Discovery Human Nature Forum

Natura ludzka => Jednostka i Społeczność => Cywilizacje => Wątek zaczęty przez: wiesiek w Czerwiec 22, 2013, 07:52:26 pm

Tytuł: Czy Wikingowie odkryli Amerykę przed Kolumbem?
Wiadomość wysłana przez: wiesiek w Czerwiec 22, 2013, 07:52:26 pm
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na zadane w tytule niniejszego opracowania pytanie. Faktem jest, że archeolodzy znaleźli pozostałości po osadach Wikingów zlokalizowane w północnej Kanadzie. Odkryli fragmenty budynków mieszkalnych, narzędzia wreszcie przedmioty codziennego użytku datowane na około 1000 rok (blisko 500 lat przed sławną wyprawą Kolumba z roku 1492).

Zbadane obozowiska Wikingów miały jednak charakter tymczasowy. Co do tego naukowcy nie mają wątpliwości. Nieprzyjazny klimat i niegościnne środowisko (niska temperatura, ograniczone zasoby żywności) oraz - jak głoszą legendy - konflikty spowodowane zbyt małą liczbą kobiet sprawiły, że skandynawscy wojownicy bezpowrotnie opuścili Nowy Świat w okolicach roku 1408.

Brzegi Nowej Funlandii.
Skrawkiem Ameryki, do którego dotarli Wikingowie była Nowa Funlandia. Czy jednak przybysze zdawali sobie sprawę z jakości i doniosłości swojego... raczej przypadkowego odkrycia. Otóż nie. Znaleźli bowiem ląd, który był w ich mniemaniu jeszcze jedną - pojedynczą - wyspą (obok Grenlandii) na bezkresnym Oceanie Atlantyckim. Wyspą, za którą nic nie ma. Nowa Funlandia przylega do wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Wikingowie jednak nigdy się o tym nie dowiedzieli. Ich osadnictwo na nowo poznanym obszarze nie było zresztą trwałe. Nie można zatem Wikingów nazwać odkrywcami Ameryki ani też kolonizatorami nowego kontynentu. Dla cywilizowanego świata, zwłaszcza dla większości Europejczyków ich wyczyn pozostał tajemnicą.

(http://s15.postimg.org/n8w3ohtuf/Gokstad_ship_model.jpg) (http://postimg.org/image/n8w3ohtuf/)
Łodź Wikingów.

Wikingowie nie posiadali odkrywczej natury, byli przede wszystkim wojownikami. Szukali nowych ziem pod zamieszkanie. Ich morskie wyprawy miały charakter głównie łupieżczy, rzadziej kolonizatorski czy też handlowy. Gdy więc łódź Wikinga Bjarniego Herjólfssona znalazła się w pobliżu brzegów Nowej Funlandii kraina ta przypuszczalnie zainteresowała wędrowca i jego kompanów jedynie pod kątem zdobycia żywności. Nabrzeże nie było bowiem zamieszkane. Było natomiast silnie zalesione i pełne zwierzyny łownej. Prawdopodobnie Wiking uznał jednak, iż nie warto przybijać do brzegu gdyż dopiero jeden z jego następców Leif Eriksson wraz z 35 towarzyszami zasiedlił ląd nazwany przez Bjarniego Winlandią (słowo win w języku Wikingów oznaczało łąkę). Jak już wspomniałem osadnicy z różnych przyczyn nie zapuszczali się w głąb tej nieprzyjaznej - jak się okazało - ziemi. Nie starali się poznać jej bliżej. Nie sprowadzili tu pobratymców. Wskutek napotkanych trudności aprowizacyjnych odpłynęli. Nie zamierzali wrócić. Dopiero wiele lat później Krzysztof Kolumb - żeglarz i podróżnik - chcąc dotrzeć drogą morską (przez Atlantyk) do Indii zorganizował szereg wypraw, które przyczyniły się pośrednio do odkrycia Ameryki.               

(http://s21.postimg.org/4jvobwa5f/Vikings_Voyages.jpg) (http://postimg.org/image/4jvobwa5f/)
Podróże Wikingów.

Czy archeologiczne stanowisko w Nowej Funlandii jest jedynym śladem bytności tam Wikingów? Wydaje się, że tak. Znaleziona bowiem w 1957 roku mapa świata mająca pochodzić z roku 1440 z zaznaczonym na niej skrawkiem Ameryki Północnej jest najprawdopodobniej falsyfikatem.

Sfabrykowana mapa świata?
Rzekoma mapa miała być dołączona do dwóch średniowiecznych dokumentów: "Speculum Historiale" (manuskryptu opisującego historię świata do XV wieku) oraz pisma dotyczącego historii Mongołów.   
Na skraju kartograficznego wizerunku świata umieszczonego na owej tajemniczej mapie znajdowała się wyspa zwana Winlandią czyli Krajem Winorośli lub Krajem Łąk. Po przeprowadzeniu badań porównawczych okazało się, że kraina owa jest przypuszczalnie Nową Fundlandią. Mapa stanowiła więc dowód na to, że Wikingowie dopłynęli do wybrzeży Ameryki przed Kolumbem. Co więcej, była ona pierwszym dokumentem przedstawiającym Nowy Świat (właściwie jego niewielki fragment), wskutek czego zyskała na wartości. Wyceniono ją na kilkadziesiąt milionów dolarów.

Autentyczność mapy została jednak podważona. John Paul Floyd, pewien szkocki historyk amator, stwierdził, że niezwykły dokument został sfałszowany. Floyd przeanalizował doniesienia o pismach, wraz z którymi mapa Wikingów była przechowywana i poinformował opinię publiczną, że zostały one  zaprezentowane na wystawie w 1892 roku. W wiadomościach dotyczących tego wydarzenia nie znalazł o mapie ani jednej wzmianki. Szkot uznał, że tak ważny dokument na pewno zostałby pokazany, gdyby oczywiście istniał. – Celem wystawy było ukazanie zdobyczy europejskiej cywilizacji w czasach, kiedy miała miejsce wyprawa Kolumba. To dowód na to, że wtedy mapa jeszcze nie istniała – powiedział. Kilkadziesiąt lat później materiały, wśród których znaleziono mapę, były badane przez hiszpańskiego duchownego. W jego notatkach również nie wykryto zapisu o rysunku przedstawiającym Nowy Świat.

Przypuszczalnie mapa została zatem sfabrykowana. Pytanie: przez kogo i w jakim celu? Istnieje teoria o kradzieży dokumentu, na odwrocie którego widniała. Mówi, ona, że fałszerstwa dokonał złodziej. Uczynił to z niewiarygodną precyzją. Badania przeprowadzone w 1965 roku wykazały więc mylnie, iż pismo z mapą pochodzi z XV wieku. Scharakteryzowaną przeze mnie hipotezę może potwierdzać fakt, że kupiec, od którego zakupiono mapę w 1957 roku, miał powiązania z grupami przestępczymi i złodziejskimi szajkami.

(http://s14.postimg.org/xwcltdfct/Vinland_Map_Hi_Res.jpg) (http://postimg.org/image/xwcltdfct/)
Kontrowersyjna mapa.

Rewelacje Szkota zwróciły uwagę historyków. Ich zdaniem może on mieć rację. Jednak nie oznacza to, że Wikingowie nie dotarli do Nowego Świata przed Kolumbem (choć - jak to wcześniej podkreśliłem - nie można ich nazwać "odkrywcami Ameryki"). Mapa była co prawda pierwszym, ale przecież nie jedynym dowodem dalekich podbojów skandynawskich wojowników.

Serial o Vikingach na History Channel http://www.history.com/shows/vikings (http://www.history.com/shows/vikings)