Discovery Human Nature Forum

Natura ludzka => Zmysły => Mowa ciała => Wątek zaczęty przez: Lilith w Luty 14, 2012, 11:56:53 am

Tytuł: Jak rozpoznać szczery uśmiech ?
Wiadomość wysłana przez: Lilith w Luty 14, 2012, 11:56:53 am
Trzeba nauczyć się odczytywania tzw. mikroekspresji. Mikroekspresje to trwające mniej niż sekundę grymasy twarzy. Pojawiają się na ludzkiej twarzy bez udziału woli, nieświadomie i świadczą o prawdziwych emocjach. Po prostu powstawanie świadomych i nieświadomych min jest związane z dwoma układami kontroli mięśni.
Żeby sprawdzić czy emocja- śmiech jest szczera trzeba dostrzec niekontrolowany grymas twarzy. Osoba, która szczerze się cieszy będzie mieć uniesione kąciki ust i zmarszczy skórę wokół oczu (tzw. uśmiech Duchenne'a). Jeśli ktoś tylko udaje radość, nie będzie w stanie zmusić do pracy mięśni wokół oczu (uśmiech Pan Am).

uśmiech Duchenne'a
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/Nepali_Woman_Smiles.jpg/220px-Nepali_Woman_Smiles.jpg)Uśmiech Pan Am- nazwa od linii lotniczych Pan American World Airways znanych z tego, że intensywnie ćwiczono tam stewardesy do takiego właśnie uśmiechu ;)
(http://twoje-seriale.pl/wp-content/uploads/2011/10/pan-am.jpg)Wypróbowane- to naprawdę da się zauważyć jak się dobrze przypatrzeć ;)

Więcej na temat mikroekspresji na anglojęzycznej stronie: https://face.paulekman.com/face/aboutmett2.aspx (https://face.paulekman.com/face/aboutmett2.aspx)