Marzec 29, 2024, 12:59:10 am

Autor Wątek: Przygotowanie zrazow do szczepienia drzewek  (Przeczytany 3231 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radiana

  • Friends
  • New
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Liked: 7
Przygotowanie zrazow do szczepienia drzewek
« dnia: Wrzesień 24, 2011, 04:33:19 pm »
  • Publish
  • Planując na nadchodzącą wiosnę szczepienie drzew owocowych, trzeba już teraz pobrać zrazy. W tym celu wyszukujemy wśród roślin najzdrowsze i najlepiej owocujące okazy i pobieramy z nich silne, roczne pędy wierzchołkowe, na których są co najmniej 3 oczka. Zrazy powinny mieć minimum 30 cm długości i grubość 5-8 mm. Ścinamy je w końcu listopada lub na początku grudnia, zawsze przed nadejściem silnych mrozów. Najwcześniej ścinamy zrazy czereśni jako najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe, później kolejno: gruszy, śliwy i wiśni, a na końcu jabłoni.
    Zrazy ścinamy ostrym sekatorem lub nożem, tuż nad pąkiem. Wiążemy w pęczki,  umieszczamy w wilgotnym piasku (ale nie mokrym) i przechowujemy do wiosny w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, np.w piwnicy. Pęczki przysypujemy piaskiem do 1/3 wysokości. Najlepiej przechowują się zrazy w chłodni, gdzie można utrzymać odpowiednią temperaturę (nie wyższą niż +4oC i nie niższą niż 1-2oC). Pamiętajmy, że zrazy muszą pochodzić z drzew wolnych od wirusów.
    Jeżeli powietrze w piwnicy jest zbyt suche i piasek szybko wysycha, to należy go skrapiać od czasu do czasu wodą. Nie może być też zbyt wilgotno, bo sprzyja to nabrzmiewaniu pączków. Z nadejściem wiosny trzeba się starać, aby nie wpuszczać do piwnicy ciepłego powietrza z zewnątrz, lecz utrzymywać niską temperaturę możliwie jak najdłużej. Piwnicę należy wietrzyć tylko wtedy, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i zrazy zaczynają pleśnieć.

    Spodziewam się, że podkładki nie są zbyt grube dlatego najlepszą metodą będzie szczepienie przez tzw. stosowanie. W tym przypadku grubość podkładki i zrazu są prawie jednakowe. Tym sposobem szczepi się w zimie (styczeń, luty) i wczesną wiosną zanim ruszą soki. Jeśli podkładki są nieco grubsze od zrazów szczepimy na tzw. przystawkę. Termin ten sam. Jeśli zapowiada się sroga, mroźna zima szczepienie lepiej odłożyć do wiosny.

    Co do zrazów to pozyskujemy je z drzew, które nie mają już liści i znajdują się w spoczynku. Do zimowego szczepienia zrazy ścinamy przed silnymi mrozami to jest od końca listopada do grudnia. Do sczepienia wiosną (marzec) zrazy pozyskujemy od lutego do marca. Z zewnętrznej części korony drzewa matecznego wybiera się jednoroczne, zdrowe pędy z okazałymi pąkami, grubości 0,5-1 cm. Znajdziemy je od najbardziej nasłonecznionej strony. Uwaga, wilki nie będą dobrym wyborem - silne pędy, które zwykle wybiją pionowo, najczęściej blisko zranień lub cięć.

    Materiał na zrazy to pędy długości 30-50 cm, które do momentu szczepienia przechowuje się powiązane w pęki, w chłodnym (najlepiej temperatura 0-5 oC) i ciemnym miejscu. Jeśli posiada pan zimną piwniczkę, znakomicie będzie się nadawała na przechowalnię. Pędy umieszcza się wtedy w skrzynkach w wilgotnym piasku lub torfie. Pędy można też przechować w lodówce. Aby nie traciły wilgoci koniecznie muszą znajdować się w workach foliowych.

    Do szczepienia pędy tnie się na fragmenty z 3-5 oczkami (pąkami).

    « Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 04:45:51 pm wysłana przez Radiana »