Luty 23, 2024, 04:08:27 am

Autor Wątek: Festyn archeologiczny 2012  (Przeczytany 2419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aparatus

 • Friends
 • New
 • *
 • Wiadomości: 17
 • Liked: 3
Festyn archeologiczny 2012
« dnia: Maj 23, 2012, 02:21:02 pm »
 • Publish
 • ROZPOCZELIŚMY PRZYGOTOWANIA DO XVIII FESTYNU ARCHEOLOGICZNEGO W ROKU 2012

  „Polska Piastów” jest mottem XVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie, który odbędzie się między 15 a 27 września. Wybór takiego tematu nie jest przypadkowy, gdyż wbrew powszechnemu mniemaniu okres panowania naszej pierwszej, królewskiej dynastii wciąż pozostaje nie do pełna poznany. Mieszko, Bolesław Chrobry, Łokietek i Kazimierz Wielki to postacie bliskie każdemu Polakowi, lecz na kartach szkolnych podręczników historii osiągnięcia i problemy piastowskich władców siłą rzeczy opisane są tylko w zarysie.

  Biskupin leży na terenie dawnego państwa Polan i choć 1000 lat temu nie odgrywał tak doniosłej roli jak Gniezno, Poznań czy Kruszwica, to w niewielkim grodzie na półwyspie Jeziora Biskupińskiego rezydował możnowładca, który sprawował pieczę nad licznymi osadami regionu bogatymi w żyzne ziemie, jeziora pełne ryb i lasy z dziką zwierzyną. Organizatorzy tegorocznego Festynu zamierzają przybliżyć wszystkim gościom pierwsze wieki polskiej państwowości w niebanalnej i przemyślanej edukacyjnie formie. Będą miały miejsce nie tylko turnieje średniowiecznych wojów i pokazy dawnego rzemiosła. Istotną wagę przykładamy do prezentacji zjawisk kultury, sztuki, trudów codziennego bytowania, kontaktów politycznych i gospodarczych z dalszymi terenami oraz obrazu postrzegania cywilizacji ówczesnych Lechitów przez obce narodowości.

  Wiedza przekazywana będzie w sposób kompetentny i atrakcyjny zarazem siłami fachowców, którzy biegle opanowali popularyzację historii. Kierujemy nasze wysiłki do wszystkich grup społeczeństwa z intencją zmiany niektórych stereotypów oraz poznania na ile obecnie jesteśmy dziedzicami kultury i ducha piastowskiej epoki. Oczywiście nie zabraknie w festynowym programie pokazów rzemiosła i cywilizacyjnego dorobku wszystkich chronologicznych okresów rozległych dziejów starego kontynentu.

  źródło: http://www.biskupin.pl