Kwiecień 14, 2024, 03:04:12 am

Autor Wątek: REBIRTHING  (Przeczytany 3072 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Seneka

 • New
 • Wiadomości: 1
 • Liked: 0
REBIRTHING
« dnia: Październik 10, 2013, 11:41:28 am »
 • Publish
 • Czym jest rebirthing?

  Rebirthing (ang. "odradzanie") jest drogą rozwoju osobistego w której oddech używany jest do rozwijania świadomości i poczucia odpowiedzialności za własne życie.
  Praca w Rebirthingu zmierza do kształtowania świadomego siebie, poznawania prawdy o sobie i swojej relacji ze światem. RebirthingRebirthing jest dobrym narzędziem do zrozumienia i uporządkowania swojej przeszłości, wyzwolenia z poczucia krzywdy i własnej nieadekwatności, odnalezienia głębokiego sensu swojego losu. Jest też postawą wobec rzeczywistości, która wynika z uznania twórczej mocy myśli i płynących z tego faktu konsekwencji. Pomaga ona żyć przytomnie i przyjmować każde wydarzenie jako okazję do nauki i wzrostu. Stałe praktykowanie Rebirthingu prowadzi do rozszerzania granic swojej "Jaźni", tak, by obejmowała coraz większy obszar rzeczywistości a co za tym idzie do poczucia jedności i odpowiedzialności wobec wszystkiego co żyje.
  Aby podążać tą drogą trzeba wejść w pełen kontakt ze swoim wewnętrznym wszechświatem, swoimi myślami i uczuciami.
  Umysł człowieka jest najważniejszą siłą sprawczą kształtującą jego los a dbałość o jego zawartość jest podstawowym elementem szacunku wobec siebie. Najgłębsze podświadome przekonania nabyte w pierwszych latach istnienia wymagają równie starannego odkrywania jak ślady dawnych kultur ponieważ odpowiadają one za reakcje emocjonalne i całościową postawę wobec życia. Pierwsze kroki jakie stawia adept Rebirthingu służą ich identyfikacji i przeprogramowaniu w taki sposób by wspierały go a nie hamowały. Używane w tym celu techniki pracy z umysłem oparte są zarówno na stosowaniu afirmacji i kodowaniu ich przez doświadczenie, jak i wizualizacji i technikach poznawczych, przeformułowujących te myśli, które nie pozwalają cieszyć się pełnią akceptacji i rozwoju. Celem Rebirthingu jest uczynienie umysłu swoim sprzymierzeńcem a nie wrogiem.


  Co to są stłumienia?

  Stłumienia to nagromadzenie stresu i napięcia, które powstaje gdy w umyśle trwa konflikt.

  Konflikt rodzi się wówczas, gdy usiłujemy uniknąć lub wyprzeć tzw. traumatyczne doświadczenia, ponieważ uznajemy je za złe, bolesne czy nieprzyjemne.

  Nasze ego (wyuczone nawykowe uwarunkowanie) działa jak wbudowany w system mechanizm bezpieczeństwa – zabezpieczając tylko dobre samopoczucie, utrzymuje naszą świadomość z dala od prób zrozumienia (a tym samym integrowania) negatywnych wspomnień.

  Tak naprawdę niczego jednak nie da się uniknąć.
  Jeśli będziemy próbować, stłumimy jedynie doznanie, a to stłumienie będzie działało na nasz naturalny przepływ energii : miłości, radości i wewnętrznego pokoju. Utworzy tym samym energetyczny blok.

  Głęboko wewnątrz banku pamięci naszego mózgu znajdują się wspomnienia wszystkich doświadczeń życia. Te z nich, które uznaliśmy za nieprzyjemne lub traumatyczne były często tłumione po to, by w danym momencie poradzić sobie z sytuacją.
  Lecz stłumić cokolwiek znaczy zakazywać sobie czegoś, trzymać w ryzach, odcinać się od wszystkiego co ze sobą niesie.

  Utrzymywanie stłumienia wzmaga stres w ciele i umyśle. Wymaga także stałego dostarczania energii, co prowadzi do zmęczenia, choroby, a czasem, w sytuacjach trwających latami – nawet śmierci.

  Napinając muskuły ręki i utrzymując tam napięcie – spalamy pewną energię.
  To samo dotyczy blokad i stłumień w organizmie.
  Aby je utrzymać, pożytkujemy duże ilości energii. To stały ubytek subtelnej energii, dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, rok po roku. Sen i normalny wypoczynek nie rozluźniają tych napięć i większość ludzi przeżywa swoje życie z tym dodatkowym brzemieniem, które drenuje ich życiowe energie.  Integracja
  Głównym zadaniem rebirthingu jest integracja.
  Definiujemy ją jako połączenie i zgodne działanie trzech funkcji: Intelektu, Emocji i Fizyczności.

  Gdy w organizmie istnieją bloki, te trzy funkcje działają niezależnie od siebie, a jedna z nich dominuje nad innymi tworząc dysharmonię.
  To zaburzenie równowagi oddziałuje na wszystkie obszary życia człowieka.
  Kiedy te trzy funkcje są zintegrowane, wszystkie ograniczenia znikają, przynosząc w efekcie podtrzymanie żywotności i odczucia przyjemności we wszystkich częściach ciała.
  Taki jest długoterminowy cel rebirthingu.
  Na krótką metę dążymy do usunięcia bieżących stłumień, co wielu rebirtherów również nazywa INTEGRACJĄ.

  Większość rebirtherów woli używać terminu INTEGRACJA niż terminu uwolnienie; ponieważ uwolnienie sugeruje pozbywanie się czegoś złego.
  Faktem jest, że nie ma niczego, co należałoby usunąć.

  Wiara, że istnieje cokolwiek, co trzeba usunąć, było pierwotną przyczyną wszystkich stłumień.

  Wszystko zależy od tego, jak postrzegamy rzeczywistość.
  Jeśli oceniamy coś jako złe lub niesłuszne i wierzymy, że to prawda, wtedy reagujemy zazwyczaj odrzuceniem albo wycofaniem świadomości z tego obszaru który “złe” obejmuje.

  Ta forma odrzucenia i braku akceptacji – jest główną przyczyną stłumienia.
  Tak naprawdę doświadczyliśmy czegoś, co początkowo było doskonałe i naturalne, a następnie dopiero zdecydowaliśmy(osadzili), że jest to złe lub niewłaściwe.

  Integracja jest procesem, w którym pozwalamy, by to, co raz uznaliśmy za niesłuszne, stało się właściwe i akceptowalne, przez uświadomienie sobie sensu wolności i doskonałości.


  STŁUMIENIE I INTEGRACJA

  Słowo stłumienie w używanym tu kontekście oznacza powstrzymywanie, hamowanie, ukrywanie i kontrolę.

  Ponieważ integracja jest celem rebirthingu, jest więc tym samym przeciwieństwem stłumienia.
  Cokolwiek istnieje, może być postrzegane jako dostarczające przyjemności lub nieprzyjemne, dobre lub złe, kochane lub nienawidzone.
  Mniej to ma wspólnego z ową rzeczą samą w sobie niż z naszą decyzją o tym.

  Wiara, że coś jest złe czy nie w porządku, tworzy dualizm i oddzielenie od prawdy.

  Nie ma niczego złego lub niewłaściwego w istniejącej rzeczywistości, podział istnieje tylko w naszej percepcji, w tym jak decydujemy się widzieć rzeczy.

  Przykładem może być wyjeżdżająca na piknik rodzina, sfrustrowana i zła z powodu padającego od rana deszczu, tego samego, którym cieszą się farmerzy, gdyż nawadnia ich pastwiska i zbiory.

  Przykład ten pokazuje, że nie ma dobra i zła, lecz jedynie różne punkty widzenia i różne wybory, jakich dokonują ludzie oceniający te sytuacje.

  Prawda jest doskonała.
  Wszystko jest prawdziwe i dlatego doskonałe. Jeśli dostrzegamy coś (co jest doskonałe) i podejmujemy decyzję, że takie nie jest, czynimy to czymś złym.

  Lecz to nie działanie czy uczucie jest niewłaściwe, a kryjąca się za tym myśl.
  Jedyną niekorzystną rzeczą we wszechświecie są punkty widzenia. Nasz ograniczony sposób postrzegania spraw, który zawsze wynika z konstrukcji ego i jest uwarunkowaną(zaprogramowaną), odruchową reakcją.

  Weźmy inny przykład:
  jeśli z jakichkolwiek powodów zdecydowaliśmy, że nie lubimy jabłecznika, to tym samym podjęliśmy decyzję, by mieć nieprzyjemne fizyczne uczucie za każdym razem, gdy go jemy, czy nawet myślimy o nim.
  Jabłecznik jest taki sam, czy lubimy go czy nie.
  On po prostu JEST.
  Gdybyśmy kiedyś zjedli go trochę i zdecydowali, że nam smakuje, oznaczałoby to zmianę naszej decyzji o tym, jaki on naprawdę jest.
  Ten sam mechanizm działa w odniesieniu do naszych upodobań w muzyce i sympatii w rodzinnych waśniach, decyduje o przynależności do partii politycznych, o odczuwaniu bólu fizycznego, strachu itd. Kluczem jest nasza decyzja o reagowaniu, a nie rzeczy same w sobie. Decyzja o miłości jest zawsze decyzją o radowaniu się, a wybór należy do nas.

  PROCES TŁUMIENIA to decyzja uznania czegoś za złe czy nieprzyjemne, a następnie wycofanie z tego świadomości, by dzięki temu poczuć się “lepiej”.

  PROCES INTEGRACJI jest pozwoleniem na pełne zrozumienie i uświadomienie sobie tego, czego kiedyś uniknęliśmy przez stłumienie, a’ co teraz zdecydowaliśmy się zaakceptować i polubić.

  Każda myśl tworzy w ciele podobny wzór energetyczny, który w końcu kiedyś ujawni się w życiu.
  Jeśli ktoś podtrzymuje myśl “Ludzie mnie ranią”, wywołuje ona lęk w jego ciele, a w życiu – negatywną reakcję innych ludzi.

  Jeśli stłumi strach, którego doświadcza, myśl stanie się rzeczywistością.
  Lęk stanie się nieświadomym napięciem, a reakcja ludzi wzmocni jego przekonanie, powodując coraz głębsze wycofanie się od nich i od życia.

  Lecz można w każdej chwili zmienić ten wzorzec – przez podjęcie nowej decyzji, lub przez zintegrowanie strachu w trakcie sesji rebirthingowej.

  Bez względu na to, czy stłumienie dotyczy strachu czy czegokolwiek innego, każdorazowo tłumiona jest także negatywna myśl skryta za przeświadczeniem dotyczącym danego doświadczenia.
  Kiedy jakiś pogląd czy przekonanie zostaje stłumione, trafia do podświadomości i nie jest już dłużej jedynie przekonaniem, lecz doświadczane jest jako rzeczywistość tej osoby.
  Część jej światopoglądu i osobowości.

  “Twarda rzeczywistość” i walka, jaką według niektórych ludzi jest życie, wyraża sposób, w jaki oni to życie postrzegają i pokazuje, w jakim stopniu tłumią oni swoje “negatywne” doświadczenia.

  To tak, jakby ktoś wyglądał przez zniekształconą szybę, dającą obraz zamazanego świata i był przekonany, że tak wygląda rzeczywistość.

  Możemy również opisać stłumienie w kategoriach związku pomiędzy ciałem fizycznym a “energią życia” wewnątrz nas. Energia ta jest formą świadomości, którą najlepiej można określić jako SAMOŚWIADOMOŚĆ lub wyższą świadomość.

  Samoświadomość jest zdolnością do bycia świadomym trzech elementów: Intelektu, Emocji i Fizyczności, jak również świata zewnętrznego, w tej samej chwili.
  Taki stan świadomości zwykle jest poza zasięgiem większości ludzi, ponieważ jedynie nieliczni są wystarczająco zintegrowani by doświadczać tego fenomenu.
  Taki stan może być doświadczany w głębokiej medytacji, a często także w trakcie rebirthingu.
  Jest to proces, w którym świadomość ulega rozszerzeniu w chwili oczyszczenia ciała z bloków energetycznych. Wraz z nagłym wzrostem nieblokowanego już przepływu energii, nasza świadomość rozszerza się.

  W tym ujęciu stłumienie jest wycofaniem świadomości z tej części fizycznego ciała, w której doświadczyliśmy czegoś, czego zdecydowaliśmy się w przyszłości unikać. (Bólu, urazu, wstydu)

  Takie wycofanie świadomości z nieprzyjemnego doświadczenia jest w rzeczywistości wycofaniem siły życia z części ciała.
  “Nieprzyjemny” wzorzec energii nie zostaje zintegrowany, a nie mogąc się nigdzie indziej przemieścić i rozpuścić – zatrzymuje się w mięśniach i w postaci napięcia pozostaje w ciele.
  Zwykle jednak nie jesteśmy tego świadomi. Najbardziej chorzy są ci ludzie, którzy mają masę napięć, lecz są tak znieczuleni, że nie czują już niczego i nie podejmują prób ich rozładowania.

  Świadomość i podświadomość organizują energię, która przyjmuje formę fizycznego ciała.
  Kiedy wycofujemy świadomość z jakiejkolwiek części ciała, myśląc że coś jest nieprzyjemne, powodujemy blokadę dopływu życiodajnej energii do tego obszaru ciała.
  W rezultacie komórki tracą dopływ energii, starzeją się i chorują.
  Te pola zablokowanej energii koniec końców wpływają na całość ciała, powodując tworzenie dalszych bloków, w przyległych obszarach i w rezultacie stan trwałej ograniczonej wrażliwości i zawężenia świadomości. Siły witalne gasną.

  Śmierć jest zatem tylko końcowym rezultatem tego procesu, całkowitym stłumieniem i wygaśnięciem.

  Wydaje się, że większość ludzi rozpoczyna proces tłumienia już podczas narodzin. Jeśli nie pamiętasz swoich narodzin prawdopodobnie rozpocząłeś tłumienie od tego momentu.

  AKTYWIZACJA to termin, który dotyczy stawania się świadomym stłumionych wzorców energii, tych uznawanych za “złe” w przeszłości.

  Nie to jest jednak kluczowe, by cofać się do pierwotnego doświadczenia, podczas którego osądziliśmy że “coś jest złe” ani nawet by je pamiętać.
  Od czasu do czasu, na skutek aktywizacji, wspomnienia przeszłości mogą się spontanicznie pojawiać na powierzchni, najczęściej jednak tak się nie zdarza.
  Wspomnienia same w sobie nie są tak ważne.
  Co jest istotne – to pełne uświadomienie sobie ponownego przepływu odblokowanej w trakcie sesji rebirthingu energii – przez ciało i umysł. Zauważenie jej, uświadomienie sobie emocji które z nią płyną i rozpoznanie własnych wzorców które na tej bazie tworzyliśmy.

  Łatwiej jest zintegrować każde doświadczenie niż je stłumić.
  Jeśli trzymamy pióro mocno w dłoni, spalamy energię.
  Wszystko, czego potrzeba, by je uwolnić, to przestać napinać mięśnie dłoni, a wówczas pióro samo upadnie.

  Wszystko, co trzeba zrobić, by zintegrować cokolwiek, to: przestać oceniać to jako “złe”.

  Dotyczy to wszystkiego w naszym życiu.
  Paradoksalnie – Łatwiej jest odnieść w życiu sukces niż ponieść porażkę.
  Łatwiej jest być szczęśliwym niż nieszczęśliwym.
  Łatwiej jest kochać niż nienawidzieć.
  Nie musimy robić niczego by żyć, kochać i dobrze się bawić.
  Musimy jednak zrobić coś, by nie cieszyć się życiem i tym czymś jest odcięcie się od naturalności i prawdy w każdym z nas.
  Zatem teoretycznie – zintegrowanie czegoś, co kiedyś zostało doświadczone, jest niezwykle łatwe. Praktycznie nie jest to jednak aż tak proste.
  Dlaczego?
  Ponieważ jesteśmy mistrzami tłumienia i przypuszczalnie praktykowaliśmy je przez tak długi czas, że nawyk wypierania uznanych za złe doświadczeń jest w nas dobrze utrwalony.

  Cała trudność leży właśnie w tych głęboko zakorzenionych wzorcach i nawykach.
  Jesteśmy na wskroś mechaniczni w działaniu a kontroluje nas zaprogramowana podświadomość.
  To właśnie podświadomość pomaga w podtrzymywaniu stanu stłumienia – przechowuje nasze niegdysiejsze decyzje i wnioski z minionych doświadczeń, podjęte w chwilach emocji i bólu.
  Nie pozwala na podjęcie próby ponownego ich zrozumienia i uświadomienia.
  Rebirthing jest procesem pomagającym powrócić im w światło świadomości i ostatecznie zintegrować, tak by mogły wzbogacić nasza osobowość i pomóc dojrzeć jako świadomym istotom.

  Na bazie fragmentów : Sisson Colin P. – Rebirthing – Klucz do samopoznania.
  « Ostatnia zmiana: Październik 10, 2013, 11:45:44 am wysłana przez LI »

  Offline LI

  • Modérateur
  • Level I
  • *****
  • Wiadomości: 440
  • Liked: 20
  • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
  • Grupa: A RH +
  Re: REBIRTHING
  « Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2013, 12:19:01 pm »
 • Publish
 • REBIRTHING zakłada, że większość z nas obciążona jest blokami energii negatywnej i to w takim stopniu, że nie możemy w pełni doświadczać życia. Ponieważ bloki te tkwią w nas od bardzo dawna nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia- po prostu nie znamy innej rzeczywistości.
  Twórcy REBIRTHING wierzą, że jakość naszego oddechu odzwierciedla jakość naszego życia. Podobno REBIRTHING przywraca nam przywraca nasz oddech do harmonii sprzed pierwszego oddechu, który dla noworodka jest traumą. Trzeba więc wrócić do tego pierwszego oddechu. Kiedy rodzi się dziecko ( czyli ja czy Ty ;)) pierwszy oddech jest po prostu bolesny (szczególnie jest on silny kiedy pępowina przecięta jest zbyt wcześnie). Towarzyszy temu jeszcze strach, uczucie zimna, oddzielenia od matki, głośne nieznane hałasy, dotyk obcych rąk lekarzy czy pielegniarek.... Dziecko, które dotąd żyło w przyjaznym środowisku jakim jest brzuch mamy teraz boleśnie zostaje wyrwane na świat ..... To skojarzenie negatywne z narodzin powoduje, że źle oddychamy, boimy się oddechu, a jak się stresujemy to często oddech wsytzymujemy bo kojarzy się on nam z tym pierwszym bolesnym oddechem, a bólu za wszelką cenę uniknąć chcemy ;).

  Dla mnie ma to sens ...

  REBIRTHING jako sesja uwalnia nas od tego złego wspomnienia i paniki pierwszego oddechu żeby oddychanie było dla nas czymś dobrym a nie wymuszonym zlęknionym procesem.

  Ten proces to nie tylko oddech bo składa się z 5 elementów:
  1. świadomy oddech
  2. pełna świadomość oddechu i otaczającej teraźniejszości
  3. pełna akceptacja
  4. relaks
  5. uznanie wszystkiego co nam się kiedykolwiek przydarzyło za dobre dla nas

  Fajnie o REBIRTHING pisze Ewa Foley więc może Jej myśl z tego tematu....


  "Do tego czasu żyłam przekonana, że dzieje mi się krzywda, że życie jest niesprawiedliwe, że jestem ofiarą otaczającego mnie świata i okoliczności, mojego męża, mojego szefa... Dzisiaj wierzę, że nie ma ofiar, wszyscy jesteśmy tu na ochotnika."

  "Przetrwałeś swoje narodziny czyli największy i najtrudniejszy test swojego życia masz już za sobą. Reszta to pestka"

  "Myśli wysokiej jakości produkują wysokiej jakości rezultaty. Myśli niskiej jakości prosukują rezultaty niskiej jakości".

  Laoa - Something's Gotta Stop The Flow
  « Ostatnia zmiana: Październik 10, 2013, 12:33:29 pm wysłana przez LI »