Marzec 28, 2024, 11:09:49 am

Autor Wątek: Badania profilaktyczne  (Przeczytany 3527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LI

  • Modérateur
  • Level I
  • *****
  • Wiadomości: 440
  • Liked: 20
  • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
  • Grupa: A RH +
Badania profilaktyczne
« dnia: Styczeń 24, 2013, 06:43:11 pm »
  • Publish
  • Badania profilaktyczne diagnostyczne wykonywane nawet wtedy, gdy jesteśmy w pełni zdrowia, zwiększają szansę na dalsze zdrowe życie.

    Dzięki badaniom profilaktycznym lekarz może ocenić stan naszego zdrowia, rozpoznać objawy oraz podjąć leczenie lub zlecić kolejne badania, które pozwolą na kompletne rozpoznanie choroby.

    Wykonywanie badań profilaktycznych wskazane jest u każdego z nas bez względu na wiek, płeć, samopoczucie oraz styl życia.

    Szczególnie mieszkańcy dużych miast są narażeni na czynniki zewnętrzne takie jak: zanieczyszczenie środowiska, brak ruchu, uciążliwy hałas, duże tempo życia codziennego oraz brak czasu na uprawianie sportów.

    Badania, które powinniśmy zrobić raz w roku:


    Profilaktycznie raz do roku powinnyśmy wykonać następujący zestaw badań krwi: Morfologia, OB, Cukier, Lipidogram - profilaktyka miażdżycy, Transaminazy i Fosfataza alkaliczna – czyli jak dbamy o wątrobę, TSH - badanie odzwierciedlające funkcjonowanie tarczycy, Elektrolity (Na, K), Magnez, Mocz – badanie ogólne. W przypadku wyników odbiegających od normy*, należy skontaktować się z lekarzem internistą.
     
    MĘŻCZYZNA - PAKIET BADAŃ DLA WSZYSTKICH MĘŻCZYZN
    Panowie powinni raz w roku skontrolować następujące parametry: Morfologia, Lipidogram – profilaktyka miażdżycy, Transaminazy i Fosfataza alkaliczna – czyli jak dbamy o wątrobę, Cukier, Magnez, OB. W przypadku wyników odbiegających od normy*, należy skontaktować się z lekarzem internistą.
     
    MĘŻCZYZNA PO 40-tce
    Panowie +/- w tym wieku powinni raz w roku skontrolować następujące parametry: Morfologia, Lipidogram – profilaktyka miażdżycy, Transaminazy i Fosfataza alkaliczna – czyli jak dbamy o wątrobę, Cukier, Magnez, OB, PSA – badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty. Dla odważnych przezodbytnicze USG prostaty. W przypadku wyników odbiegających od normy*, należy skontaktować się z lekarzem internistą lub urologiem.

    CO Z MOIMI HORMONAMI?
    Jeżeli masz wątpliwości, zrób następujący zestaw badań hormonalnych i udaj się z nim do ginekologa po poradę: FSH, Estradiol, Progesteron, Prolaktyna. Pobranie krwi wskazane między 21 a 25 dniem cyklu. Nie trzeba być na czczo.

    PROFILAKTYKA RAKA PIERSI
    BRCA1 - badanie polegające na analizie 5 mutacji genu BRCA1, najczęstszych w populacji polskiej. Zalecane Paniom, u których w najbliższej rodzinie w linii żeńskiej występował rak piersi, np. u matki, babci lub cioci. Badanie polega na pobraniu wymazu z policzka (patrz przygotowanie do badań)
     
    MARKERY NOWOTWOROWE
    W przypadku występowania chorób nowotworowych w najbliższej rodzinie, takie osoby powinny szczególnie przywiązywać wagę do systematycznej profilaktyki.
    Wskazane jest u osób z grupy ryzyka, oprócz badań profilaktycznych, pobranie krwi na określone markery nowotworowe.
    CEA – rak jelita grubego
    AFP – rak wątroby
    PSA – rak prostaty
    CA-125 - rak jajnika
    CA-15.3 - rak piersi
    CA-19.9 - rak trzustki, żołądka, okrężnicy
    CA 72-4 – rak żołądka

    ZDROWA TARCZYCA
    W przypadku dolegliwości takich jak chroniczne zmęczenie, senność, przyrost wagi, marznięcie, albo przeciwnie: uczucie ciepła, wybuchowość, przyspieszone bicie serca, zalecamy badania: TSH, T3, T4. Nie trzeba być na czczo. W przypadku kiedy występują powyższe dolegliwości i wyniki badań nie są w normie* należy zgłosić się na wizytę do endokrynologa (w takim wypadku należy uprzednio wykonać USG tarczycy)
     
    CZY MAM MIAŻDŻYCĘ?
    Jeżeli przytyłeś, masz nadwagę, nadciśnienie, zbyt tłusto jadasz lub masz więcej niż 40-50 lat zrób następujący zestaw badań: Lipidogram i Cukier. Skontroluj ciśnienie krwi. W przypadku wyników odbiegających od normy*, należy zgłosić się do lekarza internisty lub kardiologa.
     
    CZY MAM ANEMIĘ?
    Polecamy pobranie krwi na czczo, na: Morfologię z rozmazem, Żelazo oraz TIBC – zdolność wiązania żelaza. Uwaga! Poziom żelaza badamy dopiero w dwa tygodnie po odstawieniu preparatów zawierających żelazo. W przypadku wyników odbiegających od normy*, należy zgłosić się do lekarza internisty.

    Offline LI

    • Modérateur
    • Level I
    • *****
    • Wiadomości: 440
    • Liked: 20
    • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
    • Grupa: A RH +
    Odp: Badania profilaktyczne
    « Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2013, 06:46:35 pm »
  • Publish
  • Czy wiesz, że…?
    - Podwyższony poziom białych krwinek we krwi może świadczyć o stanie
    zapalnym, nowotworach, czy dnie moczanowej.
    - Za mała liczba czerwonych krwinek najczęściej świadczy o anemii.
    - Zbyt mały poziom hemoglobiny, jak i erytrocytów, może oznaczać
    niedokrwistość.
    - Mniejsza od normy liczba trombocytów oznacza najczęściej zaburzenia
    krzepliwości, natomiast większa informuje o przewlekłych zakażeniach, a
    nawet nowotworach.
    - Podwyższone OB oznacza stan zapalny lub narażenie na sytuacje stresowe.
    - Wykonanie lipidogramu pomoże określić ryzyko choroby wieńcowej i
    miażdżycy.
    - Duże stężenie we krwi mocznika i kreatyniny może być oznaką choroby dróg
    moczowych.
    - Przy badaniu krwi pod względem zawartości cukru powinno się pobierać krew
    na czczo, a następnie po posiłku lub po podaniu glukozy.
    - Przekroczenie norm barwnika żółci – bilirubiny świadczy o zakłóceniach funkcji
    wątroby.
    - Zbyt niski poziom hormonu TSH świadczy zazwyczaj o nadczynności tarczycy, a
    zbyt wysoki o niedoczynności tego gruczołu.
    - Schorzenia tarczycy mogą być częstymi skutkami niedoboru selenu.
    - Fosfor, wapń i magnez powinny występować w odpowiednich proporcjach
    1:2:4, by optymalizować oddziaływanie na organizm?
    - Niedobór cynku skutkuje np. wystąpieniem niedokrwistości, osłabienia,
    zmęczenia, zmianami skórnymi i łamliwością włosów, czy zaburzeniem
    miesiączkowania u kobiet i potencji u mężczyzn.
    - Ważnym wskaźnikiem w przebiegu wielu chorób jest stężenie jonów sodu,
    potasu, wapnia, żelaza oraz chloru.

    Offline Emi

    • New
    • Wiadomości: 9
    • Liked: 0
    Badania profilaktyczne - zmęczenie
    « Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2013, 07:18:44 pm »
  • Publish
  • Gdy odczuwasz ciągłe zmęczenie

    Anemia

    Najczęstszą jej przyczyną jest niedobór żelaza. Objawia się zbyt niskim poziomem hemoglobiny we krwi. Ponieważ głównym zadaniem hemoglobiny jest dostarczanie tlenu do komórek, nasz organizm staje się niedotleniony, wynikiem czego jest ospałość. Skłonności anemiczne mają osoby będące na diecie odchudzającej lub wegańskiej oraz kobiety, których miesiączki są długotrwałe i obfite.

    Podejrzewając anemię powinnyśmy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, by ten skierował nas na badanie morfologiczne krwi, uwzględniające gospodarkę żelaza w organizmie.

    Kłopoty z tarczycą

    Tarczyca jest gruczołem produkującym hormony, których celem jest harmonizowanie pracy narządów. Jeśli wydzielana jest za duża lub za mała ilość hormonów, mamy wówczas do czynienia z nadczynnością lub niedoczynnością pracy tarczycy. O ile w przypadku nadczynności może nas męczyć bezsenność i ogólna nadpobudliwość, o tyle osoby chorujące na niedoczynność mają skłonności do bycia ospałymi, szybkiego męczenia się, rozkojarzenia i tycia nawet przy braku apetytu.

    By rozpoznać chorobę tarczycy, konieczne są badania stężenia hormonów: TSH, FT3 i FT4. Skierowanie na te badania możemy dostać od lekarza pierwszego kontaktu.

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C

    Schorzenie to charakteryzuje się osłabieniem, bólami mięśni i stawów, kłopotami z koncentracją oraz częstymi stanami podgorączkowymi. Jako iż chodzi o chorobę wirusową, możemy się nią zarazić czy to poprzez stosunek seksualny z nosicielem wirusa, czy przez kontakt z zakażoną krwią (w szpitalu, salonie tatuażu, u kosmetyczki itp.).

    Podejrzewając zapalenie wątroby, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza, aby skierował nas na badanie stężenia przeciwciał antyHCV. Jeśli przeciwciała zostaną wykryte, wykonuje się test na obecność samego wirusa. Choroba wymaga leczenia farmakologicznego.

    Niewydolność nerek

    Nerki są filtrem organizmu, jeśli pracują źle, w naszym ciele zaczynają gromadzić się szkodliwe toksyny. O chorobie może świadczyć ciągłe osłabienie i zmęczenie, ociężałość, drażliwość, brak apetytu, puchnięcie twarzy, a nawet drętwienie rąk.

    W tym przypadku trzeba koniecznie wykonać standardowe badanie krwi i moczu, a następnie z wynikami udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

    Cukrzyca typu II

    Gdy cierpimy na cukrzycę typu II organizm ma problemy z utrzymaniem właściwego stężenia insuliny, odpowiedzialnej za dostarczanie komórkom cukru. Ponieważ glukoza krąży we krwi, gdy organizm jej nie wykorzystuje, powoduje to u nas trwałe zmęczenie i ospałość. Objawom tym mogą ponadto towarzyszyć krwawienia dziąseł, uczucie ciągłego pragnienia, częste oddawanie moczu oraz suchość i swędzenie skóry.

    Celem ustalenia czy cierpimy na cukrzycę typu II należy zwrócić się do osobistego lekarza, który może skierować nas na badanie stężenia glukozy we krwi.
    « Ostatnia zmiana: Luty 25, 2013, 04:02:08 pm wysłana przez LI »