Marzec 28, 2024, 07:28:41 pm

Embedded Media

«
 
»
Połączenie umysłów Potęga nieświadomośc… Tajemnice mowy ciała George Michael - Out… Co byś robił, gdyby…
Tajemnice mowy ciała
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=L1uRZZYGaTg" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=L1uRZZYGaTg</a>
Mowa ciała – termin z zakresu psychologii społecznej. Niekiedy używa się go jako synonimu komunikacji niewerbalnej, która jest jednak szerszym pojęciem.

Mowa ciała obejmuje zwykle takie komunikaty niewerbalne, jak: gesty i ruchy ciała, mimika, postawa i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu i odruch źreniczny, sposób używania przestrzeni interpersonalnej i in.

Do mowy ciała nie zalicza się takich komunikatów jak niewerbalne aspekty mowy (np. tembr głosu, sposób używania i wypowiadania słów, pomyłki językowe itd.) Nie jest jasny status takich komunikatów, jak: ubiór, makijaż czy przedmioty, które niosą dodatkową informację (np. zegarek, okulary, typ samochodu, którym się jeździ, etc.), a także np. kontaktu wzrokowego, który jest komunikatem interakcyjnym. Podobnie terytorialne zachowania i sposób organizowania przestrzeni trwałej i przestrzeni półtrwałej wokół siebie niosą informację niewerbalną, jednak nie są mową ciała.


Odczytywanie mowy ciała
Wiele podręczników dotyczących mowy ciała marginalizuje znaczenie kontekstu w perspektywie odczytywania znaczenia poszczególnych gestów i mimiki. Należy mieć na uwadze podczas prób odczytywania mowy ciała i niewerbalnych komunikatów, że kontekst oraz przyzwyczajenia osoby, której mowę ciała odczytujemy, ma znaczenie priorytetowe, natomiast konkretne gesty mogą stanowić co najwyżej przykładowy przegląd możliwości znaczeń.

Mity na temat mowy ciała
Warto również zwrócić uwagę na wiele powszechnie występujących mitów na temat mowy ciała

Ruchy gałek ocznych - ten fenomen miał polegać na tym, iż ruch oczu w kierunku prawym oznaczały, że tworzymy wyobrażenia (obrazy, dźwięki) a ruch w kierunku lewym wskazuje na przypomnienie informacji z przeszłości, co za tym idzie można by wykrywać kłamstwo za pomocą tych ruchów – twórcami owej koncepcji byli Richard Bandler oraz John Grinder. Jak się okazało to nie prawda. Dwa odrębne zespoły badawcze postanowiły sprawdzić prawdziwość owego twierdzenia (University of Edinburgh oraz Hertfordshire University). Badania obaliły twierdzenie gdyż nie zauważono żadnej prawidłowości.

Kłamca częściej dotyka twarzy – dotykanie twarzy nosa, nie musi wcale świadczyć o kłamstwie. Dotykanie wnętrza twarzy dowodzi o skupieniu danej osoby lub o reakcji auto adaptacyjnej organizmu w odpowiedzi na stres. Po za tym, każdy średnio rozgarnięty kłamca będzie starał się za wszelką cenę unikać dotykania twarzy. Wiemy to dzięki dr Paul Ekman, odkrywcy mikroekspresji.

Zmienianie pozycji ciała na krześle oznacza kłamstwo – i tu również utarło się powiedzenie siedzieć na rozżarzonych węglach. Wiele osób sądzi, że osoby kręcące się na swoim miejscu mają coś do ukrycia. Niestety i tu nie istnieje taka zależność. Osoby prawdomówne również będą się przesuwać na swoich siedzeniach. Ten aspekt dokładnie opisał Aldert Virij w książce - Wykrywanie kłamstw i oszukiwania.

Poster information

Item Info

House

  • Designer
  • Total Items: 2736
  • Total Comments: 218
PostedMaj 18, 2014, 06:33:12 pm
Views0
Rating
Last EditedMaj 18, 2014, 09:34:47 pm
Comments No comments
Aeva Media 1.4w © 2008-2011 Nao & Dragooon - Wedge: level up your forum!