Luty 23, 2024, 05:36:16 am

Autor Wątek: Każde zachowanie ludzi ma pozytywne intencje  (Przeczytany 2690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 758
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Każde zachowanie ludzi ma pozytywne intencje
« dnia: Maj 01, 2013, 08:37:22 pm »
 • Publish
 • Moim zdaniem tak...

  Ale po kolei.... ;)

  Na pewno każdy z nas miał w życiu taką sytuację, w której osoba z którą rozmawialiśmy zupełnie nie zrozumiała tego co mamy na myśli, co później było przyczyną konfliktu.
  Ja takich momentów miałamw życiu całkiem sporo. Za każdym razem zastanawiałam się jak to możliwe, żeby to co powiedziałam było odebrane tak negatywnie. Niejednokrotnie wtedy czułam złość i na siebie i na tą drugą osobę....

  Z pewnością wielu z nas bliski jest obraz, w którym mówimy ważnej dla nas osobie, że nie to mieliśmy na myśli, że tak naprawdę to chcieliśmy dobrze. I rzeczywiście, mialiśmy wtedy pozytywną intencję, lecz przekaz został źle zrozumiany przez odbiorcę. Być może chcieliśmy komuś pomóc, lecz on uznał, że podważamy jego kompetencje. Być może mieliśmy zamiar kogoś pocieszyć, a wyszło na to, że lekceważymy problem. Może chcieliśmy kogoś nauczyć ważnej rzeczy, a ta osoba poczuła się zraniona naszymi słowami.

  Cokolwiek by to było, brak zrozumienia prawdziwych intencji drugiej osoby prowadzi za sobą wiele konsekwencji. Kłótnie, niezaspokojone potrzeby, wszystko to uniemożliwia budowanie relacji opartej na zaufaniu i zrozumieniu. Budując trwałą relację musimy nauczyć się skutecznej komunikacji. Możemy uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień. Po co wchodzić w konflikty z innymi ludźmi, gdy możemy razem z nimi się radować i cieszyć każdym dniem? ;)

  Kluczem do tego aby budować pozytywne relacje z innymi jest to aby zakładać zawsze, że mają oni pozytywne intencje. Każde zachowanie ludzkie ma pozytywną intencję ;)
  Oznacza to, że każdy człowiek podejmując jakąś decyzję, wybiera najlepszą dla niego możliwą w danej chwili opcję. Gdyby nie chciał dobrze, nie wybrałby takiej drogi. Nawet zachowania, które z zewnątrz wyglądają na naganne i karygodne, zawsze wynikają z pozytywnej intencji.

  Dla przykładu ....

  Ludzie którzy stają się agresywni w jakiejś sytuacji. Na pierwszy rzut oka nie widać tutaj pozytywnej intencji. A ona jest ;). Zachowanie to wynika z chęci rozładowania emocji. Być może ludzie  tak się zachowujący nie potrafią tego zrobić w żaden inny sposób, więc zachowują się agresywnie, aby sobie ulżyć. Czy podarowanie sobie ulgi emocjonalnej w chwili nieznośnego wewnętrznego napięcia nie jest pozytywną intencją? Jest .. Tylko, że nie dla nas  w takiej sytuacji tylko dla tej drugiej osoby ;).

  Gatunek ludzki został tak stworzony, żeby w każdej chwili dbać przede wszystkim o swój interes, dopiero później o interes innych osób....
   Jeśli ludzie robią rzeczy uważane za „złe”, w ich rozumieniu jest to zawsze najlepszy lub jedyny możliwy dla nich wybór. 

  Każde zachowanie jest kierowane pozytywną intencją. Kwestia tego, że pozytywna intencja dla nas nie musi być pozytywna dla kogoś innego. I odwrotnie.....