Czerwiec 21, 2024, 07:26:52 am

Autor Wątek: Jak kawa wpływa na zdrowie  (Przeczytany 2040 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline House

 • Designer
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 621
 • Liked: 24
 • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
 • Grupa: 0-
Jak kawa wpływa na zdrowie
« dnia: Maj 10, 2012, 05:54:44 pm »
 • Publish
 • http://i.wp.pl/a/f/jpeg/28423/kawa.jpeg
  Niewiele produktów spożywczych budzi tyle kontrowersji, co kawa. Bez przerwy pojawiają się nowe doniesienia na temat jej szkodliwych lub - wręcz przeciwnie - zdrowotnych właściwości. Z jednej strony słyszymy, by ograniczać jej spożycie, bo czyni w naszym organizmie ogromne spustoszenia, z drugiej, że kilka filiżanek dziennie może uratować nam życie. Jak więc naprawdę jest z tą kawą? Naukowcy z całego świata codziennie starają się odpowiadać na to pytanie, badając wpływ kawy na poszczególne organy naszego ciała. Do jakich wniosków doszli? 

  Wprawdzie niektórzy z nas piją kawę bezkofeinową, jednak większość kawoszy wyraża się o niej z pogardą. Przecież kofeina to samo sedno kawy. Substancja, która nas pobudza, stymuluje, aktywizuje, zwiększa koncentrację, dodaje energii. Z naukowego punktu widzenia kofeina to alkaloidowy środek psychoaktywny, zaliczany do grupy stymulantów. Innymi słowy - legalny narkotyk. Dopalacz.


  Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i pobudza korę mózgową oraz zwiększa wydzielanie adrenaliny. Jak inne substancje psychoaktywne uzależnia, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż np. papierosy, alkohol czy twarde narkotyki.

  - Kofeina, choć doceniamy ją ze względu na pobudzające działanie, może być niebezpieczna.

  Substancja ta, zawarta w kawie, herbacie, suplementach i napojach energetyzujących, działa na ośrodkowy układ nerwowy i przyspiesza metabolizm. Przy racjonalnym stosowaniu, stymuluje i usuwa zmęczenie, poprawiając nastrój i skupienie uwagi – mówi Sandra Nowacka-Jaskólska, dietetyk z Kliniki INVICTA w Warszawie.

  - Nie należy jednak przesadzać z jej ilością. Podaje się, że dobowa dawka kofeiny dla zdrowej dorosłej osoby nie powinna przekroczyć 600 mg. Zbyt duże jej dawki mogą obciążać wątrobę i żołądek oraz negatywnie wpływać na samopoczucie, pamięć długotrwałą i koncentrację.

  Przy spożyciu przekraczającym 0,5 grama mogą już pojawić się poważne objawy przedawkowania – silne pobudzenie psychoruchowe, migotanie komór serca, osłabienie, nudności i wymioty.

  W skrajnych przypadkach nadmierne spożycie skutkować może porażeniem układu nerwowego, drgawkami, a nawet śmiercią. Dawka śmiertelna ustalana jest według przelicznika 150 mg kofeiny na 1 kg masy ciała (co dla dorosłego, zdrowego człowieka oznacza średnio 80 filiżanek kawy – przyp. red.).

  Unikać spożywania kofeiny powinni diabetycy i kobiety w ciąży oraz panie przyjmujące hormonalne preparaty antykoncepcyjne – przestrzega dietetyk.