Marzec 28, 2024, 11:23:54 am

Autor Wątek: Relacja socjoniczna  (Przeczytany 3960 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Imayra

  • New
  • Wiadomości: 51
  • Liked: 0
Relacja socjoniczna
« dnia: Czerwiec 11, 2013, 01:21:04 am »
  • Publish
  • Relacja socjoniczna to ogólny schemat wymiany informacji pomiędzy dwoma socjotypami. Składają się nań długofalowe efekty interakcji funkcji obydwu typów.

    Analizując relację w świetle modelu A należy zwrócić uwagę na usytuowanie tych samych elementów w funkcjach socjotypów. Jeśli występuje symetria, tzn. element z funkcji x typu A występuje w funkcji y typu B, a element z funkcji x typu B występuje w funkcji y typu A, mówimy o relacji symetrycznej. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z relacją asymetryczną, w której typy oddziałują na siebie w różny sposób.

    Przy pełnej analizie stosunków między ludźmi, kwestie socjoniczne to tylko niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę. Różnice społeczne, kulturowe, pokoleniowe czy różnice charakteru nie ujęte w opisie socjonicznym mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie drugiej osoby. Dlatego nie można zakładać, że korzystna lub niekorzystna relacja socjoniczna będzie się bezpośrednio przekładać na nasz odbiór relacji jako takiej. Można natomiast oczekiwać, że wprawny obserwator będzie umiał dostrzec określony schematy i uwzględniając je w ocenie będzie mógł kształtować swoje relacje z ludźmi w sposób bardziej świadomy.

    W kwadrze

    Relacja Dualna – Partnerzy się wzajemnie uzupełniają i wspierają.

    Relacja Tożsamości – Partnerzy doskonale się rozumieją, ale ich wzajemne podejście nie wnosi do relacji nic nowego, a wręcz jeszcze bardziej uwidacznia wspólne mocne i słabe strony obu partnerów.

    Relacja Aktywacji – Relacja ma lekko powierzchowny charakter, ale partnerzy są w stanie działać bez skrępowania, czasami się lekko inspirując.

    Relacja Lustrzana – Następuje podział kompetencji pomiędzy partnerów, gdzie zajmowanie się przez każdego swoją częścią ma lekko refleksyjny, wyważony charakter.

    W oktawie

    Relacja Konfliktu – Partnerzy doskonale się rozumieją na poziomie powierzchownych interakcji, ale ich sposoby patrzenia na rzeczywistość są nie do pogodzenia, wręcz męczące dla drugiej strony.

    Relacja Super–Ego – Relacja dąży do powierzchownego poziomu interakcji, na której to płaszczyźnie partnerzy skupiają się na swoim podejściu, a nie są w stanie zrozumieć podejścia drugiej strony.

    Relacja Kontrastu – Brakuje wzajemnego zrozumienia pomiędzy partnerami, ale są oni w stanie działać nie wchodząc sobie w drogę, czasem nawet inspirując się lekko nawzajem.

    Relacja Quasi–tożsamości – Obaj partnerzy starają się zaprezentować swoje podejście, a rozumować w oparciu o podejście drugiej strony, co zakłóca ich normalny sposób myślenia. Relacja raczej skupia się na ważnych dla obu stron zagadnieniach.

    W sąsiednich kwadrach

    Relacja Biznesowa – Relacja dąży do powierzchownego poziomu interakcji, na której to jednak płaszczyźnie partnerzy doskonale się rozumieją. Partnerzy posiadają wspólne słabe strony, które stają się pod wpływem relacji bardziej wyraźne.

    Relacja Podobieństwa – Partnerzy skupiają się na swoich wspólnych cechach, ograniczając pozostałe.

    Relacja Semi–dualna – Podejścia partnerów uzupełniają się wzajemnie, jednakże występują nieporozumienia i brakuje wsparcia słabych stron.

    Relacja Iluzji – Partnerzy są w stanie łatwo się wzajemnie wspierać, jednakże brakuje między nimi zrozumienia i zainteresowania.

    Relacja Nadzoru – Asymetryczna. Relacja skupia się na sposobie postrzegania świata przez nadawcę (nadzorcę), który jest męczący dla odbiorcy (nadzorowanego). Jednakże na bardziej powierzchownym poziomie relacji panuje dobre zrozumienie, wręcz z docenianiem wkładu odbiorcy (nadzorowanego) przez nadawcę (nadzorcę).

    Relacja Prośby – Asymetryczna. Odbiorca prośby (beneficjent) próbuje przystosować swój sposób interakcji do wyraźnie prezentowanego sposobu odbioru świata nadawcy (benefaktora), którego to zachowanie jest swego rodzaju pasywnym wparciem dla odbiorcy (beneficjenta).

    socjonika.pl