Czerwiec 21, 2024, 06:07:52 am

Autor Wątek: Wiosenny przegląd roweru  (Przeczytany 2509 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline House

 • Designer
 • Level II
 • *****
 • Wiadomości: 621
 • Liked: 24
 • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
 • Grupa: 0-
Wiosenny przegląd roweru
« dnia: Maj 11, 2012, 10:05:26 am »
 • Publish
 • http://i.wp.pl/a/f/jpeg/28889/rower_przeglad_infografika_448.jpeg
  Najlepszym przygotowaniem do jazdy rowerem jest sama jazda rowerem. Niestety, dotyczy to tych osób, które na ogół są aktywne i sprawne. Jeśli po długiej przerwie postanawiasz w końcu ruszyć się z kanapy, to nawet do jazdy rowerem warto się przygotować, aby nie cierpieć z powodu bólu mięśni albo kontuzji.

  Jeśli planujesz kilkudniowy wypad rowerowy, to warto zacząć się niego przygotowywać co najmniej kilka tygodni wcześniej. Zanim wsiądziesz na rower popraw swoją ogólną wydolność.

  Mięśnie, które mocno angażujemy jeżdżąc rowerem, to mięśnie nóg, pośladków, mięśnie grzbietu, brzucha i ramion. Warto te mięśnie przygotować wykonując proste ćwiczenia wzmacniające: przysiady, wypady, pompki. Aby przyniosły efekt i miały sens, też muszą być wykonywane regularnie przez dłuższy czas, minimum trzy razy w tygodniu.

  Jazdę rowerem zacznij od krótkich wycieczek po płaskim terenie. Stopniowo wydłużaj trasę i zwiększaj jej trudność. Mierz siły na zamiary. Nic tak nie zniechęca do kontynuowania regularnych treningów, jak ból mięśni. Przed każdą rowerową przejażdżką rozgrzej mięśnie. Najlepiej popedałować około 10 min w spokojnym tempie oraz dodać kilka ćwiczeń rozgrzewających ramiona i plecy.

  Na zakończenie przejażdżki, rozciągnij mięśnie, szczególnie nóg. Jeśli poczujesz, że twoje ciało jest już w odpowiedniej formie, czas na przygotowanie sprzętu. Jeśli nie masz jeszcze roweru, to przed jego zakupem zastanów się, do czego go potrzebujesz, gdzie będziesz jeździł, po jakim terenie.

  Rower szosowy nie nadaje się do jazdy po trudnym terenie, rowerem górskim ciężko jeździ się po mieście, ze względu na szerokie opony i dużą przyczepność. Ważne jest ustawienie siodełka i kierownicy, jeśli masz problemy z kręgosłupem albo duży brzuch, najbardziej odpowiedni dla ciebie będzie rower miejski, gdzie siedzimy pionowo.

  Ale rower miejski nie nadaje się do jazdy po górzystym terenie. Jeśli jedziesz na kilku dniowy rajd rowerowy, powinieneś mieć rower przystosowany do wożenia bagaży.

  Warto też zaopatrzyć się w kask. Jadąc za granicę sprawdź dokładnie, jakie przepisy obowiązują w danym kraju rowerzystów. Osoby, które posiadają własne rowery, przed rozpoczęciem sezonu powinny sprawdzić, czy sprzęt nadaje się do użytku. Najlepiej w takiej sytuacji oddać rower do serwisu, gdzie każdy jego element zostanie sprawdzony pod kątem sprawności i stopnia zużycia.

  Warto pamiętać, że tuż przed rozpoczęciem sezonu kolejki w serwisach rowerowych sięgają nawet tygodnia, więc sprzęt należy oddać do przeglądu odpowiednio wcześniej. Możemy też sami sprawdzić poszczególne elementy roweru: hamulce, ogumienie, łańcuch, przerzutki i oświetlenie.
  « Ostatnia zmiana: Maj 11, 2012, 10:07:07 am wysłana przez House »