Styczeń 29, 2023, 07:16:58 am

Autor Wątek: Jak oduczyć szczeniaka gryźć .....  (Przeczytany 2986 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rain

  • Anonymous
  • New
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Liked: 0
Jak oduczyć szczeniaka gryźć .....
« dnia: Styczeń 07, 2012, 11:39:52 am »
Dla Marty, która pyta: jak oduczyć szczeniaka kłopotliwego gryzienia????


Kanela czyli mały psi gryzący terrorysta ;)
http://img440.imageshack.us/img440/3937/39531830547381282448110.jpg
Otóż po pierwsze musimy zrozumieć, że gryzienie jest naturalną wpojoną przez naturę formą zabawy dla szczeniaka. Tak bawi się ze swoim rodzeństwem, z dorosłymi członkami stada, to właśnie jego sposób na badanie świata. Nie oznacza to jednak, że musimy to tolerować. Boleśnie poranione ręce a czasem i nos, pogryzione meble, książki, buty ... a czasem nawet kable. oduczenie szczenięcia takiej formy zabawy i kontaktu nie jest jednak procesem krótkotrwałym a i po naszej stronie leży zaproponiwanie mu takich rozrywek, które zaspokoją jego potrzeby zamiast właśnie gryzienia.

Ja spróbowałabym następujących kroków:
- kiedy szczeniak gryzie ignorujemy go. Nie nawiązujemy z nim absolutnie żadnego kontaktu wzrokowego. Odwracamy się od niego plecami. Nie reagujemy kompletnie w żaden sposób na jego zaczepki. Nie krzyczymy, nie odpychamy.... Zero reakcji. Kiedy reagujemy na takie zaczepki w jakikolwiek sposób szczenie myśli, że się z nim bawimy. Szybko nauczy się, że taka forma zachowania nie przynosi mu tego czego chce czyli naszej uwagi i zrezygnuje. Wiem, że niereagowanie na bolesne podgryzanie zębami mlecznymi jest trudne ale radzę zacisnąć zęby bo trud ten się szybko opłaci.
- jeśli szczenie bardzo uporczywie gryzie spróbowałabym krótkiej izolacji. Zamknąć szczenię na 2-3 minuty (nie dłużej) na przykład w łazience. Brak kontaktu z nami to dla szczenięcia najgorsza kara.
-należałoby ćwiczyć głaskanie. Jeśli nawiązujemy kontakt ze szczeniakiem poprzez głaskanie a on nie gryzie to dostaje smakołyk. Nalezy też pamiętać, że głaskanie psa po głowie może być odebrane przez niego jako zagrożenie. To nie jest znana mu forma kontaktu a dotykanie głowy w psim stadzie może być odebrane jako atak, próba dominacji. Tej formy kontaktu szczenie musi się nauczyć. Bardziej naturalne głaskanie będzie po grzbiecie i od tego trzeba chyba zacząć. Głaskac trzeba pomału, bez gwałtownych ruchów, które będą szczeniaka prowokować do gryzienia i takiej formy zabawy.
- jeśli podczas zabawy szczeniak zaczyna gryźć naszą rękę wymieniamy ją na jego zabawkę.
-nauczyłabym psiaka komendy zostaw w pierwszej kolejności (metoda klikerową), wtedy możemy tę komendę wykorzystać do "zostawiania" w spokoju ręki czy naszej własności, którą chcemy ocalić przed psimi zębami.
- trzeba psiakowi zaproponowac inne formy zabawy, nauczyć go aportować, przeciągać linę... a najelepszą formą zabawy i kontaktu z nami dla psa jest szkolenie ale to już inny temat ;)
-pytanie czy szczeniak chodzi na spacery już czy ma kwarantanne bo to też wazne zeby miał gdzie poznawać świat i wyładowywać swoją energię
-inna sprawa to sprawa dominacji.. nie wierzę w teorie dominacji u 3 miesięcznego szczeniaka ale na wszelki wypadek zastosowałabym już dwa proste kroki 1. najpierw jedzą właściciele a potem szczeniak, bezpośrednio po ludziach, można udawać, że się je z psiej miski zanim poda ją się na podłogę 2. wychodźmy zawsze przez drzwi pierwsi a za nami pies
-inna sprawa to taka czy pies śpi z ludźmi w łóżku bo to też dość istotne/?
-kupiłabym psu świńskie uszy do gryzienia i taką zabawkę, w którą wkłada się jedzenie a psu bardzo długo czasu zajmuje dostanie się do niej (dajemy przed posiłkiem, żeby pies się nią interesował)- zmęczy się wydobywaniem, szczęka go rozboli i nie będzie miał sił na gryzienie (wersja bardziej optymistyczna chyba nie działająca na beagle i labradory ;))

« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2013, 03:32:10 pm wysłana przez LI »