Kwiecień 25, 2024, 07:57:47 am

Embedded Media

«
 
»
Ogórki kiszone Kopytka Pierogi z grzybami i… Jabłecznik Murzynek
Pierogi z grzybami i kapustą
Pierogi z grzybami i kapustą | PozytywnaKuchnia.pl
Na stole wigilijnym w domu moich rodziców co roku, obok pierogów ruskich, pojawiają się pierogi z grzybami i kapustą, które dzieci w naszej rodzinie od lat nazywają czarnymi pierogami i odmawiają ich jedzenia, wybierając pierogi „białe, te ładniejsze”


Bardzo lubię pierogi z grzybami i kapustą i choć jako dziecko to prawdopodobnie ja rozpoczęłam uwielbienie do białych i ładniejszych pierogów, dziś nie wyobrażam sobie bez nich Wigilii – są daniem typowo świątecznym i w ciągu całego roku nie goszczą w naszym codziennym menu. Można podać je tradycyjnie, z usmażoną na tłuszczu cebulą lub spróbować nieco innej, aromatycznej, wersji: klarowanego masła połączonego z suszonym tymiankiem. Takie stopione, ziołowe masło bardzo dobrze podkreśli smak grzybowo-kapuścianego farszu i nada typowemu daniu nowego charakteru.

Przepis na pierogi z grzybami i kapustą
Czas przygotowania: 1 godzina
Składniki (na ok. 130 pierogów): Farsz na pierogi:
300 g suszonych grzybów (namoczone w zimnej wodzie przez kilka godzin, odciśnięte)
1 kg kiszonej kapusty
3 cebule (drobno pokrojone)
pieprz, sól, 2 łyżeczki papryki w proszku
masło klarowane lub olej do smażenia
Ciasto na pierogi:
600 g mąki tortowej
2 szklanki wrzątku
2-3 duże szczypty soli
dodatkowa mąka do podsypywania podczas wałkowania

Wykonanie:
Krok 1. Kapustę dokładnie odciskamy, zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez ok. 30 minut.
Krok 2. Cebulę szklimy na tłuszczu, następnie dodajemy grzyby i smażymy przez ok. 15 minut na średnim ogniu.
Krok 3. Do grzybów i cebuli dodajemy ugotowaną, dokładnie odciśniętą kapustę i podsmażamy przez ok. 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
Krok 4. Doprawiamy farsz solą i pieprzem oraz papryką w proszku. Mieszamy, jeszcze chwilę trzymamy na ogniu.
Krok 5. Mielimy farsz w maszynce do mięsa o najdrobniejszych oczkach.
Krok 6. Mąkę z solą przesiewamy do miski lub na stolnicę, na środku kopca robimy zagłębienie.
Krok 7. Wlewamy wrzątek do mąki i mieszamy drewnianą łyżką tak długo aż woda połączy się z mąką i delikatnie ostygnie.
Krok 8. Zagniatamy ciasto przez ok. 10 minut. Powinno być miękkie i elastyczne, odrywać się od ręki, a konsystencję możemy regulować, dodając więcej mąki lub wody.
Krok 9. Odpowiednie wałkowanie to duża część sukcesu. Podczas wałkowania stolnicę i wierzch ciasta należy podsypywać mąką. Wałkujemy na grubość ok. 1-2 mm i zaczynamy, za pomocą szklanki, wycinać kółka w cieście.
Krok 10. Każde kółko z ciasta leżące na stolnicy jest suche z wierzchu i wilgotne od spodu. Dlatego przed nałożeniem farszu każde kółko, które bierzemy do ręki, obracamy do góry nogami – w ten sposób łatwiej nam będzie kleić. Jeśli ciasto zdąży się skurczyć po rozwałkowaniu, każde kółko przed sklejaniem możemy lekko rozciągnąć.
Krok 11. Delikatnie posypujemy palec wskazujący i kciuk mąką, nakładamy łyżeczką farsz (lepiej mniej niż więcej) na ciasto, składamy kółko na pół i rozpoczynamy klejenie.
Cała sztuka polega na tym, żeby skleić ciasto, nie zahaczając o farsz. W przeciwnym razie pierogi rozkleją się w trakcie gotowania. Klejenie zaczynamy od czubka w kierunku jednego, a potem drugiego brzegu pieroga. Polecam na wszelki wypadek docisnąć jeszcze raz miejsce sklejenia przed odłożeniem pieroga. Możemy pobawić się w fantazyjnie posklejane wzorki, dognieść sklejony brzeg widelcem. Sklejony brzeg powinien mieć szerokość ok. 1 cm.
Krok 12. Każdy pierożek po sklejeniu układamy na suchej ściereczce lub lekko omączonej stolnicy (z wierzchu można przykryć pierogi ściereczką, jeśli lepimy i gotujemy większe partie i nie chcemy, żeby obeschły).
Krok 13. Zagotowujemy w dużym garnku posoloną wodę (1 łyżeczka soli na 1 litr wody).
Krok 14. Pierogi wrzucamy delikatnie (albo każdy po kolei, albo za pomocą durszlaka) do wrzącej wody, delikatnie mieszamy, żeby nie przykleiły się do dna i zagotowujemy przez chwilę, aż wypłyną na powierzchnię.
Krok 15. Wyjmujemy przy pomocy durszlaka, jednocześnie odcedzając z wody, kładziemy na talerz i delikatnie polewamy roztopionym masłem klarowanym wymieszanym z tymiankiem lub olejem z przysmażoną cebulą.

Poster information

Item Info

House

  • Designer
  • Total Items: 2736
  • Total Comments: 222
PostedLipiec 02, 2013, 09:51:05 pm
Views0
Rating
Comments No comments
Aeva Media 1.4w © 2008-2011 Nao & Dragooon - Wedge: level up your forum!