Maj 23, 2024, 08:16:32 pm

Autor Wątek: Co to jest Enneagram  (Przeczytany 3745 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 758
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Co to jest Enneagram
« dnia: Maj 23, 2012, 08:57:37 pm »
 • Publish
 • TROCHĘ HISTORII
   
  Enneagram, to wywodzący się z Bliskiego Wschodu starożytny system, opisujący dziewięć głównych rodzajów osobowości i relacji między nimi. Niektóre ze źródeł, określają czas jego powstania na ok. 4500 lat temu, a do dnia dzisiejszego przetrwał przede wszystkim w tradycji sufich, islamskich mistyków, derwiszy, którzy dążąc do oświecenia dbają o wewnętrzny rozwój i starannie pielęgnują najwyższe wartości religijne. Jeszcze do niedawna, nauka ta przekazywana była ustnie, i to w sposób bardzo ostrożny, tak, aby nie przeciążyć zbyt dużą ilością wiedzy niedojrzałego umysłu. Mistrz badał typ charakteru swojego studenta, a następnie rozpoznając, jakie ma on możliwości przyjmowania, dzielił się z nim swoją mądrością. Początkowo, były to oczywiście tylko te wiadomości, które dotyczyły samego ucznia. Dopiero, kiedy ten rozwinął się, i osiągnąwszy wyższy poziom świadomości zasłużył wreszcie na pełne zaufanie mistrza, wtajemniczany był w istnienie szczególnych cech pozostałych typów ludzkich.

  W 1905 roku, do pewnego klasztoru na Bliskim Wschodzie, związanego ze starożytnym bractwem Sarmoun - poszukiwaczy mądrości, dotarł ormiański podróżnik i myśliciel, Georgij Gurdżijew (1869-1949). Najprawdopodobniej właśnie tam, zapoznał się z wiedzą o Enneagramie, którą rozpropagował następnie wśród swoich uczniów podczas dalszych podróży po Azji, Europie i Ameryce. W Paryżu, w instytucie powołanym do życia w 1923 r., jego nauki pobierali m.in. G. Bennett i Maurice Nicoll. Do Ameryki Południowej, a następnie Północnej, Enneagram dotarł dzięki Oskarowi Ichazo.  W Polsce, wydane zostały książki „Enneagram” Hellen Palmer, uczennicy Claudio Naranjo, oraz „Enneagram w działaniu” Kathleen V. Hurley i Theodore E. Dobson. Pewną część tych nauk, odnaleźć możemy także we „Fragmentach nieznanego nauczania” Piotra Demianowicza Uspieńskiego.
     


  CZYM JEST ENNEAGRAM?
   
  Wiedza ta służy wewnętrznemu rozwojowi. Dzięki rozpoznaniu swoich słabości i specyficznego dla danego typu osobowości sposobu uzależnienia się od określonych form zachowania, można rozpocząć próbę przekraczania blokujących nas ograniczeń. Tak więc, dostrzeżenie, iż w wielu przypadkach reagujemy schematycznie, nie ma służyć biernemu poddaniu się takiemu stanowi rzeczy. Dzięki samopoznaniu, nauczymy się jak zrywać z nawykowym działaniem, oraz jak wyjść poza „zaczarowany krąg” niemocy i rozwinąć wyższą świadomość.
  Schemat Enneagramu oparty jest na dziewięcioramiennej gwieździe, symbolizującej dziewięć podstawowych charakterów ludzkich. Jednak nie jest to struktura zamknięta. Możliwy jest przepływ pomiędzy poszczególnymi typami. Przesuwając się w górę lub w dół, po liniach łączących liczby, obserwujemy przeniesienie ciężaru jednej z osobowości i zmieszanie się jej ze specyficznymi cechami innej.
     
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/Enneagram_-_polish_labels.svg/575px-Enneagram_-_polish_labels.svg.png

   Dziewięcioramienna gwiazda Enneagramu powstała z połączenia trójkąta symbolizującego Świętą Trójcę, z zasadą Siódemki, symbolizującej prawo oktawy, mającej pieczę nad cyklem wcielenia się życia w świat fizyczny, oraz koła symbolizującego Pełnię.

  Święta Trójca, występujące w wielu systemach religijnych, również w Chrześcijaństwie. Wedy przedstawiają je jako trzy, cyklicznie działające siły reprezentowane przez potężne bóstwa:
  ·        Stwarzającego z chaosu świat fizyczny BRAHMĘ
  ·        Utrzymującego boskie stworzenie WISZNU
  ·        SZIWĘ, który pod koniec każdego cyklicznego Stworzenia, niszczy je w swoim boskim tańcu.

  Cykl ten przedstawiamy poprzez arytmetyczne działanie dzielenia Jedności przez Trzy ( 1: 3 = 0.333...). Otrzymujemy ułamek, w którym liczba trzy powtarza się w nieskończoność. Podstawowy trójkąt tworzymy więc poprzez zwielokrotnienie trójki. Otrzymujemy w ten sposób liczby 3, 6 i 9.
  Siódemkowy cykl, zaczyna działać, kiedy znajdziemy się już w świecie materii. Najwyraźniej przejawia się w muzyce. Siedem dźwięków symbolizuje wchodzenie w wibracje tego świata i nasz w nim rozwój. Ostatni ton, jest powtórzeniem pierwszego. Kończy jedną, ale też jednocześnie rozpoczyna następną, wyższą oktawę. Arytmetycznie przedstawia się tą zasadę poprzez dzielenie Jedności przez Siedem ( 1: 7 = 0,142857142857...). Otrzymujemy ułamek, w którym pojawiają się cyklicznie pozostałe liczby Enneagramu, przy czym żadna z nich nie dzieli się przez 3. Liczby te symbolizują również kolejność różnych etapów rozgrywających się zdarzeń.

  ·      1 - Stwórca, Praprzyczyna, esencja, absolut, przechodzenie z niebytu w egzystencję
  ·      4 - Wszechświat Materialny, wysiłek i praca, racjonalna organizacja i zapobiegliwość
  ·      2 – mnogość, dualizm, możliwość wyboru, wejście w relacje, rozejście dróg, dyplomację, obosieczny miecz
  ·      8 – równowaga przeciwstawnych sił, rozrost, płodność, materialne zadowolenie, zdrowie i bogactwo
  ·      5 - symbolizuje zmianę, ruch, zmysłowość, cieszenie się, podróże, ziemską duchowość i wszystkie siły Natury
  ·      7- symbolizuje wiedzę, świętość, znajomość ziemskich ograniczeń, wyrzeczenie się i zbliżenie do boskości *)
  « Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2013, 11:47:08 am wysłana przez House »