Marzec 29, 2024, 02:13:03 pm

Autor Wątek: Pestki Dyni  (Przeczytany 2770 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline House

  • Designer
  • Level II
  • *****
  • Wiadomości: 621
  • Liked: 24
  • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
  • Grupa: 0-
Pestki Dyni
« dnia: Wrzesień 09, 2012, 10:35:47 am »
http://zdrowo-zakreceni.pl/wp-content/uploads/2011/10/pestki-dyni.jpg
Wciąż rzadko gości na naszych stołach. Tymczasem dynia to prawdziwa skarbnica witamin i warto z niej korzystać jak najczęściej, tym bardziej, że można to robić na wiele różnych sposobów.

Właściwość lecznicze mają przede wszystkim pestki dyni, nie wyrzucajmy więc ich po wydrążeniu warzywa. Do czego mogą się przydać? Świeże pestki od wieków znane są jako lekarstwo na pasożyty przewodu pokarmowego. Jeśli więc cierpimy na robaczycę, albo wykryto u nas glistę ludzką czy tasiemca - jedzmy świeże pestki, które zawierają niszczącą pasożyty kukurbitacynę.
Ten sposób walki z pasożytami polecany jest przede wszystkim dzieciom. Nie ma bowiem, w przeciwieństwie do farmaceutyków, żadnych skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczny dla organizmu.
Zwalczanie pasożytów to nie jedyne dobroczynne działanie pestek. Z badań wynika, że w krajach, gdzie pestki dyni stanowią ważną część diety (np. na Bałkanach) mężczyźni rzadziej chorują na rozrost i zapalenie gruczołu krokowego. Warto więc polecić nasiona dyni panom narażonym na problemy z prostatą.


Kolejną zaletą pestek jest ich działanie moczopędne. Doskonale wpływają na stan nerek i pęcherza. Należy po nie sięgać nie tylko profilaktycznie, ale także w stanach zapalnych nerek i pęcherza, jako środek wspomagający leczenie.
Jednocześnie warto podsuwać tę przekąskę dzieciom, które moczą się  w nocy. Okazuje się, że dzięki nim dzieci "opróżniają" pęcherz przed zaśnięciem , co zapobiega nocnemu moczeniu łóżka.
Pestki dyni przeciwdziałają też miażdżycy. Aż 30 - 40 proc. nasion to olej zawierający bardzo dużo fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Składniki te hamują odkładania się w tkankach złego cholesterolu. Warto sięgać po nie profilaktycznie, jednak dla osób cierpiących na miażdżycę lub borykających się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu - pestki powinny stać się codzienną częścią diety.
Kolejnym powodem, dla którego zarówno pestki, jak i miąższ dyni powinny częściej gościć na naszych stołach, jest bogactwo witamin i mikroelementów. Dynia zawiera witaminy z B1, B2, PP, E i C. Bogata jest też w błonnik, żelazo, fosfor, magnez, a także selen, cynk, miedź i mangan.

Zawarty w miąższu karoten poprawia też kolor naszej skóry. Wybierajmy więc warzywa z ciemniejszym miąższem - zawierają więcej karotenu i witamin.
Na stan naszej skóry wpływa jednak nie tylko karoten. Zawierające dużą dawkę cynku nasiona i miąższ stosuje się w leczeni chorób skórnych - trądziku czy opryszczki. Dlatego osoby z problematyczną cerą powinny często sięgać po pestki dyni, ale i dania z miąższu. Zawarty w dyni cynk działa też leczniczo na wrzody żołądka i wspomaga gojenie się ran. Dynia ma też dobroczynne działanie na układ trawienny, pracę serca, korzystnie też wpływa na wzrok.

Warto też pamiętać, że dynia to warzywo (choć wg niektórych systematyk - owoc) bardzo niskokaloryczne. 100 g to tylko 30 kcal, a dodając do tego dużą zawartość błonnika, mamy doskonały produkt dla  osób mających problem z nadwagą lub dbających o linię  http://fitness.wp.pl/zdrowie/metody-naturalne/art118,dynia-nie-tylko-pestki.html