Marzec 29, 2024, 04:42:28 pm

Embedded Media

«
 
»
Starożytny Egipt Bitwa pod Alezją - G… Finansow­a Historia Ś… Sto największych odk… Tajemnic­e III Rzeszy…
Finansowa Historia Świata
Finansowa Historia Świata BBC 2/6 2009
System bankowy i umowy finansowe są równie stare jak sama cywilizacja. Rozwój światowego biznesu nigdy nie przebiegał gładko, choć odbywał się szybko. Banki napędzały włoski renesans, rynek finansowy odegrał decydującą rolę w czasie amerykańskiej Wojny Secesyjnej, zaś imperia - brytyjskie i holenderskie - zbudowano dzięki pierwszym giełdom. Ilekroć jednak system finansowy przyczynił się do powstania czegoś pozytywnego, okazywało się, że kryje także mroczne sekrety

Poster information

Item Info

LI

  • Modérateur
  • Total Items: 878
  • Total Comments: 94
PostedGrudzień 30, 2012, 05:05:13 pm
Views0
Rating
Comments1
Comments Sorting comments by date - Ascending Descending

LI

  • Modérateur
  • Total Items: 878
  • Total Comments: 94
Comment #1 - Posted Styczeń 01, 2013, 06:52:46 pm
Kiedy i gdzie powstał pierwszy bank?
Pierwszy bank utworzono w 1156 r. w Wenecji. Włoskie banki, rozwijające się przede wszystkim we Florencji w XIII i XIV w., miały charakter spółek rodzinnych (m.in. Bardich, Datinich) z filiami w najważniejszych miastach europejskich. Lokowały swe kapitały nie tylko w produkcję sukna i handel lub pośrednictwo w przesyłaniu pieniędzy na duże odległości, ale też udzielały pożyczek, nawet królom Anglii i Aragonii.

http://businesslawblog.eu/wp-content/uploads/2011/10/Bank_Loan.jpg

banki [wł. banca ‘stół’, ‘ława’], ekon. przedsiębiorstwa zajmujące się pośrednictwem finansowym polegającym na gromadzeniu depozytów i udzielaniu kredytów. Współcześnie banki świadczą również inne usługi finansowe i ubezpieczeniowe. Według przedmiotu działania operacje bankowe dzieli się na: bierne, czynne i pośredniczące. Najważniejsze operacje bierne, polegające na gromadzeniu środków pieniężnych przez zaciąganie zobowiązań, to: przyjmowanie wkładów (depozyt bankowy), emisja pieniądza, emisja obligacji i innych papierów wartościowych, także zaciąganie pożyczek w innych bankach; środki pieniężne nagromadzone w wyniku operacji biernych oraz kapitał własny banku stanowią podstawę operacji czynnych, polegających na udzielaniu kredytu; do operacji pośredniczących (usługowych) zalicza się czynności wykonywane przez bank na rachunek i zlecenie ich klientów. Według form rozliczeń operacje dzieli się na gotówkowe i bezgotówkowe. Rozliczenia gotówkowe są przeprowadzane za pomocą czeku gotówkowego lub w formie wpłaty i wypłaty gotówki. Najczęściej spotykane formy rozliczeń bezgotówkowych to: polecenia przelewu, czeki rozrachunkowe, akredytywy, karty płatnicze. Dochody własne banku to wpływy z odsetek od udzielanych kredytów oraz z pobieranych od klientów opłat i prowizji za wykonywane usługi.
Pierwsze operacje bankowe polegały na wymianie pieniędzy; w starożytności wyodrębniła się grupa handlujących pieniądzem kupców, którzy z biegiem czasu zaczęli przyjmować je na przechowanie i wraz z innymi dobrami wykorzystywać na udzielanie pożyczek; w średniowieczu, w związku z rozwojem operacji handlowych, konieczne stało się dokonywanie wymiany pieniędzy jednego państwa na pieniądze innego. Nazwa bank pochodzi od włoskiego banco oznaczającego kontuar, przy którym pracowali handlarze pieniędzmi; zajmowali się oni przede wszystkim przekazywaniem pieniędzy od jednego klienta do drugiego, by z czasem zacząć udzielać kredytów, tworząc w ten sposób bank. Pierwsze instytucje tego rodzaju powstały w miastach północnych Włoch: w Genui (1407), Wenecji (1587), Mediolanie (1593), potem w miastach innych państw: w Amsterdamie (1609), Hamburgu (1619), Rotterdamie (1635). Z czasem, w warunkach gospodarki rynkowej, banki stały się przedsiębiorstwami handlującymi kapitałem pieniężnym i pośredniczącymi między wierzycielami i dłużnikami. W XX w., rozszerzając zakres swej działalności na zakup akcji, stały się współwłaścicielami przedsiębiorstw; współdziałają także w ich zakładaniu oraz ratowaniu podupadających.
Rozwój gospodarczy i związany z nim rozwój bankowości spowodował konieczność specjalizacji w sektorze bankowym. Współczesny system obejmuje następujące rodzaje banków: banki centralne (emisyjne), banki handlowe (komercyjne), banki specjalne (kredytu długoterminowego, hipoteczne, towarzystwa kredytowe, rolne, komunalne), kasy oszczędności, instytucje drobnego kredytu, instytucje kredytu konsumpcyjnego. Najważniejszą rolę we współczesnym systemie bankowym odgrywają: bank centralny (emisyjny) i banki komercyjne. Obecnie w każdym państwie jest jeden bank centralny (wyjątek stanowi amerykański System Rezerwy Federalnej). Funkcje banków centralnych: 1) emisja banknotów, 2) regulowanie obiegu pieniądza gotówkowego (kontrola podaży pieniądza) oraz obiegu pieniądza kredytowego, 3) regulowanie funkcjonowania systemu bankowego, 4) obsługa aparatu państwowego, 5) obsługa rozliczeń międzynarodowych. Większość banków centralnych to instytucje państwowe (np. Bank Anglii, Bank Francji, NBP). Banki komercyjne zajmują się głównie przyjmowaniem od klientów wkładów, prowadzą rachunki bieżące (czekowe) i w ten sposób organizują niemal cały obrót bezgotówkowy za pomocą czeków i przelewów; środki własne banków komercyjnych są niewielkie w porównaniu ze środkami obcymi (wynoszą 3–10% ogółu środków finansowych banku); banki komercyjne prowadzą też działalność uzupełniającą — lokują swoje pieniądze w papierach wartościowych.

http://netsprint.encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=498958
Aeva Media 1.4w © 2008-2011 Nao & Dragooon - Wedge: level up your forum!