Maj 23, 2024, 05:38:48 pm

Autor Wątek: Dolina Baryczy- Stawy Milickie  (Przeczytany 3281 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andii

  • New
  • Wiadomości: 11
  • Liked: 1
Dolina Baryczy- Stawy Milickie
« dnia: Sierpień 09, 2013, 03:41:54 pm »
Położenie

Dolnośląska część Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy znajduje się w odległości ponad 60 km na północ od Wrocławia obejmując gminy: Milicz, Krośnice, Żmigród, Cieszków, Twardogóra, Trzebnica oraz Prusice. Znaczna część doliny porośnięta jest lasami. Pomiędzy nimi zaś znajdują się pola uprawne, łąki i pastwiska. Lasy występujące w obrębie dolnośląskiej części parku należą głównie do nadleśnictw Milicz i Żmigród. Rzeką o największym znaczeniu dla tego obszaru jest Barycz - prawobrzeżny dopływ Odry.

http://www.up.wroc.pl/i/glos_uczelni/2008/172/stawy2.jpg

Rys historyczny

Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy od 1963 roku istnieje rezerwat ornitologiczny - Stawy Milickie. Gospodarka stawowa rozwijała się na tych terenach już na początku XI wieku. Dzięki zakonowi cystersów, który osiedlił się tu w 1136 r. powstało ponad 2000 ha stawów. Późniejsze wieki – XVI oraz początek XVII były okresem najbardziej dynamicznego rozwoju gospodarki stawowej.
http://www.edupedia.pl/entry_img/36.eps.jpg

Współczesność


Rezerwat utworzono w celu ochrony wielu szczególnie cennych i rzadkich gatunków ptaków, a także fragmentów środowisk wodnych i błotnych stanowiących miejsca ich gniazdowania, żerowania oraz odpoczynku. Występuje tutaj ponad 270 gatunków ptaków, wśród których można wyróżnić orła bielika, bociana czarnego oraz wiele rzadkich gatunków gęsi i kaczek. Stawy Milickie stanowią największe skupienie lęgowe gęsi w środkowej Europie. Wprawdzie wstęp na teren rezerwatów ptasich jest zabroniony, jednak z dróg na groblach i ze specjalnych punktów obserwacyjnych można „zapolować” na ptaki z lornetką i aparatem fotograficznym. Teren ten charakteryzuje się olbrzymią rozmaitością gatunków oraz wyjątkowo dużą liczba osobników każdego z nich, dlatego uznawany jest za ewenement nie tylko w skali kraju lecz także Europy. O randze rezerwatu świadczy fakt umieszczenia go na liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych objętych międzynarodową konwencją RAMSAR. Milickie stawy rybne są największym w Polsce i Europie ośrodkiem hodowli karpia. Roczna produkcja wynosi 2000 ton ryb, z czego 90% stanowi karp. Zdrowa karma, stała opieka weterynaryjna i ichtiologiczna, ekologicznie czysty region oraz siedemset lat tradycji są podstawą jakości milickiego karpia.Stawy Milickie


Facebook: https://www.facebook.com/StawyMilickie
Gazeta: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,14372748,Stawy_Milickie_i_Dolina_Baryczy___cud_natury_i_techniki.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2013, 03:45:44 pm wysłana przez LI »

Offline Andii

  • New
  • Wiadomości: 11
  • Liked: 1
Odp: Dolina Baryczy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2013, 03:50:49 pm »
Szukamy wrażeń na końcu świata, przemierzamy tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc by zachwycać sie pięknem przyrody, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Wydajemy krocie by przenieść się w inne miejsce a takie miejsce jest pod naszym nosem. Ta bajkowa kraina to Dolina Baryczy.
Zaledwie godzina jazdy od Wrocławia w kierunku Poznania wystarcza by przenieść się w miejsce o jakich czytamy w National Geographic czy oglądamy w Travel Channel.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Krajobrazowy_Dolina_Baryczy

Dolina Baryczy
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2013, 03:59:03 pm wysłana przez LI »