Maj 23, 2024, 05:23:33 pm

Autor Wątek: Akcje Humanitarne  (Przeczytany 2641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline House

  • Designer
  • Level II
  • *****
  • Wiadomości: 621
  • Liked: 24
  • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
  • Grupa: 0-
Akcje Humanitarne
« dnia: Styczeń 01, 2013, 12:03:18 pm »
http://www.amnesty.org/sites/impact.amnesty.org/files/PUBLIC/General/2-leaderboard-education-en.gif
Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.
Organizacja jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1977 roku za "wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie".

Amnesty International finansuje swoją działalność głównie ze składek członkowskich i datków od indywidualnych osób. Amnesty nie przyjmuje jakiejkolwiek pomocy rządowej, a przyjmowanie datków od przedsiębiorstw i innych organizacji podlega licznym obostrzeniom.
Zasadami działania Amnesty International są: pełna niezależność polityczna i finansowa oraz maksymalny obiektywizm. Mimo to jest ona często w wielu krajach (głównie tych, które często represjonują swoich obywateli) oskarżana o wspieranie Zachodu i propagowanie jego idei. Przeczą temu jednak akcje wymierzone w obronę przed rządami wielu krajów zachodnich, takie jak protesty przeciwko torturom i pozasądowemu przetrzymywaniu ludzi przez USA w Guantanamo.

Amnesty International liczy obecnie 2 mln 200 tys. członków w 150 krajach świata[1]. Centrala AI – tzw. międzynarodowy sekretariat – znajduje się w Londynie. Do końca 2009 Sekretarz Generalną AI była Irene Khan, jej następcą jest Salil Shetty. Oficjalnym hymnem organizacji jest piosenka "One" zespołu U2

http://amnesty.org.pl/uploads/tx_templavoila/___prawa-czlowieka-main.JPG
Cele te są realizowane przez następujące działania:
Wysyłanie kilkuosobowych grup badaczy dla oceny sytuacji poszczególnych represjonowanych osób i ew. pomocy tym osobom na miejscu. Zasadą jest tutaj wysyłanie osób z innego kraju niż kraj, w którym dochodzi do represji. Amnesty International nie przyjmuje i nie wymaga od swoich członków informacji na temat własnego kraju, aby nie być posądzonym o szpiegostwo.

Organizowanie dużych ogólnoświatowych akcji medialnych nakierowanych na jeden konkretny problem, w jednym konkretnym kraju, który wydaje się mieć szczególne znaczenie w danym momencie.
Organizowanie ogólnoświatowych kampanii medialnych dotyczących jednego ogólnego problemu, np. w obronie praw uchodźców lub przeciw torturom.

Tworzenie i publikowanie dorocznych raportów ze stanu przestrzegania praw człowieka na całym świecie (zwykle ukazują się one pod koniec maja).

Kampanie : http://amnesty.org.pl/kampanie.html
Aktualności : http://amnesty.org.pl/aktualnosci.html
Więcej informacji : http://pl.wikipedia.org/wiki/Amnesty_International
---
Powszechna_Deklaracja_Praw_Czlowieka.pdf http://amnesty.org.pl/uploads/media/Powszechna_Deklaracja_Praw_Czlowieka_01.pdf

EUROPEJSKA KONWENCJA O OCHRONIE PRAW CZŁOWIEKA I PODSTAWOWYCH WOLNOŚCI
http://amnesty.org.pl/uploads/media/Konwencja-Ochrona-Praw_Czlowieka_i_Podstawowych_Wolnosci.pdf

MIĘDZYNARODOWY PAKT PRAW OBYWATELSKICH I POLITYCZNYCH
http://amnesty.org.pl/uploads/media/Miedzynarodowy_Pakt_Praw_Obywatelskich_i_Politycznych.pdf

MIĘDZYNARODOWY PAKT PRAW GOSPODARCZYCH, SPOŁECZNYCH I KULTURALNYCH
http://amnesty.org.pl/uploads/media/Miedzynarodowy-Pakt-Praw-gosp-spol-kult.pdf

KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA
http://amnesty.org.pl/uploads/media/Konwencja_o_Prawach_Dziecka.pdf


Human Rights Animation by Amnesty International
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2013, 12:20:57 pm wysłana przez House »