Discovery Human Nature Forum

Natura ludzka => Jednostka i Społeczność => Cywilizacje => Wątek zaczęty przez: House w Marzec 05, 2012, 02:56:56 pm

Tytuł: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: House w Marzec 05, 2012, 02:56:56 pm
Jedna z najbardziej rozwiniętych cywilizacji starożytności.. co się z nią stało , dlaczego ślad po niej zaginął

odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziemy w tym dokumencie

Ciekawe,że wszystkie cywilizacje ,które powstały w końcu upadaja kiedy dojda na szczyt rozwoju..


(http://www.folioart.co.uk/images/uploads/siku_atlantis1-l.jpg)http://24house.pl/M/Atlantis.flv (http://24house.pl/M/Atlantis.flv)


Tytuł: Odp: Atlantyda - National Geographic - Tajemnica Atlantydy
Wiadomość wysłana przez: Moniq w Marzec 10, 2012, 07:00:00 pm

http://www.youtube.com/watch?v=dgT8OvsIY3s&feature=related
Tytuł: Odp: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: wiesiek w Luty 12, 2013, 12:48:32 am
Jedna z hipotez dotyczących Atlantydy, utożsamia ów tajemniczy ląd z wyspą Thera (inne nazwy: Thira, Santoryn) na Morzu Egejskim. W starożytności wyspa owa była większa niż obecnie i zamieszkana przez niepoznaną bliżej społeczność. Mieszkańcy Thery stworzyli cywilizację będącą prawdopodobnie częścią kultury minojskiej (rozwijającej się głównie na Krecie). Wykopaliska archeologiczne na Therze potwierdzają tę tezę.
Wyspę nawiedziło najpierw trzęsienie ziemi, później erupcja będącego na niej wulkanu o tej samej nazwie (II tysiąclecie p.n.e.). Przypuszcza się, że owe kataklizmy doprowadziły w rezultacie do unicestwienia funkcjonującej na wyspie kultury. Prawdopodobnie już po trzęsieniu ziemi część mieszkańców Thery wyemigrowała na Kretę. Wybuch wulkanu (chyba jeden z największych w historii) dopełnił dzieła zniszczenia. Być może to właśnie wtedy znaczna część Thery znalazła się pod wodą. Erupcję potwierdzają między innymi źródła hetyckie, egipskie oraz hebrajskie (uczeni doszukują się wzmianek o wulkanicznej eksplozji nawet w Starym Testamencie). Problemem jest umiejscowienie Thery. Atlantyda miała się znajdować "za słupami Heraklesa" (Gibraltar) czyli na samym Atlantyku. Morze Egejskie jest natomiast częścią Morza Śródziemnego. Znajduje się więc przed Gibraltarem.
Najwyraźniej jednak Atlantyda nigdy nie istniała. Platon wymyślił ją sobie. Jest to jeszcze jeden przykład, że do przkazów starożytnych należy się odnosić z dużą ostrożnością. Starożytni ludzie (zwłaszcza Grecy) żyli bowiem w świecie mitów i legend.             
Tytuł: Odp: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: wiesiek w Luty 12, 2013, 02:52:41 pm
Hipoteza o Therze jako mitycznej Atlantydzie łączy się z teorią kojarzącą Atlantydę z Kretą. To właśnie ta wyspa była głównym ośrodkiem kultury minojskiej. Jej upadek przypomina zagładę Atlantów opisaną przez Platona. Podczas erupcji olbrzymiego wulkanu na Therze powstała gigantyczna fala tsunami, która zniszczyła portowe miasta Krety, dla której handel morski stanowił podstawę gospodarki. Ponadto olbrzymie ilości pyłu wyrzucone przez wulkan w atmosferę doprowadziły do zmian klimatycznych trwających około 10 lat (ślady tych popiołów znaleziono, między innymi, w lodowcach Grenlandii). Doprowadziły one do klęski nieurodzaju, co dodatkowo osłabiło gospodarkę minojskiej Krety. Skorzytali z tego Mykeńczycy z Grecji kontynentalnej, którzy ostatecznie podbili wyspę (prawdopodobnym śladem owego podpoju są opisy wojen Greków z Atlantami zawarte w przekazie Platona).
Tytuł: Odp: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: wiesiek w Luty 12, 2013, 04:43:43 pm
Przy okazji. Najbardziej (moim zdaniem) interesujące starożytne kultury i cywilizacje:

Imperium Hetytów, Egipt Faraonów, Starożytna Persja, Egipt Ptolemeuszów, Sumerowie, Babilonia i Asyria, Królestwo Judy, Fenicjanie, Huryci, Jerycho, Imperium Medyjskie (Media), Ur i Uruk, Imperim Agade, grecka Polis, Sparta, Kartagina, Baktria i Aj Chanum, Republika Rzymska, Królestwo Izraela za panowania Salomona, Troja, Imperium Inków, Partowie, wczesne Cesarstwo Rzymskie (pryncypat), Starożytne Chiny, Majowie oraz Aztekowie.         
Tytuł: Odp: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: wiesiek w Luty 12, 2013, 06:15:37 pm
Platon opisując Atlantydę powołał się na tradycję ustną rozwijaną w rodzie Solona. Sam Solon miał o Atlantydzie dowiedzieć się od egipskich kapłanów.
Tytuł: Odp: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: LI w Luty 12, 2013, 07:59:53 pm
Przy okazji. Najbardziej (moim zdaniem) interesujące starożytne kultury i cywilizacje:

Imperium Hetytów, Egipt Faraonów, Starożytna Persja, Sumerowie, Babilonia i Asyria, Królestwo Judy, Fenicjanie, Huryci, Imperium Medyjskie, Ur i Uruk, grecka Polis, Kartagina, Republika Rzymska, Troja, Imperium Inków, Starożytne Chiny, Majowie oraz Aztekowie.       

:)

To czekamy aż poopowiadasz ;)
Przynajmniej ja na pewno.
Tytuł: Odp: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: wiesiek w Luty 13, 2013, 07:08:00 pm
Dopisałem jeszcze kilka ciekawych i wartych głębszego poznania starożytnych kultur !!!
Tytuł: Odp: Atlantyda
Wiadomość wysłana przez: wiesiek w Lipiec 01, 2013, 03:15:03 pm
http://www.youtube.com/watch?v=HuoyCZIWIcY# (http://www.youtube.com/watch?v=HuoyCZIWIcY#)