Kwiecień 14, 2024, 03:30:07 am

Autor Wątek: Leonardo Da Vinci - Religijność  (Przeczytany 5898 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Da Vinci

 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 0
Leonardo Da Vinci - Religijność
« dnia: Kwiecień 13, 2012, 06:57:49 am »
Witam miło drogich czytelników. ;)


Piszę ten wątek, ponieważ zastanawia mnie czy istnieje jedna z ogólnych odpowiedzi w kwestii poglądów malarza przedstawionego w temacie dotyczących istnienia ludzi, zwierząt oraz świata i ogólnie materii.


W internecie wyczytałem takie informacje jak to, że: Leonardo był według Giorgio Vasariego bardziej filozofem, niż chrześcijaninem, że krytykował wszystko co uznawano za pustą obrzędowość, był przeciwny nadmiarowi władzy Kościoła. Jego duchowość miała źródło w percepcji, świadomości i doświadczeniu dzięki czemu wzbogacał swoje malarstwo, a boskość według niego ujawnia się w przyrodzie.


Uważam, że Leonardo był miłośnikiem mądrości, czyli filozofem przedstawionym przez Platona. Platon w swojej filozofii przedstawił, że będą rodzić się ludzie, którzy w swojej duszy posiadają pierwiastki filozoficzne.

Cytat Leonarda: ''Nie brak nam sposobów, ni dróg do mierzenia i dzielenia tych naszych dni nędznych, w których musimy jeszcze sobie podobać, by nie traciły się i nie mijały daremnie i bez jakiejkolwiek chwały, nie zostawiając po sobie pamięci w umysłach śmiertelnych. Niech ten nasz nędzny pochód nie minie na próżno.'' 

Wysuwam wniosek, że malarz pisząc o śmiertelnych nawiązuje do śmiertelnych przedstawionych przez Platona, gdzie miłośnicy mądrości powinni sprawować władzę w państwie, aby zło ustało.


Dalej cytat: ''Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi.''

Według mnie jest to adekwatne do tego, iż Leonardo wiedział tak jak Platon o posiadaniu duszy przez zwierze, która wcześniej mogła mieszkać w ciele człowieka, a mając na myśli że przyjdzie czas iż 'ludzie tacy jak on' chciał przedstawić, że oni również będą filozofami lub osobami u których nastąpiło przypomnienie świata idei przedstawionego przez Platona.


Moje pytanie brzmi: Czy istnieje już taka ogólna odpowiedź na religijność Leonarda Da Vinci ?

Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny i mam nadzieję, że ktoś się zainteresuje tematem choćby w małym stopniu. ;)

Offline House

 • Designer
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 621
 • Liked: 24
 • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
 • Grupa: 0-
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2012, 09:04:27 am »
czemu ja widzę to Twoje pytanie inaczej?
tzn
czy istnieje jedna z ogólnych odpowiedzi na to aby zło ustało?bo religijność w naszych czasach jakoś tego zła nie powstrzymuje
co by powiedział na to Leonardo albo Platon szkoda ,że nie żyją w naszych czasach i szkoda ,że tacy ludzie jak oni nie rządzą państwami

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 758
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2012, 01:01:30 pm »
Leonardo uważał, iż nie znajdziemy duchowości w formalnych ceremoniach, relikwiach, dogmatach, czy dosłownej interpretacji słów Biblii. Jego duchowość znajdowała swoje źródło w percepcji, świadomości i doświadczeniu, które propagował, by wzbogacić swoje malarstwo. Uważał, że świat ożywia boska obecność. Rozumiejąc, iż Bóg stworzył ludzi na swoje podobieństwo, zajmował się portretowaniem w swoich obrazach tego, co jest podobne do Stwórcy. Uznawał, że przez swoją twórczość malarską osiąga jedność z myślą Stwórcy. Religijny duch Leonarda był widoczny w symbolice i przedstawieniach na jego obrazach. Uważał, że boskość ujawnia się w przyrodzie i powinno się ją czcić na drodze jej dogłębnych studiów i uznania dla jej doskonałości.
W swoich notatkach Leonardo przedstawiał pogląd, że istnieje jeden boski umysł, który całym sobą ogarnia wszechświat. Podkreślał, iż wszystko, co zostało stworzone, jest ze sobą powiązane, a wszechświat jest owocem bożej miłości.


Cytuj
Czy istnieje już taka ogólna odpowiedź na religijność Leonarda Da Vinci ?


O jaką odpowiedź Ci chodzi? Czy powstaje jakaś religia opierająca się na tym co sądził na temat religijności Da Vinci?

Poszczególne elementy znajdziesz w innych religiach czy filozofiach. Nie sądzę jednak aby wiara chrześcijańska skłaniała się ku przejściu do takiego myślenia. Wprost przeciwnie - przecież Da Vinci był przeciw dogmatom, obrzędom i nie bardzo za instytucją Kościoła Katolickiego. A KK nie był za Leonardem.Offline Da Vinci

 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 0
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2012, 06:16:48 pm »
Cieszę się, że jest zainteresowanie tematem. ;)


Cytuj
czy istnieje jedna z ogólnych odpowiedzi na to aby zło ustało?bo religijność w naszych czasach jakoś tego zła nie powstrzymuje


Otóż w moim pytaniu chodziło o to, że chciałem się dowiedzieć na tyle na ile to możliwe według ogółu, który stanowi całą głębię to czy moje zdanie o tym, że Leonardo był Miłośnikiem Mądrości może być uznane za fakt, iż jest to ostateczna i wszystko wyjaśniająca 'teza' na temat jego poglądów na istnienie, przyczynę wszystkiego którą jest wspomniany w cytacie ''owoc bożej miłości'':

Cytuj
Podkreślał, iż wszystko, co zostało stworzone, jest ze sobą powiązane, a wszechświat jest owocem bożej miłości.


Według mnie, według mojej wiedzy nie może być inaczej jak tak, że Leonardo Da Vinci był filozofem, filozofem prawdziwym, który nie mniema nad istnieniem, a wie co istnieje na prawdę i zna przyczynę wszelkiej materii, która jest jedynie odbiciem wiecznych niezmiennych Idei, czyli z pewnością poniekąd wspomnianego owocu bożej miłości. Świat został stworzony na wzór Idei przez co jego piękno i miłość do niego może być wyrażana w malarstwie, muzyce, poezji i innych sztukach.

Pisząc krótko chciałem się dowiedzieć czy tak piękne zgodności mogą stanowić adekwatność do prawdziwego poznania poglądów tego artysty. Moje pytanie dotyczy ogółu badaczy jego religijności, jak również zdania czytelników na ten temat, które jest w całej pewności równe z pierwszym w kwestii mojej chęci dowiedzenia się tego co w temacie.


Jeżeli chodzi cytat w którym Da Vinci pisze o ''nędznym pochodzie'' mam na myśli to, że dusza człowieka który widzi to co wieczne, a która jest w ciele śmiertelnym pragnie dzielić się prawdą i wcale władzy nie pragnie, lecz dobra dla wszystkich według jego niezmienności, według idei dobra.


Offline LI

 • Modérateur
 • Level I
 • *****
 • Wiadomości: 440
 • Liked: 20
 • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
 • Grupa: A RH +
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2012, 01:43:39 pm »
Da Vinci a przybliż nam proszę filozofię Platona. Bo ja dużo nie czytałam- w zasadzie najwięcej o Koncepcja państwa według Platona. Wydaje mi się na podstawie tego co piszesz, że to co wyznawał Leonardo Da Vinci to nic innego jak Platona właśnie filozofia. Ale pojęcie mam marne w tym zakresie.

Leonardo Da Vinci to się wszystkim teraz kojarzy z pewnym "kodem", który zrobił zawrotną karierę ;).

Offline Da Vinci

 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 0
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2012, 06:21:32 pm »
Filozofia Platona przedstawia się w krótkiej wersji tak:


Wszelka dusza jest wieczna ponieważ: ''To bowiem, co się zawsze porusza, jest nieśmiertelne''. Więc przed przyjściem na świat przebywała w świecie Idei, gdzie najwyższą ideą jest idea dobra. Świat 'zbudowany' został poniekąd dla tych właśnie dusz przez boską istotę czyli istotę podobną do nas, gdyż dusza ludzka również jest boska. Drugim celem powstania świata były idee, zaś trzecim konieczność. Idee jako prawdziwy, niezmienny i doskonały byt 'dążą do nas, a my do nich'. Dlatego na świecie miało być jak najwięcej piękna, by był on podobny do bytu prawdziwego. Istoty które przychodzą na świat i już w pierwszym życiu przypomną sobie skąd pochodzą nazywa się filozofami, bo dusze filozofów zawsze pamięcią sięgają do prawdy. Inne dusze przypominają sobie właśnie przez piękność ziemską tą piękność prawdziwą, a gdy już taka przypomni sobie o swojej nieśmiertelności zapala się wtedy ''jakby światło'', zaczyna wtedy widzieć wszystko tak jak należy i odrastają jej skrzydła. Na tych skrzydłach powróci do świata idei. Dlaczego dusze różnią się od siebie i dlaczego istnieje konieczność? Odpowiedź jest mniej więcej taka:

Miłość zwycięża wszystko, to miłość wszystko tworzy, jeżeli więc każda dusza pragnie miłości, to miłość wielkie może posiadać możliwości. I tak każda dusza kocha tą samą miłością różne przedmioty kochania i tak samo miłości wolno na powstanie konieczności.

Więc dusza która nie przypomniała sobie tego czego doświadczyła w świecie Idei czyni zło po prostu przez niewiedzę.


Muszę dodać, że są różne interpretacje Platona jednak to jest moja, jeżeli mówimy o Leonardzie Da Vinci. Po prostu w kwestii tego co do jego 'religijności' to się czuje, dlatego pytam was o wasze zdanie na ten temat bo w internecie nie znalazłem nic innego prócz właśnie tych informacji, że był bardziej filozofem niż wyznawcą jakiejś religii. Filozofem tym, który nie wybiera sobie filozofii w pewnym etapie życia, tylko tym który nim jest od zawsze.

Offline PeggyBrown

 • New
 • Wiadomości: 14
 • Liked: 0
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2012, 03:42:11 pm »
Cytuj
Pisząc krótko chciałem się dowiedzieć czy tak piękne zgodności mogą stanowić adekwatność do prawdziwego poznania poglądów tego artysty.

Da Vinci w zasadzie to myślę, że nigdy nie poznamy poglądów Da Vinci ;).
Aczkolwiek Twoja teza brzmi logicznie i po poczytaniu troszkę tam i ówdzie jestem skłonna się z nią zgodzić.
A Ty jakoś szczególnie interesujesz się życiem i twórczością Leonarda?

 


Offline Da Vinci

 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 0
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2012, 11:47:41 pm »
PeggyBrown tak. Pewnego dnia poznałem siebie, dlaczego tutaj jestem. Ktoś taki jak ja ceni życie w którym można wiecznie kochać. Nie boi się tego, że opuści swoje ciało przez konieczność, on wie że przez śmierć zbliży się do tego co widział kiedyś, a jest tym prawda. Nie ma innego sensu jak ten, by wiecznie być w miłości i poznawać w nieskończoność. I gdyby to było zwykłym marzeniem nie zacząłbym o niczym takim pisać. Tacy jak ja nie uważają się za nieśmiertelnych, oni jej sięgają tylko na chwilę. W momencie śmierci nie ma pewności na nic, bo nigdzie nie ma pewności jeżeli matematyka nie może mieć tam miejsca. Ale to co czuje taki człowiek z żadną nauką równać się nie może. Oni przychodzą i odchodzą i prawie nikt ich nie rozumie. Nie interesuje ich to, że są inni i mogą nie mieć racji bo to tylko ludzie. Oni chcą tylko kochać i w tej kwestii żadna racja nie ma dla nich znaczenia. Każdy dzień chcą poświęcać miłości, bo tylko w miłości życie jest coś warte. Niechże trwa ona już zawsze, bez przerwania ...

Offline Moniq

 • Modérateur
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 758
 • Liked: 27
 • Grupa: A RH+
 • Nastrój: I'm like angel @:-)
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 16, 2012, 07:05:16 pm »
PeggyBrown tak. Pewnego dnia poznałem siebie, dlaczego tutaj jestem. Ktoś taki jak ja ceni życie w którym można wiecznie kochać. Nie boi się tego, że opuści swoje ciało przez konieczność, on wie że przez śmierć zbliży się do tego co widział kiedyś, a jest tym prawda. Nie ma innego sensu jak ten, by wiecznie być w miłości i poznawać w nieskończoność. I gdyby to było zwykłym marzeniem nie zacząłbym o niczym takim pisać. Tacy jak ja nie uważają się za nieśmiertelnych, oni jej sięgają tylko na chwilę. W momencie śmierci nie ma pewności na nic, bo nigdzie nie ma pewności jeżeli matematyka nie może mieć tam miejsca. Ale to co czuje taki człowiek z żadną nauką równać się nie może. Oni przychodzą i odchodzą i prawie nikt ich nie rozumie. Nie interesuje ich to, że są inni i mogą nie mieć racji bo to tylko ludzie. Oni chcą tylko kochać i w tej kwestii żadna racja nie ma dla nich znaczenia. Każdy dzień chcą poświęcać miłości, bo tylko w miłości życie jest coś warte. Niechże trwa ona już zawsze, bez przerwania ...

Podoba mi się :)

A to taki Twój światopogląd czy skądś zaczerpnięty? (tzn. czy ktoś już zdążył coś takiego ubrać w jakieś ramy i nazwać?)

Offline Da Vinci

 • New
 • Wiadomości: 11
 • Liked: 0
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2012, 10:07:26 pm »
Miło mi LykkeLi że się podoba. ;)

To jest po prostu prawda o mnie. Dzięki przypomnieniu dowiedziałem się, że po prostu przyszedłem na świat z wcześniejszego bytu przed narodzeniem, było to w młodym wieku i była to niesamowita przemiana patrzenia na świat, na życie. W dzieciństwie przed zaśnięciem ''lubiłem'' płakać, nie wiedziałem dlaczego, czułem tęsknotę i jakąś więź czekając na sen. Oczywiście po obudzeniu czułem się normalnie jak każdy człowiek, nie miałem żadnych innych snów, po prostu to był zwykły sen jak u każdego. Po kilku latach przypomniałem sobie o tym, że żyłem przed narodzeniem i było to oczywiste, wiadomo nikomu o tym nie mówiłem, starałem się to zignorować. Minęło znów kilka lat i przyszła mi do głowy myśl: Dlaczego istnieje tutaj, dlaczego w ogóle istnieje (już to wiedziałem, ale nie znałem pewnych odpowiedzi, tych racjonalnych; między innymi przyczyna powstania świata, ludzi itd. Natrafiłem w internecie (co do dziś wydaje mi się dziwne, jednak takie prawdziwe) na filozofię Platona. Wszystko się zgadzało, zgadzała się miłość do oglądania prawdy. Miłośnicy mądrości nie posiadają jej, dlatego jej pragną, kochają mądrość. Potrafię, w pewnych naprawdę znaczących dla mnie momentach oglądać duszą prawdę, która jest poza materią, ona jest wieczna i my do niej należymy, dusza do niej należy. Nie jest to wyobraźnia, to jest coś co pozwala na wieczną miłość do człowieka, miłość która zwycięży wszystko.

Gdy poznaję osobę, w której widzę coś podobnego do mnie, po prostu taką więź i jakby siebie samego w drugim człowieku to nie boję się śmierci i pragnę zabrać ze sobą taką osobę w wieczną miłość. Niestety ludzie mnie nie rozumieją i mają ku temu powody.

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie ;).

Offline Caliah

 • New
 • Wiadomości: 50
 • Liked: 0
 • Grupa: A Rh(-)
Odp: Leonardo Da Vinci - Religijność
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 19, 2012, 01:09:02 pm »
W internecie wyczytałem takie informacje jak to, że: Leonardo był według Giorgio Vasariego bardziej filozofem, niż chrześcijaninem,...
(...)
Czy istnieje już taka ogólna odpowiedź na religijność Leonarda Da Vinci ?
Pytanie: co rozumiemy przez określenie "być chrześcijaninem"? :)
Zgodnie z moim pojmowaniem chrześcijaństwa bycie chrześcijaninem nie wyklucza bycia filozofem. Między tymi dwoma określeniami nie ma żadnej sprzeczności :)
Nie trzeba odwoływać się do filozofii Platona, wystarczy sięgnąć do Biblii i zapoznać się z filozofią chrześcijańską, z jej odniesieniem do mądrości i miłości :)
Leonardo Da Vinci był geniuszem i swoim pojmowaniem świata znacznie przekraczał rozumowanie jemu współczesnych.
Nie wiem na ile był religijny w wyznawaniu wiary, ale wydaje mi się, że był po prostu chrześcijaninem świadomie żyjącym swoją wiarą.

Pozdrawiam