Czerwiec 21, 2024, 05:55:39 am

Autor Wątek: Wrocław  (Przeczytany 2812 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marecki

  • New
  • Wiadomości: 10
  • Liked: 0
Wrocław
« dnia: Wrzesień 22, 2012, 11:50:36 am »
To reklamuję "mój" Wrocław ;)

Dlaczego warto zobaczyć Wrocław?

Wrocław to malowniczy rynek, setki mostów, niezwykła Hala Stulecia oraz wspaniały klimat będący połączeniem historii i nowoczesności. Do Wrocławia warto się wybrać z bardzo wielu powodów.
Historia Wrocławia, stolicy Śląska i czwartego pod względem wielkości miasta Polski, jest tak bogata i wielowątkowa, że nie zdołamy jej tu opisać nawet pokrótce. Wybitny historyk brytyjski Norman Davis, znany z doskonałych prac popularnonaukowych o historii Europy, Wielkiej, Brytanii i Polski, poświęcił miastu oddzielną książkę.

Rynek:
http://www.spotkanianaszlaku.pl/upload/image/Wroclaw%20-%20Rynek_kamienice.JPG
Po za tym Wrocław to miasto wielokulturowe. Niemiecka historia Wrocławia trwała od XVII wieku aż do 1945 roku, wpływy niemieckie we Wrocławiu są więc bardzo wyraźne. Ale Wrocław to także miejsce, w którym stykały się ze sobą różne nacje: Polacy, Czesi, Żydzi i Niemcy, tworząc niezwykle bogatą mieszankę kultur, tradycji i interesów. W swojej książce Davis dowodzi, że wielokrotnie zmieniający przynależność państwową, powiązania polityczne i kulturowe Wrocław jest pod wieloma względami Europą Środkową w pigułce, a jego dzieje są szczególnie znamienne dla tego regionu Europy.

Mimo zniszczeń wojennych we Wrocławiu zachowała się znaczna część zabytkowej zabudowy, a ponadto wiele wysiłku włożono w odrestaurowanie zniszczonych obiektów.

Ratusz na rynku:

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/22839/wroclaw_rynek_ratusz_550.jpeg
Na szczególną uwagę wśród zabytków Wrocławia zasługuje Hala Stulecia - okazały obiekt widowiskowo-sportowy wzniesiony w latach 1911-1913 w stylu ekspresjonistycznym. Hala jest na liście zabytków UNESCO.

http://censum.pl/site/wp-content/uploads/2012/03/Hala-Stulecia-i-RCTB-Wroc%C5%82aw.jpg
Niektórzy nazywają też Wrocław Wenecją Europy Środkowej. Chociaż moim zdaniem trochę to nadużycie to jednak trzeba przyznać, że to jak Wrocław wkomponowany jest w Odrę oraz liczba mostów w mieście (117) robi wrażenie.

Warto zobaczyć zielony most Tumski z końca XIX wieku:
http://www.bank-zdjec.com/foto3/9931_b.jpg
Czy moją ulubiona Wyspę Słodową:

http://fotopolska.eu/foto/317/317344.jpg
http://i329.photobucket.com/albums/l391/skansen/P1040218.jpg
Oczywiście Wrocław może się poszczycić wieloma zabytkami a szczegóły znajdziemy bardzo dobrze opisane tutaj: http://wroclaw.co-zobaczyc.pl/

Długo by wymieniać: panorama racławicka, Kaplica św. Jadwigi Śląskiej, Kościół św. Idziego, Plac Katedralny, Ogród Botaniczny .....

I jeszcze Zoo wszystkim chyba znane z programu państwa Gucwińskich:
http://gfx.mmka.pl/newsph/332114/497940.3.jpg
http://www.zoo.wroclaw.pl/

Jednak nie tylko zabytki czynią Wrocław atrakcyjnym miastem. Jak to zwykle bywa, i w tym przypadku o świetności Wrocławia stanowi połączenie ciekawej architektury i cennych zabytków ze współczesnym życiem kulturalnym i rozrywkowym, czyli po prostu klimatem miasta. Wrocław jest nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się metropolią europejską, która ma bardzo wiele do zaoferowania mieszkańcom i przyjezdnym. Niedawno miasto wygrało rywalizację z Gdańskiem, Lublinem, Katowicami oraz Warszawą o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku,  nie dziwi więc, że odbywają się tu dziesiątki festiwali i imprez kulturalnych.

To tylko niektóre z nich:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty,
American Film Festiwal,
Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN,
Przegląd Piosenki Aktorskiej,
Festiwal Kontrabasowy,
Jazz nad Odrą,
Światowe Dni Muzyki,
Festiwal Kultury Żydowskiej,
Festiwal Kryminału.

Ostrów Tumski:

Wrocław: Welcome to Ostrów Tumski
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2013, 03:12:56 pm wysłana przez LI »