Grudzień 04, 2022, 02:06:13 pm

Autor Wątek: Zrozumieć dekalog ...  (Przeczytany 4332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 765
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Zrozumieć dekalog ...
« dnia: Marzec 03, 2012, 04:31:19 pm »


"Rozbieram na części pierwsze" .....


DEKALOG w Księdze Wyjścia (Exodus)
 
(1) Wtedy mówił Bóg (Elohim) wszystkie te słowa:
 
(2) Ja jestem JHWH, twój Elohim, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
 
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja JHWH, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
 
(7) Nie będziesz wzywał imienia JHWH, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż JHWH nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
 
(8) Pamiętaj o dniu szabatu (soboty), aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci JHWH, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił JHWH niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił JHWH dzień szabatu (soboty) i uznał go za święty.
 
(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą JHWH, Bóg twój, da tobie.
 
(13) Nie będziesz zabijać.
 
(14) Nie będziesz cudzołożyć.
 
(15) Nie będziesz kraść.
 
(16) Nie będziesz mówić przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
 
(17) Nie będziesz pożądać domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądać żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.
 
(18) Wtedy cały lud, słysząc grzmoty i błyskawice oraz głos trąby i widząc górę dymiącą, przeląkł się i drżał, i stał z daleka. (19) I mówili do Mojżesza: -- Mów ty z nami, a my będziemy cię słuchać! Ale Bóg niech nie przemawia do nas, abyśmy nie pomarli! (20) Mojżesz rzekł do ludu: Nie bójcie się! Bóg przybył po to, aby was doświadczyć i pobudzić do bojaźni przed sobą, żebyście nie grzeszyli. (21) Lud stał ciągle z daleka, a Mojżesz zbliżył się do ciemnego obłoku, w którym był Bóg.
 
(22) Rzekł nadto JHWH do Mojżesza: -- Tak powiesz Izraelitom: Wy sami widzieliście, że z nieba do was przemawiałem. (23) Nie będziecie sporządzać obok Mnie bożków ze srebra ani bożków ze złota nie będziecie sobie czynić. (24) Uczynisz Mi ołtarz z ziemi i będziesz składał na nim twoje całopalenia, twoje ofiary biesiadne z twojej trzody i z bydła na każdym miejscu, gdzie każę ci wspominać moje imię. Przyjdę do ciebie i będę ci błogosławił. (25) A jeśli uczynisz Mi ołtarz z kamieni, to nie buduj go z kamieni ciosanych, bo zbezcześcisz go, gdy przyłożysz do niego swoje dłuto. (26) Nie będziesz wstępował po stopniach do mojego ołtarza, żeby się nie odkryła nagość twoja.


« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2012, 10:51:24 am wysłana przez Ania »

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 765
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Odp: Zrozumieć dekalog ...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2012, 09:39:24 pm »

(1) Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:
 
(2) Ja jestem JHWH, twój Elohim, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!


"Jam jest JHWE" czyli w świetle tego ---->>> http://24house.pl/zagadki/prawdziwe-imie-boga/msg1695/?topicseen#msg1695 oznacz "Jestem który jestem"

Ale cóz oznacza słowo "Elohim"?

Cytuj
"Bereszit bara Elohim et haszszamaim weet haarec", co tłumaczymy: "Na początku stworzył Bóg niebo (choć poprawniej byłoby - niebiosa) i ziemię." W większości tłumaczeń słowo "Elohim" jest przekładane jako "Bóg", ale faktycznie mamy tu do czynienia z rzeczownikiem w liczbie mnogiej. Dlatego już Voltaire proponował, aby tłumaczyć pierwszy werset Biblii: "Na początku stworzyli bogowie niebo i ziemię".


Ale ...

Slowo Elohim (hebr. אלוהים ,אֱלֹהִים) to dłuższa forma słowa El (אל) i jego rozszerzenia Eloah (אלוה).
Choć słowo "Elohim" występuje często jako określenie bóstw (w znaczeniu "bogowie"), z przedimkiem ha- oznacza ono jedynego Boga i w tej formie (jako ha-Elohim) występuje w Tanachu ponad 2 tysiące razy. Izraelici używali terminu "Elohim" dla oddania majestatu osoby (podobnie król, mówiąc o sobie, używał liczby mnogiej - określenie "pluralis maiestatis").
Słowo "Elohim" nie jest imieniem.

Czyli ......

Ja (jestem) "Jestem który jestem", twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

Ale cóż oznacza "który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli"?

Cytuj
Żydzi, gdy po spożyciu baranka wychodzili z Egiptu, odzyskali wolność, ale w Pesach rozpoczyna się także czas oczekiwania na Szawuot, na nadanie Tory, a to każe im pamiętać, że zostali uwolnieni nie tylko OD czegoś (od niewoli w Egipcie), ale przede wszystkim DO czegoś (do służby Bogu).


Niewola egipska symbolizuje naszą niewolę w grzechu. Bóg odwołując się do doświadczenia niewoli egipskiej w ten sposób podkreśla fakt, że do przymierza z Nim przystąpić może wyłącznie człowiek wolny- ten, który wyszedł z grzechu. Służba Bogu wymaga wolności osobistej. Jako grzesznicy wszyscy jesteśmy niewolnikami niezdolnymi do zawierania umowy z Bogiem. Bóg uznał nas za godnych tej umowy z Nim.
Inna istotna sprawa, że musimy się w tej wolności utrzymać czyli nie mieć innych bożków.

Bóg wcześniej zawarł przymierze też z wolnym Adamem. A Adam wraz z Ewą popadli w niewole grzechu przez szatana.

W Pesach wydarzyło się nasze odkupienie, ale w tym nie ma jeszcze naszego udziału, naszej decyzji.
Ale wolny człowiek może decydować....

Cytuj
„Stójcie w tej wolności….” –nawołuje Apostoł Paweł. (Gal 5:1, 13)Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 765
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Odp: Zrozumieć dekalog ...
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2012, 10:19:47 pm »
Cytuj
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył,

To nic innego jak rozwinięcie "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!".
Po cóż zatem? Musimy pamiętać, że Bóg mówił do Żydów. W owych czasach wielu ościennych państwach panował politeizm. Czczono zatem wielu bogów- słońca, nieba, mórz, gwiazd itd.. To im rzeźbiono posągi i właśnie tym posągom oddawano ciao.

W powyższym tekście Bóg zabronił sporządzania wizerunków oraz rzeźb, przed którymi człowiek mógłby się kłaniać, klękać oraz do nich modlić.
Ja rozumiem to tak, że mówił też o sobie.... I tutaj nie ma wyjątku- mówił też o Jezusie. 
(KK nie wypełnia tego przykazania)

Bóg przez proroka Izajasza w 2:8-9, mówi: -

"Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu co uczyniły
ich palce. I tak poniżył się człowiek i spodlał rodzaj ludzki: Ty im nie przebaczysz”.


A w Psalmie 31:7, czytamy: -

"Nienawidzisz tych, którzy czczą marne bałwany".

W Księdze Mądrości czytamy:

"Wymyślenie bożków to źródło wiarołomstwa, wynalezienie ich to zatrata życia. Nie było ich na początku i nie będą istniały na wieki: zjawiły się na świecie przez ludzką głupotę, dlatego sądzony im rychły koniec." - Księga Mądrości 14:12-14."

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 765
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Odp: Zrozumieć dekalog ...
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2012, 11:55:10 am »
"Ja JHWH, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."

Pomocy!  /rum
Rozumiem, że zazdrosny odnosi się do wierności w sensie "nie będziesz miał innych Bogów" ..... Ale karający do czwartego pokolenia?

Offline Caliah

 • New
 • Wiadomości: 51
 • Liked: 0
 • Grupa: A Rh(-)
Odp: Zrozumieć dekalog ...
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2012, 11:25:54 am »
Spróbuj zinterpretować karę jako skutek, a nie karę samą w sobie :)
Jako błędy powtarzane w następstwie pokoleń. Błędy, poprzez które ludzie sami sobie szkodzą.
Bóg pokazuje jedynie pewne zależności.
Reszta to nasza wola, nasze decyzje i wybory.

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 765
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Odp: Zrozumieć dekalog ...
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2012, 11:17:01 pm »
Dzięki Caliah :)  /rum

"Nie będziesz wzywał imienia JHWH, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż JHWH nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy."

Jako, że Bóg nie ma imienia to musi chodzić o cos innego niż imię ;).  mysli
Czy to chodzi o wymawiane przez ludzi "O Boże!" albo "O Jezus!". Chyba też nie oto konkretnie chodzi bo to nikomu nie zaszkodzi chociaż takie bezmyślne wyrażanie się także nie jest na miejscu.
Chodzi o to aby człowiek nie zwracał się z jego uporem i nieświadomością o spełnienie jakiejś swojej zachcianki, która nie jest zgodna z naukami Boga czy jest wynikiem próżniactwa (prośba o bogactwo czy sławę na przykład). Te zachcianki które jednak pomimo że zostaną spełnione przez Boga jeżeli będziesz się upierał, do niczego dobrego ciebie nie doprowadzą. I tak będziesz musiał za nie kiedyś zapłacić co ma być dla ciebie nauczką. Dlatego nie można igrać z Bogiem w ten sposób i zwracać się do niego ze sprawami z którymi w wielu przypadkach powinieneś się wstydzić.

Dosłownie rzecz biorąc Bogu trzeba zaufać i dostaniesz to i tylko to co ci jest niezbędne w danym czasie i na co zasługujesz i nie zwracaj się do Boga z byle pierdołą bo w tym momencie dajesz o sobie znać że nic nie rozumiesz,i że mu nie ufasz.Offline Caliah

 • New
 • Wiadomości: 51
 • Liked: 0
 • Grupa: A Rh(-)
Odp: Zrozumieć dekalog ...
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2012, 03:35:03 pm »
Nie "szafuj" Bogiem i wszelkim zaprzysięganiem na Niego.
Nie próbuj się Nim wysługiwać. Większość pracy musisz wykonać sam, a Bóg pomoże tam, gdzie tobie sił, wiedzy czy umiejętności nie starczy.