Marzec 29, 2024, 12:38:06 am


Autor Wątek: HUSARIA  (Przeczytany 5077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wiesiek

  • Gość
HUSARIA
« dnia: Styczeń 17, 2013, 05:13:32 pm »
  • Publish
  • Formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej obecna na polach bitew od połowy XVI do połowy XVIII wieku. Niewielu ludzi wie, iż nie jest ona wynalazkiem polskim. Swoje powstanie zawdzięcza bowiem Serbom, którzy po klęsce na Kosowym Polu w 1389 roku z Turkami szukali sposobu na zrewanżowanie się i pokonanie groźnego przeciwnika. W tym celu tworzyli nowe jednostki bojowe. Pierwsi "usarze" nie posiadali uzbrojenia ochronnego. Niekiedy używali jedynie drewnianych tarcz o kształcie ptasiego skrzydła i lekkich kopii. Jan Długosz napisał, że brali udział w bitwie nad Sawą w 1463 roku.

    W Polsce husaria pojawiła się na początku XVI wieku. Pierwsza wzmianka o czterech husarzach na żołdzie polskim pochodzi z 1500 roku. W roku 1503 sejm powołał pierwsze chorągwie autoramentu narodowego, w tym husarskie. W przeciwieństwie do wciąż powszechnych w wojsku polskim ciężkozbrojnych chorągwi kopijniczych chorągwie husarskie (zwane początkowo rackimi) były nadal jazdą lekką. Na obrazie anonimowego malarza, przedstawiającego bitwę pod Orszą, wyraźnie widać liczne zastępy husarzy charakteryzujące się lekkim uzbrojeniem. Trzon armii – jazdę ciężką – stanowili bowiem wspomniani kopijnicy.

    Zmiany zaszły w drugiej połowie XVI wieku. Husaria stopniowo przekształcała się w jazdę ciężkozbrojną  stając się główną siłą uderzeniową wojsk Rzeczypospolitej (przykładem są bitwy pod Obertynem i Lubiszewem, w których odgrywała rolę pierwszoplanową). Stefan Batory po wojnie z Gdańskiem uczynił z husarii podstawowy rodzaj kawalerii w armii polsko-litewskiej. Wtedy to przybrała ona formę znaną z ikonografii stanowiąc odtąd 90% jazdy narodowej.

    Początek wieku XVII to czas największych sukcesów militarnych husarii. Najsłynniejsze zwycięstwa:

    Bitwa pod Cutrea de Argesz (25 XI 1600), gdzie armia polska pod dowództwem Jana Potockiego, licząca 1450 żołnierzy (w tym 950 husarzy), pobiła armię wołoską (7000 żołnierzy), dowodzoną przez Udreę. http://vivathusaria.pl/article/bitwa-pod-curtea-de-arges/

    Bitwa pod Kircholmem (27 IX 1605), gdzie armia Wielkiego Księstwa Litewskiego (3750 żołnierzy, w tym 1750 husarzy) pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza, pobiła trzykrotnie liczniejszą armię szwedzką (12 300 żołnierzy) dowodzoną przez przyszłego króla szwedzkiego Karola IX (ówcześnie księcia Karola Sudermańskiego) http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Kircholmem

    Bitwa pod Kłuszynem (4 VII 1610), gdzie dysproporcja sił była jeszcze większa, bo 5:1 (35 000 Rosjan i zaciężnych cudzoziemców przeciwko ok. 6800 wojsk polskich, dowodzonych przez Stanisława Żółkiewskiego). Właśnie w tej bitwie najbardziej uwidoczniła się wartość bojowa husarii. Husarzy było pod Kłuszynem 5556. Niektóre roty musiały szarżować po 8-10 razy, by pobić pięciokrotnie liczniejszego wroga. W tej bitwie husarzy pokazali swoją uniwersalność. Doskonale radzili sobie z lekką jazdą typu wschodniego, jak i ciężką zachodnioeuropejską rajtarią; bez większych problemów poradzili też sobie z piechotą zachodniego typu. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_K%C5%82uszynem

    Bitwa pod Chocimiem, 7 IX 1621, kiedy to 600-640 jazdy polsko-litewskiej (w tym 520-560 husarzy) pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza, rozbiło ok. 10 000 jazdy i piechoty tureckiej.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Chocimiem_(1621)

    Chyba najbardziej znanym polskim zwycięstwem ze znacznym udziałem husarii jest odsiecz Wiednia 12 września 1683 roku. Pobito wówczas 300-tysięczną armię turecką wielkiego wezyra Kara Mustafy. O wygranej zadecydowała szarża blisko 20 tysięcy kawalerzystów. Husarią dowodzili hetmani: Stanisław Jabłonowski i Mikołaj Sieniawski oraz król Jan II Sobieski.


    http://s2.postimg.org/iqi7z1vhx/Husarz1.jpg

    Co jest charakterystyczne. W większości opisanych wyżej zbrojnych starć wojska Rzeczypospolitej zazwyczaj liczebnie słabsze pokonywały (głównie dzięku użyciu w polu husarii) znacznie liczniejszego przeciwnika. Stąd wyjątkowość husarii, jej fenomen i zjawiskowść.   

    Wiek XVIII przyniósł niestety stopniowy zanik siły bojowej tej formacji, który związany był z ogólnym kryzysem państwa, jak i stopniowym ubożeniem szlachty. Następowały zmiany obyczajowe. Szlachta porzuciła rycerski etos i skupiała się na działalności politycznej. Przyjmuje się, że ostatnie wykorzystanie husarii w konflikcie zbrojnym miało miejsce 19 lipca 1702 w bitwie pod Kliszowem.

    Husaria stawała się wojskiem paradnym, używanym tylko na popisach wojskowych lub pogrzebach wodzów, królów, senatorów. Był też zwyczaj, że husarz w pełnej zbroi wjeżdżał do kościoła i kruszył kopię o katafalk bezpotomnie zmarłego szlachcica. Z tego powodu husarię w XVIII wieku nazywano "wojskiem pogrzebowym". W końcu uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej z 1776 zlikwidowano sławną niegdyś jazdę, a istniejące chorągwie husarskie i pancerne przekształcono w brygady kawalerii narodowej.

    Husaria Polska.
    « Ostatnia zmiana: Maj 10, 2013, 01:53:35 pm wysłana przez Edu »

    Offline House

    • Designer
    • Level II
    • *****
    • Wiadomości: 621
    • Liked: 24
    • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
    • Grupa: 0-
    pytanie w sam raz dla Edu kto by wygrał starcie husaria czy samuraje
    « Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2013, 09:21:18 pm »
  • Publish
  • gdyby sie spotkali na przeciwko siebie w bitwie
    Husaria vs Samurajowie


    --
    tutaj kilka ciekawych starc i domniemywan na temat kto by wygrał gdyby sie spotkali
    Deadliest Warrior Season 3-- Genghis Khan vs Hannibal
    « Ostatnia zmiana: Październik 08, 2013, 09:26:52 pm wysłana przez House »

    wiesiek

    • Gość
    Re: HUSARIA
    « Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2013, 10:29:55 pm »
  • Publish
  • Samurajowie i husaria. Dwie bardzo się od siebie różniące formacje zbrojne ze stylem walki, zasadami oraz tradycjami charrakterystycznymi dla kultur, w których funkcjonowały. Trudno powiedzieć jaki byłby wynik ich starcia. Zwycięstwo husarii można chyba jednak uznać za bardziej prawdopodobne. Szarża kawaleryjska jazdy ciękozbrojnej stopniowo się rozpędzającej i uderzającej z impetem jest raczej nie do zatrzymania.         
    « Ostatnia zmiana: Październik 08, 2013, 11:23:17 pm wysłana przez edu »

    Offline House

    • Designer
    • Level II
    • *****
    • Wiadomości: 621
    • Liked: 24
    • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
    • Grupa: 0-
    Re: HUSARIA
    « Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2013, 10:30:13 am »
  • Publish
  • Samuraje kojarza mi się głównie ze sposobem walki 1 na 1 ewentualnie jako piechota czy łucznicy.
    Konni samuraje to chyba mniejszość w tej formacji?
    Husaria to z koleji formacja typowo konna rozbijajaca wroga siłą rozpędu.Z tad chyba wynika ta przewaga.
    Husar bez konia na ziemi w starciu z samurajem dla którego poddanie sie oznacza utratę honoru...lepiej tego nie oglądać.

    Ale i na Samuraja jest odpowiednik, wojownicy Indyjscy równie wojowniczy co Samuraje byli wyposażeni w  bardziej różnorodną broń niż samuraje, mogli śmiało z nimi konkurować i wygrać stracie.