Luty 25, 2024, 10:00:24 am

Autor Wątek: Uwaga, roboty drogowe we Wszechświecie! - CZARNE DZIURY  (Przeczytany 3488 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mothyl

 • Gość
Uwaga, roboty drogowe we Wszechświecie! - CZARNE DZIURY
« dnia: Wrzesień 21, 2011, 10:44:32 am »
 • Publish
 • Z niezwykle szerokiego spektrum zagadnień dotyczących wszechświata i okolic, nader fascynującym zdaje się być niezwykłe zjawisko Czarnych Dziur. Czym są? Co w sobie kryją? Dokąd prowadzą? Te pytania od lat nie tracą na aktualności. Ja, jako laik zupełny, nie wiedzieć czemu strasznie zainteresowałam się tym tematem niestety, aby w pełni zrozumieć cały naukowy bełkot żargon  ::) dotyczący czarnych dziur, należałoby zacząć od zagadnień bardziej podstawowych, jak np. Ogólna Teoria Względności, mości A. Einsteina.

  CZYM JEST CZARNA DZIURA?
  Cytat: Encyklopedia PWN
  czarna dziura, astr. obiekt będący źródłem na tyle silnego pola grawitacyjnego, że niemożliwe jest przesłanie przezeń na zewnątrz żadnej informacji.

  Mówiąc najprościej.

  Idąc dalej za Encyklopedią, dowiemy się że:
  Według ogólnej teorii względności czarna dziura jest zamkniętym obszarem czasoprzestrzeni, którego nie może opuścić ani promieniowanie, ani cząstki o różnej od zera masie spoczynkowej; proces odwrotny jest możliwy. Granicę czarnej dziury nazywa się horyzontem zdarzeń. Jeśli pominąć efekty kwantowe, okazuje się, że czarna dziura nie może się rozpaść, ani zniknąć, jest możliwe natomiast łączenie się czarnych dziur. W otoczeniu horyzontu nie zachodzą żadne wyróżniające tę powierzchnię zjawiska, natomiast wewnątrz niego znajduje się tzw. osobliwość — miejsce, gdzie siły grawitacyjne i gęstość energii dążą do nieskończoności.

  Jak powstają dziury we wszechświecie?

  Otóż, według teorii Alberta Einsteina, w silnym polu grawitacyjnym czas płynie wolniej niż w słabym. W polu tym wszystkie procesy ulegają spowolnieniu (dylatacja czasu) z punktu widzenia obserwatora, a silne pola grawitacyjne powodują zmianę geometrycznych własności przestrzeni, co oznacza, że np. suma kątów w trójkącie nie równa się 180 stopni. Czas i przestrzeń tworzą zakrzywiającą się czterowymiarową "czasoprzestrzeń". Siła grawitacji na powierzchni gwiazdy osiąga nieskończoną wartość, a kiedy rozmiary ciała zbliżają się do promienia grawitacyjnego, grawitacja zmierza do nieskończoności. W tej sytuacji nie może zostać zrównoważona przez skończone ciśnienie i ciało nieuchronnie musi się zapaść do środka, co prowadzi do powstania czarnej dziury. W jej pobliżu czas zaczyna biec coraz wolniej. Niekiedy rozważa się również tzw. pierwotne czarne dziury, będące „istniejącymi od zawsze” defektami czasoprzestrzeni.

  Tyle słowem wstępu ode mnie od encyklopedii :D W tym punkcie zapraszam na projekcję odcinka programu wyemitowanego na antenie Discovery Science, który dość obrazowo i prosto podchodzi do tematu czarnych dziur (a wszystko wyjaśnia jakże wspaniały Morgan Freeman! ;D)

  [ponieważ film został usunięty z yt, zamieszczam link do strony, z której można pobrać pełny odcinek:
  http://chomikuj.pl/?page=363736 Filmy Dokumentalne/Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem/cz.8- Tajemnice Czarnych Dziur]  Co o tym myślicie? A może jesteście zwolennikami innych teorii, bądź nawet macie własne?
  « Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2011, 10:37:42 pm wysłana przez Mothyl »

  Offline House

  • Designer
  • Level II
  • *****
  • Wiadomości: 621
  • Liked: 24
  • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
  • Grupa: 0-
  Czarne dziury, teoria powstania wrzechświata
  « Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2012, 03:31:26 pm »
 • Publish
 • http://24house.pl/flv/blackhole.flv
  « Ostatnia zmiana: Luty 10, 2012, 03:44:44 pm wysłana przez House »