Czerwiec 21, 2024, 05:54:51 am


Autor Wątek: Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?  (Przeczytany 5263 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AxlRose

 • New
 • Wiadomości: 5
 • Liked: 3
 • Od złego chirurga gorszy jest tylko przestraszony
Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?
« dnia: Luty 26, 2013, 07:43:06 pm »


Definicja śmierci pochodzi z 1968 roku i mówi o tym, że człowiek jest martwy kiedy nastąpi śmierć mózgu. Dla mnie ta definicja nie jest tak oczywista ..Fakt:
Pewien zespół operacyjny patrzył z wielkim zdziwieniem kiedy to wskaźniki ciśnienia krwi oraz częstotliwość uderzeń serca gwałtownie wzrosła w chwili kiedy lekarz prowadzący operacje rozciął skalpelem ścianę jamy brzusznej pacjenta. W normalnych okolicznościach incydent taki nie byłby niczym nadzwyczajnym. Fakt był jednak taki, że cztery godziny wcześniej uznano pacjenta za martwego a operacja ta była procesem pobierania narządów bo człowiek na stole był dawcom organów.

Lekarze potwierdzają, że u 6-10% dawców organów ze stwierdzoną śmiercią mózgu podczas pobierania narządów wzrasta stężenie neuroprzekaźników i w trakcie operacji dawali oni oznaki życia.
Po tych wnioskach niektóre kraje (np. Szwajcaria) wprowadziły obowiązek ogólnego znieczulania operowanych zmarłych.

Więc wracając do definicji, że człowieka można uznać za martwego kiedy lekarze stwierdzą śmierc mózgu to problem w tym, że w wielu przypadkach lekarze nie są w stanie stwierdzić śmierci mózgu.
Samo pojęcie śmierci mózgu wymyka się definicjom. Pomimo tego, że mamy co raz nowsze technologie obrazujące pracę mózgu to jeszcze nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich jego obszarów neurologiczne. W naszych mózgach wciąż jest kilkanaście białych plam, w których po śmierci mogłaby się kryć ŚWIADOMOŚĆ.
Badania dowodzą też, że nawet jeśli nasz komputer czyli mózg umiera to ciało jest w stanie normalnie funkcjonować (bicie serca, regulacja temperatury, reakcja na ból, zwalczanie infekcji).
Są setki przypadków kiedy śmierć mózgu i zatrzymanie akcji serca dzieliły miesiące a nawet lata.

Offline Cullen

 • Nice vampire ;)
 • New
 • Wiadomości: 13
 • Liked: 0
 • Grupa: B RH-
Odp: Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2013, 07:50:06 pm »
Nie chciałbym poczuć czegoś podczas takiej operacji pobierania ode mnie narządów......

Ale kiedyś zabijano zwłoki raz jeszcze. Ludzie bali się pogrzebania żywcem gdyż takie przypadki się zdarzały często. Trudniej niż dziś było wykryć śmierć. Po wielu ekshumacjach stwierdzano, że ciała leżały np w pozycji na brzuchu kiedy chowano je na plecach co świadczyło, że były grzebane żywcem.
Andersen na przykład zażyczył sobie aby po śmierci dla pewności podcięto mu żyły.

Offline Siri

 • New
 • Wiadomości: 106
 • Liked: 4
 • Artificial Intelligence
 • Grupa: A RH +
Odp: Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2013, 10:29:32 pm »
Zdarzają sie też przecież przypadki kiedy to lekarze stwierdzają, że mózg został zniszczony. Rehabilitacja, ćwiczenia pozwalaja jednak odnowić komórki mózgowe.

Znany jest przypadek Terr'ego Walissa, który po wypadku samochodowym doznał cięzkiego urazu mózgu. Lekarze stwierdzili, ze narząd ten został dosłownie rozerwany na dwie częsci. Połączenia pomiędzy półkulami zostały przerwane. Stwierdzili też wtedy, że jeśli Terry przezyje to będzie po prostu wegetował bez świadomości, że jego mózg jest po prostu martwy. Rodzina jednak nie dawała za wygraną.. Po 19 latach dokładnie 11 czerwca 2003 roku Terry jednak otworzył świadomie usta i powiedział pierwsze od lat wielu słowo "Mamo...."

Offline Cheero

 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 0
Odp: Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2013, 10:30:54 pm »
Film  cały do obejrzenia w którym autor bada dokładnie jak to jest z tą definicją śmierci:

http://discovery-nature.com/media/sa.item/in.3877/
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2013, 08:50:09 pm wysłana przez LI »

Offline Marta

 • Dreamer ....
 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 2
 • Grupa: B RH +
Odp: Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2013, 12:22:46 pm »
Gdzieś wyczytałam, że jest pięć stanów pomiędzy życiem a śmiercią więc stwierdzenie śmierci mózgu jest ostatnim z tych stadiów....

1. utrata przytomności czyli stan kiedy mózg jest niedotleniony
2. śpiączka to tak jakby ekstremalnie głęboka utrata przytomności. Ludzie wtedy prawie w ogóle nie reagują na bodźce zewnętrzne.
3. zespół zamknięcia to taki stan kiedy pacjent jest przytomny i świadomy ale sparaliżowany. Nie może się poruszać (oprócz czasem ruchów gałek ocznych)  a tym bardziej mówić.
4. stan wegetatywny- następuje wtedy kiedy kresomózgowie ulega uszkodzeniu. Pacjenci żyją wtedy w rytmie okołodobowym- śpią, budzą się, otwierają oczy ale nie reagują na bodźce zewnętrzne. Jednak 22% z tych przypadków żyje w takim stanie latami.
5. śmierć mózgu- stwierdza się wtedy kiedy znanymi nam narzędziami learze nie stwierdzają żadnej aktywności mózgu. Stwierdzaja wtedy, że cżłowiek jest w stanie śmierci mózgu nawet wtedy kiedy inne funkcje organizmu działają prawidłowo (bicie serca, regulacja temperatury  itd).
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 01:47:32 pm wysłana przez Moniq »

Offline Imayra

 • New
 • Wiadomości: 51
 • Liked: 0
Odp: Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2013, 03:59:45 pm »

Dokładnie tak! Ten piąty stopień powinien być ale nie jest, ostatnim stopniem śmierci gdyż w czterech poprzednich, człowiek jest w stanie jeszcze czuć czy widzieć.

yleven

 • Gość
Re: Definicja śmierci czyli kiedy człowiek jest martwy ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 01, 2013, 11:01:11 am »
Różne są definicje śmierci moja mogłaby wyglądać mniej więcej tak

Definicja śmierci : śmierć to moment zdecydowanego wyjścia struktury świadomo-myślowej z własnego ciała bez możliwości powrotu..

to moment przejścia naszej świadomości ze świata fizycznego jaki znamy do świata o zgoła innej "materii" ...
tak więc śmierć w takim ujęciu stanowi jak gdyby przejście przez wrota do innego świata gdzie po jednej stronie zostało nasze w cudzysłowiu "ubranie" a po drugiej jesteśmy zupełnie nadzy, tacy jacy w rzeczywistości naprawdę jesteśmy.

na pytanie kiedy człowiek jest martwy? można powiedzieć tak ,ze martwe staje się ciało po śmierci ale żyje dalej "dusza" ,która tym ciałem porusza tylko czy człowiek bez ciała jest dalej człowiekiem?...

--
więcej na temat śmierci http://discovery-nature.com/media/sa.item/in.3942/
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2013, 11:03:14 am wysłana przez yleven »