Listopad 28, 2023, 05:06:15 pm

Autor Wątek: Typy osobowości czyli MBTI  (Przeczytany 12776 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 758
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Typy osobowości czyli MBTI
« dnia: Styczeń 03, 2012, 09:30:22 pm »
 • Publish
 • Czym jest MBTI?

  Myers-Briggs Type Indicator to kwestionariusz samooceny oparty o teorię typów psychologicznych Carla Gustawa Junga. Wyniki MBTI identyfikują wartościowe różnice pomiędzy ludźmi. Różnice, które jeśli są nieuświadomione mogą być źródłem wielu nieporozumień.

  Wypełnienie testu, poznanie wyników umożliwia poznanie swoich indywidualnych zdolności. Wiedza taka pomoże w samozrozumieniu jak i zrozumieniu ludzi, którzy się od nas różnią.


  A wracając do teorii Junga to zauważył on i moim zdanie słusznie ;), że różnice w zachowaniu ludzi są wynikiem wrodzonych tendencji do wykorzystywania umysłu w rożny sposób.

  Ale do rzeczy:

  Pod tym adresem http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes2.asp znajduje się jedyny prawdziwy i zaakceptowawszy przez ludzi zajmujących się MBTI darmowy test do samodzielnego wykonania.
  Wynik testu ta takie cztery literki np. INFJ, ENTP, ESFJ itd..

  Cóż oznaczają te literki?

  Pierwsze litery czyli I lub E oznaczają gdzie preferujemy kierować swoją uwagę. I tak:
  I jak Introwertyk - osoby preferujące skupiać swoją uwagę na własnych pomysłach i doświadczeniach. Kierują swoją energię do wewnątrz. Czerpią siły z refleksji nad myślami, wspomnieniami i uczuciami.
  E jak Ekstrawertyk- to taki człowiek, który woli się koncentrować na zewnętrznym świecie ludzi. kierują swoją energię działania na zewnątrz. czerpią siły z interakcji z innymi ludźmi.

  Drugie litery mówią nam o tym w jaki sposób preferujemy gromadzić informacje.
  S czyli Poznanie- osoby, które wolą gromadzić informacje o świecie w sposób namacalny co się teraz dzieje. Zwracaja uwagę na szczegóły otaczającego świata i są nastawione na praktycyzm.
  N czyli Intuicja- osoby, które gromadzą informacje patrząc na świat/zdarzenia jako na całościowy obraz oraz na powiązania pomiędzy różnymi faktami. Poszukują wzorów i czerpią satysfakcje z dostrzegania nowych możliwości.

  Trzecie litery to wynik pokazujący w jaki sposób podejmujemy decyzje.
  T czyli Myślenie- osoby, które podejmują decyzje poprzez myslenie patrzą na swoje działania czy wybory przez pryzmat logicznych konsekwencji. W całym procesie podejmowania wyborów próbują zdystansować się emocjonalnie do sytaucji, przeanalizowac wszystkie za i przeciw. W analizowaniu decyzji.sytacji starają się rozpoznac w czym tkwi problem i go rozwiązać. Za cel stawiają sobie znalezienie zasady, którą będzie można wykorzystać we wszystkich podobnych przypadkach.
  F czyli Odczuwanie- przy podejmowaniu decyzji biorą pod uwagę to co dla nich i osób zaangażowanych w sprawę jest ważne. Pragną wczuć się w sytuację i zidentyfikować ze wszystkimi jej uczestnikami. Czerpią siły z doceniania i wspierania innych. Starają się zawsze znaleźć dobrą stronę danej sytuacji. Stawiają sobie za cel stworzenie harmonii otoczenia i traktowania wszystkich jako unikalnych indywidualności.

  Czwarta i ostatnia litera z mówi nam o tym w jaki sposób radzimy sobizootaczającym nas światem.
  J czyli Osądzanie- takie osoby pragną zyć w zaplanowany sposób. Wiecznie poszukują sposobów na zarządzanie i uporządkowywanie swojego życia. Lubią mieć ściśle ustalony plan, a wykonywanie zadań zgodnie z harmonogramem jest dla nich bardzo ważne.
  P czyli Obserwacja- podchodzą do życia w sposób spontaniczny i elastyczny. Pragną rozumieć życie a nie je kontrolować. Czują się ograniczone jakimiś ostatecznymi planami czy decyzjami gdyż wolą do końca być otwarte na nowe możliwości. Czerpią siłę z mozliwości dostosowywania się do nowych okoliczności.

  I tak jeśli komuś na przykład wyszło, że jest ekstrawertykiem to nie musi być nim na 100%. test pokazuje tylko, że preferuje zachowania ekstrawertyczne bardziej niż introwertyczne gdyż ta przestrzeń jest dla niego bezpieczniejsza. Po za tym ludzi się zmieniają. ktoś kto "urodził" się jako "osądzający" może w ciągu doświadczeń zmienić się na "obserwującego".

  Nazwy używane w MBTI to potocznie znane określenia używane w potocznym języku. Ale w MBTI  ekstrawertyk nie oznacza wcale osoby gadatliwej, introweryk nie oznacza wcale osoby zamkniętej w sobie, osądzanie nie oznacza, że dana osoba osądza, odczuwanie wcale nie oznacza, że osoba taka jest emocjonalna itd.

  I tak mamy 16 możliwych kombinacji:

  ISTJ
  ESTJ
  ISFJ
  ESFJ
  ISTP
  ESTP
  ISFP
  ESFP
  INTJ
  ENTJ
  INTP
  ENTP
  INFJ
  ENFJ
  INFP
  ENFP
  « Ostatnia zmiana: Październik 22, 2013, 09:20:15 pm wysłana przez House »