Styczeń 27, 2023, 03:21:35 am

Autor Wątek: Kłamstwo a temperament  (Przeczytany 2634 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cyganicha

  • Gość
Kłamstwo a temperament
« dnia: Wrzesień 30, 2011, 08:56:12 pm »
          Kiedy spojrzymy na typy temperamentu i inteligencji określane na podstawie metody  Myers-Briggs zrozumiemy jaki związek ma nasz temperament z kłamstwem. David Keirsey i Marilyn Bates skodyfikowali je po raz pierwszy w książce Please, Understand Me, a następnie Keirsey rozszerzył je w książkowej kontynuacji Please, Understand Me  II. Za pomocą kategorii opracowanych przez Keirseya i Bates oraz kluczowych cech służących za podstawę charakterystyki, Deborah Dobson opisała cztery typy temperamentu — racjonalistów, idealistów, strażników i twórców — i szukała w nich wskazówek na temat tego, na jak różne sposoby ludzie kłamią.


Racjonaliści

          Racjonaliści to ludzie kategoryzowani jako NT  — to znaczy jako ludzie, których charakteryzuje połączenie intuicji i myślenia. Keirsey zwraca uwagę na ich „dużą zdolność analizy strategicznej”.
W terminologii wojskowej można ich nazwać generałami. Kluczowe słowa w przypadku tego typu osobowości to
kompetencja, autonomia i zdecydowanie. Osoby z grupy NT nie kłamią zbyt dobrze. Oszukują niezdarnie, najpierw przyznają się do części spraw, a później pod wpływem nacisku wyjawiają całą prawdę. Dobson wie, jak ich namierzyć: z jej doświadczenia wynika, że ławo stwierdzić, kiedy kłamią, ponieważ wtedy charakteryzują ich nerwowe ruchy ciała, potykają się i jąkają. Ponieważ dla osoby z etykietką NT najważniejsze są kompetencja i efektywność, nakrycie ich na kłamstwie jest dla nich bardzo poniżające.
Osoby NT nie są oswojone z myślą, że muszą skłamać, ponieważ  są urodzonymi przywódcami; najczęściej myślą, że ludzie robią to, co mówią lub chcą oraz  że są zdolni do przekonania innych samym swym intelektem i charyzmą. Jeśli muszą skłamać, by przepchnąć swój plan, sprawia to, że czują się niezręcznie; jest to sprzeczne z ich „osobowością lidera”, czy wizerunkiem samego siebie.


Idealiści

          Tych ludzi kategoryzuje się jako NF, czyli łączących cechy intuicjonisty i uczuciowca. Jak podaje Keirsey, słowa kluczowe w ich przypadku to autentyzm, życzliwość i empatia. Misja osób z tego typu temperamentem koncentruje się na rzeczach „właściwych” i harmonii. I są świetnymi kłamcami. Jeśli przewidują,  że będą musieli skłamać w danej sytuacji, używają swojej zdolności wizualizacji, by wyczarować sobie wizję oszustwa — to znaczy tego, jak może wyglądać. Mają zdolność wyobrażenia sobie siebie dokonujących tego, z czym wiąże się to kłamstwo, a to ogranicza objawy organizmu podczas kłamstwa. NF potrafi tworzyć wszelkie kreatywne rozwiązania, pomagając ludziom i organizacjom. Koncentruje się na udoskonaleniu procesu; dlatego zawsze wyobraża sobie, jak będzie wyglądał następny krok — coś nowego, coś, co jeszcze się nie wydarzyło. Skłamie, by zachować harmonię i dobre stosunki. Mniej dojrzali NF nie lubią konfliktów i w rezultacie kłamią. NF są również „ekspertami” w rozumieniu innych ludzi i motywów ich działania i dlatego też wiedzą, co powiedzieć lub jak pewne rzeczy sformułować, by popchnąć innych do zrobienia czegoś. Nie myśl,  że to oznacza,  że NF lubią  kłamać lub w rozwoju wydarzeń wolą skłamać, niż podjąć inne działania. W rzeczywistości są zazwyczaj dojmująco wyczuleni na etykę  kłamstwa. Po prostu posiadają pewne cechy, dzięki którym są w kłamstwie lepsi niż inne typy ludzi.


Strażnicy

          Ludzie typu SJ, czyli percepcyjno - osądzający, kiedy komunikują się z innymi są konkretni i gromadzą  dane  za  pomocą kanałów zewnętrznych. Zastosują swoją wypróbowaną metodologię, by zebrać ludzi razem w celu rozwiązania problemu. Chcą zachować status quo i cenią ciężką pracę. Keirsey twierdzi,  że słowa kluczowe charakteryzujące tych ludzi to budzenie w innych szacunku, to że są dobrzy i godni zaufania. Jest regułą, że SJ nie kłamią. Mogą być drobiazgowi podczas próby kłamstwa, ale najczęściej powiedzą: „Nie mogę o tym mówić”. Są zorientowani na zasady, unikają sytuacji, w których musieliby skłamać. Zazwyczaj łatwo ich przejrzeć, niemal zobaczyć ich winę.


Rzemieślnicy

          Rzemieślnicy to osoby z kategorii SP — to znaczy, że łączą w sobie percepcję i obserwację. Misja i cel ludzi o tego typu temperamencie to przyjemność i działanie. W komunikacji są konkretni i gromadzą informacje kanałami zewnętrznymi, dostrzegając możliwości dzięki zmysłowi percepcyjnemu. Jak twierdzi Keirsey, ich kluczowe cechy to wdzięk, brawura i zdolność adaptacji. SP odpowie Ci w sposób zbliżony do prawdy i to zupełnie mu wystarczy. Wykonuje zawód związany z przyjemnością i doświadczaniem: może być pilotem, sanitariuszem, profesjonalnym skoczkiem spadochronowym wykonującym akrobacje w powietrzu czy aktorem. Jego podejście do prawdy jest następujące: „Jeśli powiem choć część prawdy, to to w zupełności wystarczy”, co można przetłumaczyć jako: „ Jeśli zapytasz mnie, kto sfaulował obrońcę, a ja powiem Ci, kto strzelał rzuty karne, powiedziałem Ci prawdę”. Kiedy SP kłamie, musisz wiercić mu dziurę w brzuchu, jeśli chcesz dotrzeć do szczegółów. W końcu prawdopodobnie powie Ci prawdę, ale w trakcie tego procesu nie będzie wyglądać na spiętego. Z tego powodu emanujący z niego stres nie będzie dla Ciebie wskazówką,  że coś ukrywa. W zasadzie potrafi obrócić kłamstwo w grę lub czerpać z niego przyjemność.


Eminem - Love The Way You Lie ft. Rihanna