Discovery Human Nature Forum

Natura ludzka => Medycyna => Ciało => Zmęczenie => Wątek zaczęty przez: House w Maj 16, 2012, 02:55:20 pm

Tytuł: Magnez
Wiadomość wysłana przez: House w Maj 16, 2012, 02:55:20 pm
(http://i.wp.pl/a/f/jpeg/28980/magnez_infografika.jpeg)Prawidłowe funkcjonowanie organizmu bez magnezu jest niemożliwe. Pierwiastek uczestniczy nie tylko w budowie kości, ścięgien, działa tonizująco i uspokajająco na cały układ nerwowy.


Na dodatek aktywizuje ponad 300 enzymów współpracując z witaminami B1 i B6, co wpływa na proces pozyskiwania energii. Bierze też udział w syntezie białek. Jego niedobór może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. 


 Magnez to cenny pierwiastek dla naszego organizmu, jego niedobór wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrum Naturhouse. - Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje w sytuacjach szczególnego napięcia nerwowego, gdy jesteśmy w dużym stresie. Większej dawki magnezu potrzebują również kobiety ciężarne i karmiące.


Cenny pierwiastek

Wszystkie układy mniej lub bardziej korzystają z dobrodziejstwa, jakiego dostarcza magnez. - Magnez reguluje wiele procesów w organizmie, przede wszystkim ma wpływ na układ krążenia i pracę serca, chroni też naczynia krwionośne przed wzrostem cholesterolu. Pomaga również zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu. Stanowi niezbędny budulec zębów i kości, ma udział w przemianach węglowodanów i tłuszczów, a także syntezie białek ustrojowych. Wpływa na pracę mięśni i mózgu oraz na przewodnictwo nerwowe – informuje Zofia Urbańczyk.

Sam sobie szkodzisz

W dzisiejszych zabieganych czasach bardzo łatwo jest nabawić się niedoborów magnezu. W naturalnym środowisku pierwiastek bogato występuje w spożywanych przez człowieka pokarmach. Jednak obecnie nie możemy liczyć zbyt bardzo na naturę. W wyniku nawożenia chemicznego gleby związkami zawierającymi potas, w produktach jest go coraz mniej. Podobnie przez stosowanie nadmiernej ilości konserwantów w żywności.

Niedobór magnezu może pojawić się w przypadku nadmiernego spożywania alkoholu i kawy, produkty te powodują bowiem przyspieszają jego wydalanie – mówi dietetyk. - Podobny efekt występuje przy niedoborach witamin z grupy B, fosforu i potasu. Dodatkowo, magnez „wypłukują” też fosforany (napoje gazowane, niektóre wędliny), tanina, która znajduje się np. w herbacie czy fityniany, obecne m. in. w nasionach roślin strączkowych i otrębach. Związki te znacznie ograniczają wchłanianie się magnezu. Wpływ na niedobór pierwiastka ma także nadmierne spożycie wapnia i błonnika pokarmowego.
Tytuł: Re: Magnez
Wiadomość wysłana przez: MocnyCzłowiek w Styczeń 09, 2013, 12:10:28 pm
Magnez - jest ważnym składnikiem naszej, co dziennie diety. Jednak nie zwracamy na to uwagi, pijemy mnóstwo kawy, która wypłukuje magnez.
Jednak są tabletki, pastylki, i inne środki, które dają nam magnez. Niedobór powoduje zmęczenie, skurcze i ogólnie złe samopoczucie.
Tytuł: Re: Magnez
Wiadomość wysłana przez: bonanzaz w Listopad 06, 2013, 08:40:17 am
Warto zainwestować w tabletki z magnezem, zaobserwowałam znaczną poprawę mojego samopoczucia - rzadziej jestem zmęczona i nie mam już takich drgań mięśni przy oku