Marzec 21, 2023, 02:25:57 am

Autor Wątek: Skuteczność badań na pasożyty  (Przeczytany 2737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marta

  • Dreamer ....
  • New
  • Wiadomości: 11
  • Liked: 2
  • Grupa: B RH +
Skuteczność badań na pasożyty
« dnia: Styczeń 11, 2013, 09:57:37 pm »
Podstawowym badaniem potwierdzającym obecność pasożytów w naszym organizmie jest analiza kału. Jednak daje ona wynik pozytywny tylko w tym przypadku, gdy jaja pasożyta zostaną wykryte w badaniu mikroskopowym. W związku z tym, bardzo często nie możemy uzyskać wiarygodnego wyniku analizy. Jeśli pasożyt nie złożył jaj w okresie kiedy przeprowadzane jest badanie, to da ono wynik ujemny. Nawet zalecane przez większość lekarzy trzykrotne powtarzanie badania może nie ujawnić obecności pasożytów. Skuteczność tej metody oscyluje wokół 12-20%.

        Bardziej miarodajna jest metoda serologiczna polegająca na stwierdzeniu we krwi pacjenta obecności przeciwciał na toksyny pasożytów. Niestety najlepsze wyniki daje ona w późnych stadiach choroby pasożytniczej, a jej wykrywalność wynosi 60%.

I to o czym nie pisze się wszędzie.....

        Najnowszą i najbardziej skuteczną metodą wykrywania pasożytów jest mikroskopowa analiza żywej kropli krwi w jasnym polu widzenia. Metoda ta polega na analizowaniu wyglądu oraz składników żywej, niebarwionej i niesuszonej kropli krwi w jasnym polu widzenia pod bardzo dużym powiększeniem (1600x). Pozwala ona na bardzo wczesne wykrycie obecności pasożytów w organizmie człowieka poprzez zlokalizowanie oraz sklasyfikowanie jaj i larw pasożytów obecnych w kropli krwi. Skuteczność tej metody wynosi 80-90%.
 
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2013, 03:57:39 pm wysłana przez LI »