens... oddzialywania moga byc nieciagle i takie są (teoria kwantów) ale przestrzen musi byc ciagla .

  ~fiz [14 minut temu]
  @w ^ Planck byl dzieckiem nowożytnej Fizy i robil wszystko byle by jego prace byly zauwazane ... z Einsteinem czy Lorentzem nie ma startu ... po prostu byl za glupi ... nie istnieje minimalna odleglosc w przestrzeni ... tu juz nalezy wkroczyc w czysta matme i topologie przestrzeni ... Planck uwazal ze mozna przyjac topologie przestrzeni w ktorej nie istnieje pojecie odleglosci mniejsza niz on sam przyjal ... pewnie byl zajebistym matematykiem ... ale jednak troche do czolowych Fizykow mu brakowalo ... bronil swoje argumenty jak mogl ... te wszystkie def co do dlugosci Plancka itd sa mocna naciagniete

  ~sdfg [11 godzin temu]
  Podobno eskimosi nie znaja pojecia "wczoraj" za to znaja 60 odmian sniegu ... ponieważ opisujemy swiat prawami ktore są obserwowalne dlatego nigdy nie dotrzemy do architektury wszechswiata.Tzn to jest analogiczne jakby do Burj Dubaj wpuscic prymitywne plemie mieszkajace w gliniankach i ich w nim zamknac to nigdy nie poznaliby w jaki sposob otaczajaca rzeczywistosc (budynek) zostala skonstruowana.

  ~Wybrana Pani [godzinę temu]
  Życie to Bóg,jest on wszędzie tam,gdzie jest woda.Słowo Boże rozprzestrzenia się w wodzie.Stworzenie nie zostało ukształtowane z zewnątrz a od wewnątrz,"mamy to we krwi". Kosmos to też woda(dlatego jest niebieski). Słowo Boże może zmienić każdą materię w co chce.Skała nie posiada uczuć bo nie ma wody.Chrzest odbywa się w wodzie,woda zmywa brud,człowiek rodzi się w wodzie i umiera,gdy nie ma wody.Nawet Chrystus mówiąc o Nowym Człowieku,mówił o człowieku narodzonym z Ducha i Wody.Reasumując woda jest nośnikiem Słowa Bożego,jest przewodnikiem.

  ~oskarbie [13 godzin temu]
  Do programisty. Zwracam sie z uprzejma prosba o zmiane kodu dotyczacego mego zycia. Mam dosc zapier... biedy i calej tej reszty. Osobiscie uwazam, ze lepiej sprawowal bym sie jako jakis wladca w krainie pieknych kobiet. I prosze o zainstalowanie lepszego oprogramowania antywirusowego, istnieje podejrzeni, ze nasz kraj jest zainfekowy przez trojany z wschodu. Z powazaniem Oskar, wersja 1, edycja 64bit ... a bym zapomnial i zeby piwko bylo za darmo prosze ;-)


  ~Dawid [4 godziny temu]
  To nie są poglądy sprzed 2000 lat. Buddyzm mówi o tym od 2500 lat, a systemy indyjskie od 3000, 4000 tysięcy lat, wiedza o tym ni8knie w morkach dziejów. Polecam zainteresować się kulturą buddyjską kulturą wedyjską, jest nawet książka na ten temat napisana przez matematyka odwołującego się do hinduskiej kultury - "Maja. Świat jako rzeczywistość wirtualna". Mówią o tym indyjskie Purany, Upaniszady, a wiedza zwana adwaitą mówi jak zrobić z tego użytek praktyczny - czyli jak wykorzystać fakt, że świat jest pewną iluzją, aby osiągnąć pełnie umysłowych właściwości i uzyskać stabilność oraz wgląd.


  ~SF [18 godzin temu]
  Układ Słoneczny jest po prostu otoczony hologramem przez jakąś zaawansowaną cywiliację. Wyswietlają nam na tym hologramie fałszywy obraz Wszechświata. Ziemia jest otoczonym opieką "rezerwatem" ze wzgledu na to, ze rozwija sie tu młoda cywilizacja naukowa-techniczna, czyli my, ludzie. Widocznie prawdziwy Wszechświat wygląda zbyt przerażająco, nie przeżylibyśmy tego widoku - pewnie trwa wielka wojna między agresywnymi cywilizacjami, niszczone są całe gromady galaktyk, stawiane są miny, czyli supermasywne czarne dziury, strony konfiktu odbywają podróże w czasie, starając się wzajemnie dopaść. Jedyne sygnały z prawdziwego Wszechświata, jakie przedzierają sie przez ten hologram to błyski gamma - pewnie jakaś zaawansowania broń do niszczenia całych galaktyk. I jak udowodnić, że tak własnie nie jest? Nie trzeba "komputerowej symulacji Wszechśswiata", aby oszukac ludzkość, wystarczy nam wyswiwetlić "film na niebie", a my to weźmiemy za rzeczywistość.

  ~Oaset [22 godziny temu]
  To nie na wasze małe móżdżki. Wyobraźcie sobie mózg muchy i porównajcie z mózgiem człowieka, a teraz dystans między nimi pomnóżcie x 9000000000 bilionów, o tyle jesteście w tyle za Stwórcą.

  ~Cezar [14 godzin temu]
  Po co jakaś cywilizacja pozaziemska zaprzątałaby sobie głowę aby robić symulację wszechświata dla ludzkości

  ~Neo [14 godzin temu]
  Spójrzcie na łyżkę . Obejmijcie ją umysłem i zegnijcie .

  ~wasp [24 godziny temu]
  Nikt mną nie steruje i nikt mojego życia nie zaplanował, ani go za mnie nie przeżyje, bogowie to sa niezłe historyjki dla ludzi, którzy nie potrafią wziąc odpowiedzialności za swoje czyny, decyzje i wybory, za swoje grzechy duże i małe. Ja mam wolną wolę, mam dylematy i analizuję konsekwencje - myślę więc jestem...

  ~luzik [12 godzin temu]
  @wasp ^ szkopuł w tym że ty akurat własnie nie myślisz,tylko ci sie wydaje i to już samo w sobie jest złudzeniem

  ~niewolnik [11 godzin temu]
  @wasp ^ bakterie potrafią sterować zwierętami to i Tobą

  ~HGW [11 godzin temu]
  Wszyscy i wszystko dookoła jest dla mnie matrixem. Tak naprawdę nie istniejecie ...
  « Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2012, 11:20:39 am wysłana przez House »

  Offline LI

  • Modérateur
  • Level I
  • *****
  • Wiadomości: 440
  • Liked: 20
  • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
  • Grupa: A RH +
  Odp: Czy żyjemy w Matrixie ?
  « Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2012, 03:08:19 pm »
 • Publish
 • Najbardziej z całej dyskusji podoba mi się jednak:

  Cytuj
  @Vicodin ^ hA HA dobre dobre i tak sie mozna tymi teoriami zapetlic i stracic ochote do zycia cały czas myslac i podejrzewajac ze to wszystko nieprawda w koncu nie wierzyc i nie ufac w nic i nikomu


  Łatwo zapatrzeć się w dal i przegapić co się dzieje tutaj i teraz ;)
  Można tak przegapić życie na gdybaniu co tam gdzieś jest....

  Selah Sue - This World (Official Video)