Maj 26, 2024, 07:16:19 am

Autor Wątek: Dekalog  (Przeczytany 4163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline House

 • Designer
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 621
 • Liked: 24
 • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
 • Grupa: 0-
Dekalog
« dnia: Luty 17, 2012, 09:36:49 pm »
Zastanawiało mnie ostatnio
czemu w dekalogu jest napisane czcij ojca swego i matke swoja
kiedy czesto nie sa to wzory do nasladowania
i zabrakło mi tam 11 przykazania czcij dzieci swoje zone swoja meza

---
przy muzyce  o sporcie
SUPERNOVA - SAVE A PRAYER
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2012, 09:39:53 pm wysłana przez House »

Offline Caliah

 • New
 • Wiadomości: 50
 • Liked: 0
 • Grupa: A Rh(-)
Odp: Dekalog
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2012, 03:44:38 pm »
Może dlatego, że przykazanie to skierowane jest do dzieci, również tych dorosłych.

W całości brzmi ono mniej więcej tak:
"Czcij ojca twego i matkę, jak ci przykazał Pan, Bóg twój, abyś żył przez długi czas i żeby ci się dobrze wiodło na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie."

Rozwijając powyższe można dodać: abyś nauczył swoje dzieci dbać i szanować ciebie...

Ty nie odpowiadasz za życie Twoich rodziców i nie do Ciebie należy rozsądzanie tego, jak żyli. Wpływu na ich wychowanie również nie masz.
Mając natomiast za postawę treść zacytowaną powyżej będziesz wiedział, że dbać i szanować należy również dzieci oraz innych członków rodziny, bo tylko czynem i przykładem możesz wychować młodych ludzi, od których będzie zależało to, jaki świat one stworzą później dla Ciebie.
To tak najprościej i w skrócie: z Prawa Bożego na język ludzki.

Offline House

 • Designer
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 621
 • Liked: 24
 • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
 • Grupa: 0-
Odp: Dekalog
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2012, 03:50:58 pm »
Wiec doszedłem do wniosku,że nie jest to błąd ,że tego tam nie ma
tylko jest to wskazówka do tego od czego zacząć żeby w przyszłości
nasze dzieci miały szacunek do rodzica czyli nas czyli najpierw my dajemy przykład
czasami mimo wszystko by dopiero pozniej poczuć ten szacunek na sobie


---
tak po za tym to dekalog chodz krótki to jednak ciagle pozostaje aktualny jesli chodzi o naszą ludzka nature
i jakos niewielu osobom udaje się go bez wpadki przestrzegac


Ten kto go wymyslił miał "glowe" to taki zbiór dobrych rad ,które nie są potrzebne temu co je wymyslił tylko nam
żebyśmy sobie biedy w życiu nie napytali
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2012, 03:57:14 pm wysłana przez House »

Offline Caliah

 • New
 • Wiadomości: 50
 • Liked: 0
 • Grupa: A Rh(-)
Odp: Dekalog
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2012, 03:58:12 pm »
Dokładnie tak.

Dekalog, to zbiór Praw podstawowych, źródło.
Tak, jak napisałeś - początek.

Jego rozwinięciem są dalsze nauki Proroków, natomiast podsumowaniem przykazanie, w którym Jezus zawarł całość.

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 758
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Odp: Dekalog
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2012, 11:33:07 am »
No tak...ale my znamy zniekształcony dekalog. Od kilku dni próbuje doszukać się przekładu jak najbardziej spójnego z oryginałem.


DEKALOG w Księdze Wyjścia (Exodus)
 
(1) Wtedy mówił Bóg (Elohim) wszystkie te słowa:
 
(2) Ja jestem JHWH, twój Elohim, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
 
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja JHWH, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
 
(7) Nie będziesz wzywał imienia JHWH, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż JHWH nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
 
(8) Pamiętaj o dniu szabatu (soboty), aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci JHWH, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił JHWH niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił JHWH dzień szabatu (soboty) i uznał go za święty.
 
(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą JHWH, Bóg twój, da tobie.
 
(13) Nie będziesz zabijać.
 
(14) Nie będziesz cudzołożyć.
 
(15) Nie będziesz kraść.
 
(16) Nie będziesz mówić przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
 
(17) Nie będziesz pożądać domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądać żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.
 
(18) Wtedy cały lud, słysząc grzmoty i błyskawice oraz głos trąby i widząc górę dymiącą, przeląkł się i drżał, i stał z daleka. (19) I mówili do Mojżesza: -- Mów ty z nami, a my będziemy cię słuchać! Ale Bóg niech nie przemawia do nas, abyśmy nie pomarli! (20) Mojżesz rzekł do ludu: Nie bójcie się! Bóg przybył po to, aby was doświadczyć i pobudzić do bojaźni przed sobą, żebyście nie grzeszyli. (21) Lud stał ciągle z daleka, a Mojżesz zbliżył się do ciemnego obłoku, w którym był Bóg.
 
(22) Rzekł nadto JHWH do Mojżesza: -- Tak powiesz Izraelitom: Wy sami widzieliście, że z nieba do was przemawiałem. (23) Nie będziecie sporządzać obok Mnie bożków ze srebra ani bożków ze złota nie będziecie sobie czynić. (24) Uczynisz Mi ołtarz z ziemi i będziesz składał na nim twoje całopalenia, twoje ofiary biesiadne z twojej trzody i z bydła na każdym miejscu, gdzie każę ci wspominać moje imię. Przyjdę do ciebie i będę ci błogosławił. (25) A jeśli uczynisz Mi ołtarz z kamieni, to nie buduj go z kamieni ciosanych, bo zbezcześcisz go, gdy przyłożysz do niego swoje dłuto. (26) Nie będziesz wstępował po stopniach do mojego ołtarza, żeby się nie odkryła nagość twoja.

DEKALOG w Księdze Powtórzonego Prawa (Deuteronium)

(1) Mojżesz zwołał całego Izraela i rzekł do niego: Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać. (2) JHWH, Bóg nasz, zawarł z nami przymierze na Horebie. (3) Nie zawarł JHWH tego przymierza z ojcami naszymi, lecz z nami, którzy tu dzisiaj wszyscy żyjemy. (4) Spośród ognia na Górze mówił JHWH z wami twarzą w twarz. (5) W tym czasie ja stałem między JHWH a wami, aby wam oznajmić słowa JHWH, gdyście się bali ognia i nie weszli na górę. A On mówił:

(10 Przykazań)

(6) Jam jest JHWH, Elohim twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (7) Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.

(8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem JHWH, Elohim twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (10) a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.

(11) Nie będziesz brał imienia JHWH, Elohim twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli JHWH, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.

(12) Będziesz zważał na szabat (dzień sobotni), aby go święcić, jak ci nakazał JHWH, Elohim twój. (13) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, (14) lecz w siódmym dniu jest szabat JHWH, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. (15) Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd JHWH, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał JHWH, Bóg twój, strzec dnia szabatu.

(16) Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał JHWH, Elohim twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje JHWH, Bóg twój.

(17) Nie będziesz zabijać.

(18) Nie będziesz cudzołożyć.

(19) Nie będziesz kraść.

(20) Jako świadek nie będziesz mówić przeciw bliźniemu twemu kłamstwa.

(21) Nie będziesz pożądać żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

(22) Te słowa wyrzekł JHWH do waszego zgromadzenia na górze spośród ognia, obłoku i ciemności donośnym głosem, niczego nie dodając. Napisał je na dwu tablicach kamiennych i dał mi je. (23) Gdy usłyszeliście głos spośród ciemności, a góra ogniem płonęła - zbliżyli się do mnie wszyscy wodzowie pokoleń i starsi, (24) i rzekli: - Oto JHWH, Bóg nasz, okazał nam swoją chwałę i wielkość. Głos Jego słyszeliśmy spośród ognia. Dziś widzieliśmy, że Bóg może przemówić do człowieka, a on pozostanie żywy. (25) Czemu teraz mamy umrzeć? Ten bowiem ogromny ogień nas pochłonie. Jeśli jeszcze nadal będziemy słuchać głosu JHWH, Boga naszego, pomrzemy. (26) Któż ze wszystkich, którzy by usłyszeli głos Boga Żywego, przemawiającego spośród ognia, jak my, pozostanie przy życiu? (27) Zbliż się ty i słuchaj tego wszystkiego, co mówi JHWH, Bóg nasz. Mów ty do nas wszystko, co powie do ciebie JHWH, Bóg nasz, a my usłuchamy i wykonamy to.

(28) JHWH usłyszał wasze głośne słowa, gdy mówiliście do mnie. I rzekł mi JHWH: - Usłyszałem głośne słowa tego ludu, które wypowiedzieli do ciebie. Słuszne jest wszystko to, co ci powiedzieli. (29) Oby zawsze mieli w sercu tę samą bojaźń przede Mną i wykonywali zawsze wszystkie moje przykazania po wszystkie dni, aby się dobrze powodziło im i synom ich na wieki. (30) Idź i powiedz im: Wróćcie do swoich namiotów! (31) A ty zostań tutaj ze Mną. Ja ci powiem wszystkie moje polecenia, prawa i nakazy, jakich masz im nauczyć, aby je pełnili w ziemi, którą Ja im daję na własność. (32) Przeto starajcie się wypełniać [wszystko], co wam nakazał JHWH, Bóg wasz: Nie odstępujcie od tego ani na prawo, ani na lewo. (33) Idźcie dokładnie drogą wyznaczoną wam przez JHWH, Boga waszego, byście mogli żyć, by dobrze wam się wiodło i byście długo przebywali w ziemi, którą macie posiąść.
 
Offline Lilith

 • New
 • Wiadomości: 50
 • Liked: 0
 • Grupa: AB RH +
Odp: Dekalog
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2012, 11:41:54 pm »
W końcu Pan Jezus powiedział:
"Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? Ten kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest mi matką, bratem i siostrą"
- Mateusz 12:48-50


Jeśli dziecko wyraźnie dostrzega grzech w życiu swoich rodziców, powinno dać o tym świadectwo, przede wszystkim przed Bogiem, a jak trzeba to też przed ludźmi. Wyznawać Bogu jawne grzechy rodziców i przepraszać za te, które są nawet ukryte, które jednak objawiają się w jawnych przekleństwach. Wszystkie grzechy wydają złe owoce i dla tego, kto ma umysł rozjaśniony łaską Bożą, są one jawne.
Co nie ma nic wspólnego z szanowaniem rodziców. Możny być pelnym szacunku wobec osoby, ale mieć pogardę wobec grzechu tej osoby i się z nią nie zgadzać.

Dosłowne tłumaczenie przykazania "Czcij ojca swego i matke swoją" mówiłoby, że nie wolno rodzicom niczego zarzucić nawet jak nie mają racji i nawet jak grzeszą, nie wolno kwestionować tego co mówią i tego co robią. To jest jednak pułapka przekleństwa pokoleniowego, bo w ten sposób ludzie dźwigają ciężary przekleństw i karani są za grzechy swoich przodków, i często nawet usprawiedliwiają grzechy swoich rodziców, twierdząc na przykład, że musieli, bo nie mieli innego wyjścia. Bronią swych rodziców i ich grzechów tak jaby mieli do popełniania ich pełne prawo.

Offline Caliah

 • New
 • Wiadomości: 50
 • Liked: 0
 • Grupa: A Rh(-)
Odp: Dekalog
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2012, 11:44:34 am »
Nie wydaje mi się Lilith, aby zacytowany przez Ciebie fragment odnosił się do grzechów rodziców, choćby dlatego, że odnosi się on do Maryi, matki Jezusa, w której życiu trudno dopatrywać się jakiegokolwiek grzechu.
Moim zdaniem jest on raczej wskazaniem na to, że bliscy Jezusowi są wszyscy ci, którzy pełnią wolę Boga, czyli nawiązując do tematu, przestrzegają przykazań.
Poza tym fragment ten wskazuje na różne stopnie pokrewieństwa (matka, brat, siostra), a zatem, zgodnie z Twoją sugestią powinnyśmy "spowiadać się" również z grzechów innych naszych bliźnich, co z kolei stałoby w sprzeczności z :
"Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata." Mt 7, 1-5
oraz :
"Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem". J 8, 7
gdyż wyjawianie tego, co uznajemy za czyjeś grzechy jest jednoznacznzoosądzeniem i potępieniem danej osoby.

A przecież nie znamy przyczyny, miejsca i czasu, które stały się pierwotną przyczyną określonych ludzkich zachowań, decyzji. Nie znamy wnętrza drugiego człowieka.
Taką wiedzę ma jedynie Bóg, dlatego nie nam orzekać o czyjejś winie, czy grzechu, nie nam rozliczać.
Taką kompetencję ma jedynie Bóg, który leczy...

Aby uchronić się przed skutkami grzechów rodziców, które, o ile dobrze zrozumiałam, określiłaś jako "jawne przekleństwo" oraz przed skutkami klątw pokoleniowych wystarczy, że będziemy świadomi owoców podejmowanych przez nich błędnych decyzji, błędnych wyborów, podejmiemy świadomą decyzję o odcięciu się od tego błędnego postępowania, wybaczymy im i polecimy ich Bożemu Miłosierdziu.
Nie trzeba niczego publicznie wyznawać, ujawniać, publicznie upokarzać osób, które były zbyt słabe, aby mogły się obronić przed upadkiem.