Marzec 28, 2024, 10:13:33 pm


Autor Wątek: URUK - narodziny cywilizacji.  (Przeczytany 2015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wiesiek

  • Gość
URUK - narodziny cywilizacji.
« dnia: Luty 27, 2013, 04:48:07 pm »
  • Publish
  • Pierwsze miasta pojawiły się w IV tysiącleciu p.n.e. na równinach nadrzecznych Tygrysa i Eufratu. Pełniły rolę ośrodków, w których gromadzono i rozdzielano nadwyżki płodów rolnych, wyprodukowane na żyznych glebach południowej Mezopotamii. Liczyły od 5 000 do 8 000 mieszkańców (zaludnienie zmieniało się często z powodu ciągłych wylewów rzek, klęsk nieurodzaju oraz zmian klimatycznych). Z czasem przekształciły się w niezależne państwa, z których każde sprawowało pieczę nad najbliższą mu okolicą.

    Miejsce, w którym w starożytności było Uruk dziś jest pustynią.
    http://s2.postimage.org/h22y2mj3p/images_3.jpg

    Większość mieszkańców tychże miast stanowili rolnicy. Każdego dnia szli oni uprawiać swoje pola. Istniały też wyspecjalizowane grupy ludzi: pisarzy, ekspertów od obrobki metalu, kamieniarzy, rzeźbiarzy, garncarzy, tkaczy, piekarzy i piwowarów. Najważniejszymi budynkami były kompleksy świątynne. Tu składowano nadwyżki żywności napływające ze wsi, produkty rzemosła przeznaczone do redystrybucji lub na handel z zagranicą. Drewno, złoto, srebro, cyna, miedź i kamienie szlachetne trafiały do miast w Mezopotamii z centralnej Azji, Afganistanu, Zatoki Perskiej i Egiptu. Dzięki kontaktom handlowym mezopotamska kultura rozszerzała swoje wpływy na Bliskim Wschodzie. Około roku 3400 p.n.e. powstało pismo obrazkowe. Pod koniec okresu Uruk w użycie wszedł brąz - stop cyny (czasem arsenu) i miedzi.

    Uruk - nazwą ta określa się zarówno ważny okres w rozwoju pierwszych miast na terenie Mezopotamii (lata 4300-3100 p.n.e.) jak i jedno z nich. Uruk w pewnym momencie zaczęło się gwałtownie rozrastać uzyskując dominującą pozycję w regionie. Około roku 3400 p.n.e. liczyło 10.000 mieszkańców. W mieście istniały dwa duże komleksy świątynne: Kullaba (poświęcony bogu nieba Anu) oraz Eanna (poświęcony bigini miłości Inannie). Odkryte w owych kompleksach gliniane tabliczki z pismem obrazkowym to najwcześniejsze, znane przykłady systemu piśmienniczego. W III tysiącleciu p.n.e. Uruk osiągnęło szczyt swojego rozwoju. Wkrótce jednak zaczęło podupadać. Prawdopodobnie z powodu wyjałowienia okolicznych gruntów rolnych. Uruk zajmowało istotne miejsce w sumeryjskiej kulturze i mitologii. Odgrywało w funkcjonowaniu tej cywilizacji rolę twórczą. Było głównym ośrodkiem religijnym Sumerów, zaś pierwsi królowie, zwłaszcza Gilgamesz i Dumuzi stali się legendarnymi bohaterami epickich opowieści.

    Rekonstrukcja graficzna kompleksu świątynnego w Uruk. 
    http://s12.postimage.org/llym88oqh/images_2.jpg

    Dominująca pozycja kompleksów świątynnych w architekturze pierwszych miast-państw w Mezopotamii sugerowała, iż rządzili w nich kapłani. Jest to jednak mało prawdopodobne. Nie było bowiem w okresie Uruk wyraźnego podziału na ludzi świeckich i duchownych. Raczej rodzące się wówczas elity wykorzystywały świątynie, by wesprzeć swoją pozycję w społeczeństwie.   

    Obecnie na terenie Uruk znajduje się stanowisko archeologiczne.
    http://s9.postimage.org/vghrmujuj/images_1.jpg
           

    Głowa kobiety z Uruk. Miasto jest utożsamiane
    z biblijnym Erech.
    http://s22.postimg.org/kr9tf8hnx/12788817_130227_2117_02.jpg


    Ciąg dalszy nastąpi... .
    « Ostatnia zmiana: Maj 10, 2013, 08:10:47 pm wysłana przez edu »