Kwiecień 25, 2024, 03:52:28 pm

Album

 
Polska Kuchnia
Featured Album - Owner: House - 31 items
Polskie tradycyjne potrawy
Przepisy
Jak zrobić
Items view: Normal view Filestack view
Sort by: ID Date Title Views Rating | Sort Order: Ascending Descending
Name Posted Views Comments Rating
Jak upiec chleb Październik 06, 2013, 09:49:03 am 4.98 (1 vote)
Jak upiec w domu chleb - Anielska Kuchnia - odc. 13 - Siostra Aniela Garecka jest Salwatorianką. Gotuje w Klasztorze i Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salwatorianów w Bagnie. W dzisiejszym odcinku Siostra Aniela proponuje jak upiec chleb nie mając pieca chlebowego, tylko zwykły piekarnik. Do upieczenia chleba wystarczą: mąka, drożdże, mleko, woda, sól oraz odrobina cukru.

http://religia.tv/index.php?typ=onettv&id=3072177
--
więcej przepisów Siostry Anieli
http://religia.tv/index.php?typ=search&q=anielska+kuchnia&x=23&y=11

--
Barszcz biały wigilijny Lipiec 02, 2013, 10:21:47 pm
Zamiast barszczu czerwonego czy zupy grzybowej, w niektórych polskich domach na Wigilię przygotowuje się barszcz biały wigilijny, postny. Bez dodatków wywarów mięsnych lub rybnych, gotuje się go na wywarze z grzybów, z dodatkiem zakwasu na biały barszcz (przygotowanego wcześniej z wody, mąki pszennej razowej i czosnku), podsmażonej cebuli i dużej ilości kwaśnej śmietany. Miłośnicy grzybów mogą drobno pokroić grzybki pozostałe po przygotowaniu wywaru grzybowego i dodać je do białego barszczu.
Określenia „barszcz biały” używa się często, mając na myśli żurek. Co prawda obie zupy przygotowuje się na zakwasie (ten do żurku robimy inaczej: z mąki żytniej, żurkowej) i do obydwu dodaje się śmietanę, barszcz biały jest mniej intensywny w smaku i można go przygotować bez dodatku białej kiełbasy.
Tak przygotowany barszcz biały można podać np. z duszonymi ziemniakami. Ja zdecydowałam się ozdobić go odrobiną zielonej natki pietruszki i ugotowaną, pokrojoną w talarki marchewką.


Przepis na barszcz biały

Składniki (dla 6 osób):
3/4 l zakwasu na biały barszcz
1 l wody
2 kubki kwaśnej śmietany
100 g suszonych grzybów
1 cebula
oliwa z oliwek
sól, pieprz
ziele angielskie (kilka kulek)
owoce jałowca (kilka kulek

Wykonanie:

Krok 1. Grzyby moczymy kilka godzin w 1 l zimnej wody. Następnie, w tej samej wodzie, gotujemy do miękkości. Odcedzamy, zostawiamy wywar, a grzyby drobno kroimy.
Krok 2. Cebulę drobno kroimy i podsmażamy w garnku, na oliwie z oliwek.
Krok 3. Do cebuli dodajemy grzyby, smażymy kilka minut, zalewamy wywarem grzybowym. Dodajemy przyprawy: sól i pieprz. Możemy też dołożyć po kilka kulek ziela angielskiego i owoców jałowca.  Doprowadzamy do wrzenia.
Krok 4. Do gotującej się zupy wlewamy wymieszany zakwas, mieszamy i znów doprowadzamy do wrzenia.
Krok 5. Dodajemy do barszczu śmietanę, mieszamy dokładnie i zdejmujemy z ognia. Gorący barszcz biały wlewamy do talerzy i podajemy.
Zupa pomidorowa Lipiec 02, 2013, 10:17:41 pm
Nigdy nie przepadałam za rosołem i nigdy nie pogardziłam zupą pomidorową. Najlepszą robiła moja mama: na wywarze warzywnym, a czasem właśnie na rosole, jeśli zostało go trochę po niedzielnym obiedzie. Zupa pomidorowa mojej mamy, zwana czasem „pomidorówką„, nigdy nie była zbyt gęsta, miała piękny, pomarańczowy kolor, nie dało się w niej wyczuć zbyt dużej ilości mąki, a jej zaletą był zrównoważony smak: słodko-kwaśny.
Zupę pomidorową najlepiej przygotować z dojrzałych, letnich pomidorów, które zimą można zastąpić pomidorami z puszki albo sokiem pomidorowym 100%.


Przepis na zupę pomidorową
Czas przygotowania: 30 minut
Składniki (dla 4 osób):
1/2 kg pomidorów lub 500 ml soku pomidorowego 100%
1 mała cebula
1/4 kostki masła
1,5 l wywaru warzywnego
1 szklanka śmietany
2 łyżki mąki
1-2 łyżki cukru
sól, pieprz


Wykonanie:

Krok 1. Zagotowujemy wywar warzywny.
Krok 2. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki, usuwamy pestki, przecieramy miąższ przez sito lub miksujemy w blenderze.
Krok 3. Na maśle szklimy cebulę, dodajemy pomidory i doprowadzamy do wrzenia. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem.
Krok 4. Dodajemy sos pomidorowy do wywaru (wcześniej odlewamy z niego 1 szklankę), mieszamy i znów doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień.
Krok 5. Mąkę rozrabiamy z połową pozostałego wywaru, dodajemy do zupy, mieszamy i zostawiamy na małym ogniu na 5 minut.
Krok 6. Śmietanę rozrabiamy z drugą połową pozostałego wywaru, również dodajemy do zupy, cały czas mieszając. Pozostawiamy na ogniu na kolejne 5 minut.
Zupę pomidorową podajemy z makaronem, ryżem lub lanymi kluskami. Którą wersję najbardziej lubicie?
Gołąbki Lipiec 02, 2013, 10:14:56 pm
W moim domu rodzinnym na stole gościły od czasu do czasu gołąbki, które moja mama przygotowywała z mielonego mięsa, gotowanego ryżu i podsmażonej na oleju cebuli. Doprawione składniki farszu mieszała w misce i zawijała w sparzone liście białej kapusty. Jedliśmy je okraszone dodatkową, smażoną cebulą albo polane sosem pomidorowo-śmietanowym, ale jako dziecko, najbardziej lubiłam gołąbki z keczupem.


W polskich domach przygotowuje się gołąbki na wiele sposobów, wykorzystując jako nadzienie mieszankę mięsa z ryżem lub kaszą gryczaną albo kaszą pęczak. Po zawinięciu farszu w kapustę gotuje się gołąbki w wodzie lub piecze w piekarniku. Można też, przed gotowaniem lub pieczeniem, podsmażyć je na patelni, dzięki czemu kapusta zyska bardzo ciekawy smak.
Moja mama gotowała gołąbki ułożone warstwowo w dużym garnku, zastępując osoloną wodę wywarem warzywnym lub drobiowo-warzywnym. Jeśli nie zjedliśmy całej ugotowanej partii jednego dnia, nazajutrz na naszym stole pojawiały się gołąbki odsmażane na patelni i to właśnie one smakowały mi najbardziej.
Jestem bardzo ciekawa jak przygotowuje się gołąbki w Waszych domach – a może nie znacie jeszcze tej smacznej, polskiej potrawy?


Przepis na gołąbki
Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: ok. 30-45 minut
Składniki (na ok. 12 sztuk):
1/2 kg mielonej wieprzowiny (karkówka lub łopatka; jeśli mięso jest bardzo chude, można dodać do niego odrobinę zmielonego boczku)
1-2 szklanki ryżu
1 cebula (drobno pokrojona)
ok. 1 l wywaru warzywnego, drobiowego lub drobiowo-warzywnego
ok. 15 liści białej  kapusty
2 łyżki klarowanego  masła
1 łyżeczka papryki  w proszku
1-2 łyżeczki pieprzu  czosnkowego
sól

 
Wykonanie:

Krok 1. Ryż zalewamy wrzątkiem w garnku (woda powinna wystawać ok. 3 cm ponad powierzchnię ryżu), dosypujemy 1 łyżeczkę soli i gotujemy pod przykryciem na sypko, na niewielkim ogniu, aż odparuje.
Krok 2. Cebulę szklimy na małym ogniu na klarowanym maśle.
Krok 3. Liście kapusty sparzamy wrzątkiem i zanurzamy po kilka sztuk aż zmiękną na tyle, żeby można było zawijać w nie farsz.
Krok 4. Z liści usuwamy zgrubienia za pomocą noża.
Krok 5. W misce mieszamy ugotowany, lekko ostudzony ryż, mielone mięso, zeszkloną cebulę i przyprawy na farsz.
Krok 6. Układamy farsz na środku każdego liścia kapusty, ściskamy ręką w kształt grubego walca i zawijamy gołąbki. Najpierw można zawinąć boki, a następnie rolować kapustę od dołu ku górze. Farsz musi być dobrze zawinięty, żeby nie wypadł z gołąbków podczas gotowania.
Krok 7. Na dnie garnka, w którym będą gotowane gołąbki, układamy kilka liści kapusty. Kładziemy na nich warstwowo gołąbki.
Krok 8. Zalewamy gołąbki wywarem tak, żeby tylko kilka centymetrów górnej warstwy nie było w nim zanurzonych.
Krok 9. Gotujemy gołąbki pod przykryciem na średnim ogniu tak, żeby nie wykipiały, przez. ok. 30-45 minut, aż kapusta zmięknie.
Podajemy gorące, z sosem pomidorowym, pomidorowo-śmietanowym lub okraszone podsmażoną cebulą.
Młode ziemniaki Lipiec 02, 2013, 10:12:26 pm
Młode ziemniaki to chyba najlepsze warzywo w wiosenno-letnim sezonie. Są takie małe, urocze i jakie smaczne! Nie ma chyba Polaka, który nie lubiłby młodych ziemniaków, tylko chętnych do ich skrobania z reguły brak. Dlatego, zamiast skrobać czy obierać (tyle młodego ziemniaka miałoby się zmarnować?), wolę wyszorować ziemniaczki szczoteczką kuchenną lub nieużywaną, ostrą gąbką i dokładnie umyć w zimnej wodzie. Tak przygotowane, można łatwo i szybko ugotować, a potem podać z charakterystycznymi, letnimi dodatkami: zasmażaną, młodą kapustką albo sałatą ze śmietaną lub mizerią oraz jajkiem sadzonym. Obowiązkowo z kefirem i świeżym koperkiem. Tak, to jeden z moich ulubionych, letnich obiadów!

Kiedy na targu i w sklepach pojawiają się pierwsze, importowane, młode ziemniaki, czasem, nie mogąc się im oprzeć, kupuję pół kilograma. Są takie małe, okrąglutkie, urocze! Niestety, potem często okazuje się, że nie są to ziemniaki smaczne, dlatego kiedy kolejny raz przechodzę obok straganów, spokojnie mijam kosze z ładnymi, młodymi ziemniakami. Jeszcze chwila i będzie można spróbować tych najlepszych – naszych, polskich, małych ziemniaczków.

Młode ziemniaki – przepis
Czas przygotowania: ok. 15 minut
Czas gotowania: ok. 15 minut
Składniki (dla 2 osób):
500 g młodych ziemniaków (oskrobane lub wyszorowane szczoteczką albo twardą gąbką, dokładnie umyte w zimnej wodzie)
1/2 pęczka świeżego koperku (umyty, osuszony, bardzo drobno posiekany)
100 ml kefiru lub zsiadłego mleka (opcjonalnie)
2 łyżki masła
sól

Wykonanie:
Krok 1. Ziemniaki zalewamy wrzątkiem i gotujemy pod przykryciem (z pozostawionym lufcikiem) z dodatkiem soli (1 łyżeczka soli na 1 l wody) przez ok. 10-15 minut. do gotowania najlepiej wybrać ziemniaki podobnej wielkości.
Krok 2. Sprawdzamy miękkość młodych ziemniaków widelcem i odcedzamy.
Krok 3. Do garnka z ziemniakami dodajemy masło i świeżo pokrojony koperek. Na niewielkim ogniu podsmażamy, delikatnie potrząsając garnkiem, żeby całość rozprowadziła się po powierzchni ziemniaków.
Krok 4. Po kilku minutach dodajemy do ziemniaków kefir lub zsiadłe mleko i nadal podsmażamy na małym ogniu przez 2-3 minuty, potrząsając lekko garnkiem.
W razie potrzeby całość można doprawić niewielką ilością soli.
Sernik waniliowy Lipiec 02, 2013, 10:10:03 pm
Najprostszy, klasyczny sernik, od którego warto rozpocząć naukę pieczenia serników. Sernik waniliowy, cudownie prosty, bez spodu, polewy i wyszukanych dodatków, bez konieczności osobnego ubijania piany z białek, jest jednym z moich ulubionych.
Przepis może być punktem wyjściowym do sernikowych eksperymentów: z klasycznego, tłustego, grudkowanego, trzykrotnie zmielonego twarogu z dodatkiem 1/2 kostki stopionego masła lub śmietany 12-18% (maksymalnie 1 małe opakowanie 200g, w zależności od suchości twarogu), upieczemy sernik waniliowy cięższy, o zbitej, jednolitej konsystencji. Dodając lżejszy twaróg lub gotowy, niezbyt tłusty twarożek sernikowy, otrzymamy ciasto bardziej piankowate (choć nie tak mocno jak serniki z masy z ubitą pianą z białek) i bardziej sypkie. Najgładszą konsystencję sernika uzyskamy, przygotowując masę serową z sera kremowego, np. mascarpone. Można też łączyć klasyczny twaróg z serem kremowym, a eksperymentując dalej – zapiec sernik ze śmietankowym wierzchem, według przepisu na sernik nowojorski, lub przygotować go na spodzie: z herbatników, płatków owsianych, kruchym albo czekoladowym.

Sernik waniliowy – przepis
Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 1-2 godziny
Składniki (na tortownicę o średnicy ok. 21 cm):
1 kg twarogu (trzykrotnie zmielony) lub kremowego sera (np. mascarpone) albo twarożku sernikowego
1 szklanka cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej lub kaszy manny
4 jajka
1/2 szklanki śmietanki kremówki
2 łyżki ekstraktu waniliowego lub miąższ z 1 laski wanilii

Wykonanie:

Krok 1. Ser ucieramy z cukrem, pod koniec ucierania dodając mąkę.
Krok 2. Dodajemy po 1 jajku, za każdym razem ucierając masę do gładkości.
Krok 3. Dolewamy śmietankę kremówkę, dodajemy wanilię i ucieramy aż do połączenia wszystkich składników.
Krok 4. Przelewamy masę do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.
Krok 5. Wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 °C i pieczemy przez 30 minut.
Krok 6. Zmniejszamy temperaturę do 160 °C i pieczemy jeszcze przez kolejne 30 minut. Wbity w środek ciasta, drewniany patyczek, powinien wyjść bardzo delikatnie wilgotny.
Krok 7. Jeśli ciasto po 1 godzinie nie jest dopieczone, zmniejszamy temperaturę do 120 °C i pieczemy nadal, nawet do 30-45 minut.
Krok 8. Studzimy sernik w piekarniku przy całkowicie otwartych drzwiczkach, następnie wstawiamy do lodówki na kilka-kilkanaście godzin.
Ciasto można udekorować dowolną polewą, lukrem, świeżymi owocami lub musem/sosem owocowym.
Faworki Lipiec 02, 2013, 10:08:23 pm
W tłusty czwartek w moim domu zawsze gościły pączki z różą, a w naszej kuchni razem z mamą przygotowywałyśmy faworki. Siadałyśmy przy stole, na którym królowała duża, drewniana stolnica, mama wałkowała ciasto i wycinała prostokąty z dziurką, a ja zawijałam z nich „warkoczyki” i przyglądałam się, jak szybko rosną na gorącym oleju. Kiedy były już gotowe, odwiedzałam babcię, która częstowała mnie różami karnawałowymi z pyszną konfiturą.

Przygotowanie faworków, znanych też jako chrust, chruściki, jaworki, jest dość pracochłonne: wyrabiamy ciasto, które nie może zawierać zbyt dużej ilości mąki. Nie powinno się jej podsypywać zbyt wiele w czasie wałkowania, a wałkować trzeba bardzo cienko. Nadmiar mąki warto obsypać za pomocą pędzelka, dzięki temu nic nie będzie pryskać i przypalać się podczas smażenia na mocno rozgrzanym oleju.


Przepis na faworki:

Czas przygotowania: 45 minut
 
Składniki (na ok. 48 szt.):
 
2 szklanki mąki
3 żółtka
3 łyżki gęstej śmietany
1 łyżka spirytusu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 l oleju roślinnego
sól
cukier puder waniliowy


Wykonanie:

Krok 1. Mąkę mieszamy w misce ze śmietaną.
Krok 2. Dodajemy żółtka, proszek do pieczenia i spirytus, wyrabiamy ciasto.
Krok 3. Wałkujemy cienko ciasto, starając się jak najmniej podsypywać je mąką.
Krok 4. Z ciasta wykrawamy prostokąty 3 cm x 15 cm, przekrawamy środek na długość ok 5 cm.
Krok 5. Jeden brzeg prostokąta przewijamy przez otwór (uzyskamy kształt „warkoczyka”).
Krok 6. Smażymy po kilka sztuk faworków na bardzo mocno rozgrzanym oleju. Powinny błyskawicznie wyrosnąć i się zezłocić. Praktycznie od razu po wrzuceniu trzeba będzie je obracać, a następnie wyjąć i osączyć na papierowym ręczniku lub serwetce.
Żurek Lipiec 02, 2013, 10:05:42 pm
W moim domu rodzinnym żurek był jedną z ulubionych zup. Obowiązkowo pojawiał się na stole na Wielkanoc, udekorowany pokrojonym w ćwiartki jajkiem na twardo, rozpoczynał wielkanocne śniadanie. Moja mama gotowała żurek na białej kiełbasie, której charakterystyczny zapach rozchodzący się po domu razem z aromatem pieczonej rolady z boczku do dziś kojarzy mi się z nadejściem świąt. Żurek w chlebie to jedna z ulubionych zup mojego brata, który nie potrafi odmówić jej sobie wchodząc do restauracji na stoku, po intensywnej jeździe na nartach.


Mój żurek wielkanocny będzie ugotowany na prawdziwym wywarze warzywnym, z dodatkiem podsmażonej na patelni białej kiełbasy i wędzonego boczku. Zabielę go śmietanką kremówką, dzięki czemu złagodzi się odrobinę kwaśny smak nadany mu przez zakwas. Dodam pachnące zioła i odrobinę przypraw. Przygotuję go już w Wielką Sobotę, wieczorem, żeby przez noc wzmocniły się wszystkie połączone w nim smaki.

Przepis na żurek

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki (dla 8 osób):
1,5 l wywaru warzywnego
1/2 l zakwasu na żurek
1/2 kg białej kiełbasy (pokrojona na plasterki)
100 g wędzonego boczku (pokrojony w paski)
1 łyżka majeranku
4 ziarna pieprzu
2 ziarna ziela angielskiego
2 ziarna owoców jałowca
1 listek laurowy
1 szklanka śmietanki kremówki
1 łyżka mąki
sól
Dodatkowo:
4 jajka (ugotowane na twardo)
2 ząbki czosnku (przeciśnięty przez praskę)

Wykonanie:

Krok 1. Odlewamy 1 szklankę wywaru i odstawiamy, pozostały wywar i zakwas mieszamy, dodajemy przyprawy i zioła i zagotowujemy w garnku. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez 20 minut.
Krok 2. Boczek i kiełbasę podsmażamy delikatnie na suchej patelni teflonowej lub ceramicznej.
Krok 3. Do żurku dodajemy śmietanę wymieszaną z odstawionym wcześniej wywarem i mąką*. Dokładnie mieszamy i gotujemy przez 1-2 minuty.
Krok 4. Dodajemy kiełbasę i boczek do zupy i gotujemy na minimalnym ogniu jeszcze przez 10 minut.
Krok 5. Czosnek ucieramy w moździerzu z dodatkiem 2 szczypt soli, na gładką masę. Dodajemy do żurku razem z jajkiem ugotowanym na twardo i podajemy**.
* Zamiast mąką, żurek można też, w razie potrzeby, zagęścić zmiksowanymi warzywami z gotowania wywaru, lekko ubitą śmietanką kremówką lub zasmażką.
** Żurek najlepiej odstawić w chłodne miejsce i podać odgrzany drugiego dnia, kiedy przejdzie aromatem przypraw i mięsa.
Kotlet "schabowy" z piersi kurczaka Lipiec 02, 2013, 10:03:21 pm
Od dziecka nie przepadałam za mięsem i nie lubiłam kotletów schabowych, ale czasami mojej mamie udało się nakarmić mnie kotletem „schabowym” z piersi kurczaka. Podawany był obowiązkowo w towarzystwie uwielbianych przeze mnie gotowanych ziemniaków lub puree ziemniaczanego oraz domowych ogórków kiszonych, w których podwórkowej, letniej „produkcji” zawsze brała udział cała nasza rodzina.
 
Delikatne mięso w kotlecie z piersi kurczaka można zapanierować tylko w przyprawionym jajku i bułce, ale najlepszy efekt, podobnie jak w przypadku kotletów de volaille uzyskamy, obtaczając je w pierwszej kolejności w mące. Jako dodatek, zamiast kiszonego ogórka, warto podać do nich marchewkę z groszkiem lub surówkę z marchewki z jabłkiem.


Przepis na kotlety z piersi kurczaka

Czas przygotowania: 15 minut
Składniki (dla 2 osób):
2 piersi kurczaka
1 jajko
kilka łyżek mąki
kilka łyżek bułki tartej
1/2 kostki masła  (klarowane)  lub olej słonecznikowy
przyprawa do kurczaka (mieszanka papryki, kolendry, imbiru, czosnku)
sól, pieprz


Wykonanie:
Krok 1. Umyte i osuszone papierowym ręcznikiem mięso tłuczemy tłuczkiem (można włożyć je do śniadaniowego woreczka, żeby nie pryskało).
Krok 2. Jajko rozkłócamy z przyprawami.
Krok 3. Mięso obtaczamy w mące, następnie zanurzamy w jajku, a potem obtaczamy w bułce tartej.
Krok 4. Układamy kotlety na patelni na mocno rozgrzanym tłuszczu. Zmniejszamy ogień i na średnim płomieniu smażymy kotlety z obydwu stron (jeśli bułka się przypala, zmieniamy olej po każdej usmażonej sztuce lub wyławiamy ją za pomocą drewnianej łyżki).
Krok 5. Usmażone kotlety osączamy na papierowym ręczniku lub serwetce i podajemy
Rosół Lipiec 02, 2013, 10:01:03 pm
Mój dziadek mawiał, że „rosół to podstawa dobrego obiadu”. Co niedzielę zasiadał do stołu z całą rodziną, a babcia podawała dużą wazę z rosołem ugotowanym z wyhodowanej we własnym kurniku kury.
Prawdziwy, wiejski rosół w domu rodzinnym mojej mamy do dziś co tydzień pojawia się na niedzielny obiad. I choć dziś, zamiast na kuchni węglowej, babcia przypala cebulę na kuchence gazowej, rosół wciąż smakuje tak samo dobrze jak kiedyś. Na talerzach kładzie się makaron, który po ugotowaniu został przelany zimną wodą i schłodzony w lodówce i posypuje go świeżą, drobno pokrojoną natką pietruszki i wielką chochlą wlewa się lubianą przez wszystkich zupę.
Kiedy na stole stawiany jest rosół, milkną śmiech i rodzinne rozmowy, a każdy w skupieniu podaje swój talerz i zachwyca się jego niezmiennym od lat smakiem. I choć dziadka, największego wielbiciela babcinego rosołu, niestety nie ma już wśród nas, tradycja niedzielnych, zwłaszcza świątecznych, spotkań przy rosole, kotletach schabowych i pieczonym kurczaku będzie nam towarzyszyć jeszcze przez wiele lat.

Rosół – przepis
 
Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania: 2 godziny
 
Składniki (dla 6 osób):
1 cały kurczak (ok. 1,5 kg; porcjowany)
1 i 3/4 l wody
2 marchewki (umyte, oskrobane)
1 cebula (opalona w całości nad płomieniem kuchenki gazowej)
1 mały seler (obrany; można zastąpić 2 łodygami selera naciowego)
1 por (biała część + połowa zielonej)
1 pietruszka (umyta, obrana)
1 listek laurowy
3 ziarna ziela angielskiego
5 ziaren czarnego pieprzu
1 łyżka suszonego lubczyku
sól, biały pieprz
natka pietruszki do ozdobienia

Wykonanie:
 
Krok 1. Wszystkie składniki (oprócz soli) umieszczamy w dużym garnku i zalewamy wodą.
Krok 2. Doprowadzamy do wrzenia (ma lekko zabulgotać), zmniejszamy ogień do minimum i wolno gotujemy przez ok. 2 godziny. Takie wolne gotowanie potocznie nazywane jest „pyrkaniem”.
Krok 3. W trakcie gotowania można zbierać za pomocą łyżki cedzakowej tzw. „szum” czyli białą pianę i drobne kawałki mięsa oddzielające się od kurczaka.
Krok 4. 15 minut przed końcem gotowania dosypujemy sól.
Krok 5. Rosół podajemy z makaronem, posypany natką pietruszki oraz, według upodobania, z warzywami z gotowania.
Kotlety schabowe Lipiec 02, 2013, 09:58:41 pm
Prawdziwy, klasyczny, domowy, polski obiad niedzielny? Obowiązkowym składnikiem będą kotlety – mielone lub schabowe, z dodatkiem ziemniaków z wody z sosem lub puree ziemniaczanego, surówek, zasmażanej kapusty albo buraczków. Do tego koniecznie zupa na pierwsze danie i kompot do picia.

Kotlety schabowe pozawijane w folię przywożą studenci powracający po weekendzie do akademików. To od „schaboszczaków” początkujący miłośnicy gotowania często zaczynają swoją kulinarną naukę. Często nie są lubiane przez dzieci, zwłaszcza gdy w mięsie trafi się trudny do pogryzienia tłuszcz. Kotlet schabowy nie należy do niskokalorycznych ze względu na panierkę, która podczas smażenia pochłania sporą ilość tłuszczu. Warto po usmażeniu osączyć go przez chwilę na papierowym ręczniku lub serwetce.
Tradycyjnie kotlety schabowe po utłuczeniu obtacza się w mące, potem moczy w jajku, a na koniec panieruje w bułce tartej i smaży na smalcu. Moja mama przygotowywała je nieco inaczej i taką wersję Wam dziś przedstawiam.

Kotlety schabowe – przepis

Czas przygotowania: 15 minut
Składniki (dla 4 osób):
4 plastry schabu bez kości (o szerokości ok. 2 cm)
1 jajko
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki pieprzu
1/2 łyżeczki papryki (słodkiej lub ostrej)
1 szczypta pieprzu czosnkowego (opcjonalnie)
kilkanaście łyżek bułki tartej
kilkanaście łyżek mąki (opcjonalnie)
olej roślinny do smażenia (albo bardziej tradycyjnie: smalec)
Akcesoria kuchenne:
deska do krojenia
tłuczek do mięsa
patelnia

Wykonanie:

Krok 1. Umyte mięso układamy na desce do krojenia i rozbijamy tłuczkiem. Powinno być rozbite dość cienko, ale nie powinny w nim podczas tłuczenia powstać dziury. Najlepiej tłuc mięso w foliowym woreczku śniadaniowym, wtedy nie będzie pryskać.
Krok 2 (opcjonalny). Obtaczamy mięso w mące. Dzięki temu, po połączeniu z jajkiem, mąka będzie lepiej utrzymywała bułkę tartą wokół kotleta podczas smażenia.
Krok 3. Jajko rozkłócamy w miseczce z przyprawami. Bułkę tartą wsypujemy na talerz.
Krok 4. Maczamy mięso w jajku, następnie obtaczamy dokładnie w bułce tartej.
Krok 5. Smażymy na sporym (ale nie maksymalnym) ogniu na patelni teflonowej na kilku łyżkach rozgrzanego oleju lub smalcu. Po każdej partii smażenia wylewamy z patelni olej ze spalonymi resztkami bułki tartej.
Podajemy z tradycyjnymi dodatkami: ziemniakami, purèe, surówkami (np. z marchewki), buraczkami czy zasmażaną kapustą.
Ogórki kiszone Lipiec 02, 2013, 09:55:28 pm
Najpopularniejszymi, najliczniej przygotowywanymi przetworami w moim domu rodzinnym były czereśnie w lekkim syropie, zebrane w sadzie u mojej babci oraz ogórki kiszone, które moi rodzice co roku uprawiali w przydomowym ogrodzie, a po zbiorach całą rodziną zasiadaliśmy do ich mycia i upychania w dużych słoikach z gumką, szklaną pokrywką i metalowym deklem.

Kiedy robiliśmy ogórki kiszone, moim zadaniem było zawsze nazrywanie liści winogronu i wiśni oraz pomoc w myciu ogórków i wkładaniu do słoików. Tato obierał, kroił i wrzucał chrzan i czosnek, a mama przygotowywała zalewę, zalewała ogórki i zakręcała słoiki. Cały ogórkowy zestaw stawialiśmy na werandzie i czekaliśmy kilka dni aż wszystko ukiśnie. Kiedy ogórki były już gotowe, mama przenosiła słoiki do piwnicy i mieliśmy zapas na cały kolejny rok.
Dziś, w mojej kuchni w bloku, przygotowuję ogórki kiszone w dużo mniejszych ilościach. Robię po kilka-kilkanaście słoiczków, które później najczęściej goszczą na naszym stole jako przekąska lub dodatek do kotletów schabowych albo kotletów z piersi z kurczaka.

Ogórki kiszone – przepis
Czas przygotowania: 15 minut
Czas kiszenia: ok. 5-7 dni
Składniki (na 2 słoiki 1-litrowe):
1 kg świeżych ogórków (bardzo dokładnie wyszorowane, z pousuwanymi szypułkami)
2 listki winogronu albo porzeczki (umyte; opcjonalnie)
4 listki wiśni (umyte; opcjonalnie)
4-6 ząbków czosnku (obrane ze skórki)
1 korzeń chrzanu (obrany, pokrojony w słupki)
2 gałązki kopru z nasionami (podsuszone lub suche; nie mogą być świeżo zerwane)
Zalewa:
1 l wody
1 łyżka soli
1 łyżeczka cukru (opcjonalnie; dodatek cukru sprawia, że ogórki mogą stać dłużej w słoiku i nadmiernie nie skwaśnieją, delikatnie je również utwardza)

Wykonanie:

Krok 1. Na dnie dokładnie umytych i wyparzonych wrzątkiem słoików układamy po 1 liściu winogronu lub porzeczki, po 2 liście wiśni oraz po jednej, połamanej gałązce kopru.
Krok 2. W słoikach dość ciasno upychamy ogórki, najlepiej jeden obok drugiego w pozycji stojącej.
Krok 3. W wolne miejsce pomiędzy ogórkami wkładamy cienkie słupki chrzanu (po 3-4 sztuki) oraz całe główki czosnku (po 2-3 sztuki).
Krok 4. Składniki na zalewę zagotowujemy.
Krok 5. Zalewamy ogórki zalewą tak, żeby były całkowicie przykryte.
Krok 6. Zakręcamy słoiki i odstawiamy do ukiszenia.
Po ok. 5-7 dniach ogórki kiszone będą gotowe. Słoiki można przechowywać przez ok. 1 rok w chłodnym miejscu.
Kopytka Lipiec 02, 2013, 09:53:37 pm
Kiedy uda mi się kupić na targu lub otrzymam w prezencie, prosto z babcinego pola, dobre, sypkie ziemniaki, bardzo lubię przygotować kluski śląskie lub kopytka. Są uniwersalne: można podać je zarówno jako bezmięsne danie główne jak i dodatek do mięsa.


W moim domu rodzinnym mama przygotowywała klasyczne kopytka, bez dodatku sera. Do ich zrobienia wystarczą ziemniaki, jajko, mąka pszenna i odrobina mąki ziemniaczanej oraz soli. Można wykorzystać do ich przygotowania ugotowane kartofle pozostałe z poprzedniego obiadu lub ugotować je w mundurkach, obrać ze skórki, zmielić jeszcze ciepłe i poczekać aż do całkowitego wystygnięcia.

 
Przepis na kopytka
Czas przygotowania: 30 minut
Składniki (dla 4 osób):
1 kg sypkich ziemniaków* (ugotowane w mundurkach)
ok. 2 szklanki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 jajko
sól


Wykonanie:

Krok 1. Ugotowane ziemniaki obieramy ze skórki i jeszcze ciepłe mielimy w maszynce. Następnie odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Krok 2. Do ziemniaków dodajemy 1 łyżeczkę soli, jajko i obydwie mąki i wyrabiamy szybko ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt klejące, można dosypać dodatkową mąkę – ważne, żeby nie było jej zbyt dużo.
Krok 3. Na omączonej stolnicy lub blacie formujemy wałek z ciasta, który delikatnie spłaszczamy i sprawdzamy czy nie będzie kleił się do stolnicy.
Krok 4. Z wałka ciasta wykrawamy drewnianą łopatką lub nożem kopytka.
Krok 5. Do osolonego, gotującego się wrzątku wrzucamy kopytka i delikatnie mieszamy, żeby nie przywarły do dna i nie posklejały się.
Krok 6. Przykrywamy garnek i zagotowujemy całość, następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy kopytka przez 2 minuty.
Krok 7. Odcedzamy kopytka na durszlaku lub za pomocą łyżki cedzakowej, polewamy ulubionym sosem i podajemy.
Niezjedzone kopytka można kolejnego dnia odsmażyć na oleju.
Pierogi z grzybami i kapustą Lipiec 02, 2013, 09:51:05 pm
Na stole wigilijnym w domu moich rodziców co roku, obok pierogów ruskich, pojawiają się pierogi z grzybami i kapustą, które dzieci w naszej rodzinie od lat nazywają czarnymi pierogami i odmawiają ich jedzenia, wybierając pierogi „białe, te ładniejsze”


Bardzo lubię pierogi z grzybami i kapustą i choć jako dziecko to prawdopodobnie ja rozpoczęłam uwielbienie do białych i ładniejszych pierogów, dziś nie wyobrażam sobie bez nich Wigilii – są daniem typowo świątecznym i w ciągu całego roku nie goszczą w naszym codziennym menu. Można podać je tradycyjnie, z usmażoną na tłuszczu cebulą lub spróbować nieco innej, aromatycznej, wersji: klarowanego masła połączonego z suszonym tymiankiem. Takie stopione, ziołowe masło bardzo dobrze podkreśli smak grzybowo-kapuścianego farszu i nada typowemu daniu nowego charakteru.

Przepis na pierogi z grzybami i kapustą
Czas przygotowania: 1 godzina
Składniki (na ok. 130 pierogów): Farsz na pierogi:
300 g suszonych grzybów (namoczone w zimnej wodzie przez kilka godzin, odciśnięte)
1 kg kiszonej kapusty
3 cebule (drobno pokrojone)
pieprz, sól, 2 łyżeczki papryki w proszku
masło klarowane lub olej do smażenia
Ciasto na pierogi:
600 g mąki tortowej
2 szklanki wrzątku
2-3 duże szczypty soli
dodatkowa mąka do podsypywania podczas wałkowania

Wykonanie:
Krok 1. Kapustę dokładnie odciskamy, zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez ok. 30 minut.
Krok 2. Cebulę szklimy na tłuszczu, następnie dodajemy grzyby i smażymy przez ok. 15 minut na średnim ogniu.
Krok 3. Do grzybów i cebuli dodajemy ugotowaną, dokładnie odciśniętą kapustę i podsmażamy przez ok. 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
Krok 4. Doprawiamy farsz solą i pieprzem oraz papryką w proszku. Mieszamy, jeszcze chwilę trzymamy na ogniu.
Krok 5. Mielimy farsz w maszynce do mięsa o najdrobniejszych oczkach.
Krok 6. Mąkę z solą przesiewamy do miski lub na stolnicę, na środku kopca robimy zagłębienie.
Krok 7. Wlewamy wrzątek do mąki i mieszamy drewnianą łyżką tak długo aż woda połączy się z mąką i delikatnie ostygnie.
Krok 8. Zagniatamy ciasto przez ok. 10 minut. Powinno być miękkie i elastyczne, odrywać się od ręki, a konsystencję możemy regulować, dodając więcej mąki lub wody.
Krok 9. Odpowiednie wałkowanie to duża część sukcesu. Podczas wałkowania stolnicę i wierzch ciasta należy podsypywać mąką. Wałkujemy na grubość ok. 1-2 mm i zaczynamy, za pomocą szklanki, wycinać kółka w cieście.
Krok 10. Każde kółko z ciasta leżące na stolnicy jest suche z wierzchu i wilgotne od spodu. Dlatego przed nałożeniem farszu każde kółko, które bierzemy do ręki, obracamy do góry nogami – w ten sposób łatwiej nam będzie kleić. Jeśli ciasto zdąży się skurczyć po rozwałkowaniu, każde kółko przed sklejaniem możemy lekko rozciągnąć.
Krok 11. Delikatnie posypujemy palec wskazujący i kciuk mąką, nakładamy łyżeczką farsz (lepiej mniej niż więcej) na ciasto, składamy kółko na pół i rozpoczynamy klejenie.
Cała sztuka polega na tym, żeby skleić ciasto, nie zahaczając o farsz. W przeciwnym razie pierogi rozkleją się w trakcie gotowania. Klejenie zaczynamy od czubka w kierunku jednego, a potem drugiego brzegu pieroga. Polecam na wszelki wypadek docisnąć jeszcze raz miejsce sklejenia przed odłożeniem pieroga. Możemy pobawić się w fantazyjnie posklejane wzorki, dognieść sklejony brzeg widelcem. Sklejony brzeg powinien mieć szerokość ok. 1 cm.
Krok 12. Każdy pierożek po sklejeniu układamy na suchej ściereczce lub lekko omączonej stolnicy (z wierzchu można przykryć pierogi ściereczką, jeśli lepimy i gotujemy większe partie i nie chcemy, żeby obeschły).
Krok 13. Zagotowujemy w dużym garnku posoloną wodę (1 łyżeczka soli na 1 litr wody).
Krok 14. Pierogi wrzucamy delikatnie (albo każdy po kolei, albo za pomocą durszlaka) do wrzącej wody, delikatnie mieszamy, żeby nie przykleiły się do dna i zagotowujemy przez chwilę, aż wypłyną na powierzchnię.
Krok 15. Wyjmujemy przy pomocy durszlaka, jednocześnie odcedzając z wody, kładziemy na talerz i delikatnie polewamy roztopionym masłem klarowanym wymieszanym z tymiankiem lub olejem z przysmażoną cebulą.
Jabłecznik Lipiec 02, 2013, 09:49:32 pm
Uwielbiam ten jabłecznik! Delikatnie biorę jeden kęs, potem drugi, przedostając się przez kruchą warstwę ciasta do cudownie pachnącej cynamonem masy z utartych jabłek. Razem z mamą i babcią zastanawiamy się, jaka jest różnica pomiędzy jabłecznikiem, bo tak się zawsze mówiło w naszej rodzinie na to ciasto, a szarlotką. Popijamy aromatyczną kawę i herbatę i patrzymy przez okno na wiejskie pagórki, które wkrótce pokryją się trawą. Promienie słońca i śpiew ptaków zwiastują, że to już wiosna i wkrótce na naszych stołach pojawią się inne, owocowe ciasta. A ciocia Maria miała rację – jej jabłecznik jest najlepszy.

Jabłecznik – przepis
Czas przygotowania: ok. 15 minut
Czas pieczenia: ok. 60 minut
Składniki (forma 23×33 cm):
Ciasto:
½ kg mąki
1 szklanka cukru pudru
1¼ kostki masła (250 g)
2 jajka
1 łyżka proszku do pieczenia
szczypta soli
Masa jabłkowa:
1,5 kg winnych jabłek (obrane, bez ogryzków, utarte na tarce o grubych oczkach)
5 łyżek cukru waniliowego
100 g orzechów włoskich lub nerkowca (grubo posiekane)
50 g rodzynek
1 łyżka mąki ziemniaczanej
cynamon

Wykonanie:
 
Krok 1. Twarde masło siekamy z cukrem pudrem i mąką przesianą z proszkiem do pieczenia i solą.
Krok 2. Dodajemy jajka i szybko zagniatamy półkruche ciasto.
Krok 3. Połowę ciasta rozwałkowujemy na papierze do pieczenia na kształt prostokąta – dna formy, w której będzie pieczony jabłecznik i przekładamy do niej razem z papierem.
Krok 4. Utarte jabłka mieszamy z cukrem, rodzynkami i orzechami. Jeśli jabłka są słodkie, ilość cukru można zmniejszyć.
Krok 5. Spód ciasta dziurawimy widelcem i jeśli jabłka są bardzo mocno soczyste, zapiekamy go przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 °C. Na spodniej warstwie wykładamy jabłka i posypujemy je cynamonem.
Krok 6. Drugą połowę ciasta również rozwałkowujemy na kształt prostokąta na papierze do pieczenia.
Krok 7. Rolujemy ciasto razem z papierem, następnie rozwijamy na wierzchu jabłek w formie do pieczenia.
Krok 8. Zawijamy brzegi wierzchniej warstwy ciasta delikatnie pod spód i również nakłuwamy całość widelcem.
Krok 9. Wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 °C i pieczemy przez ok. 1 godzinę. Jeśli zbyt mocno przypiekałoby się z wierzchu, przykrywamy folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Za pomocą patyczka sprawdzamy czy masa jabłkowa zgęstniała, a spód ciasta nie jest zbyt miękki.
Jabłecznik po całkowitym wystudzeniu kroimy i posypujemy cukrem pudrem.
Murzynek Lipiec 02, 2013, 09:48:00 pm
Amerykanie pieką brownie, a w Polsce najpopularniejszym ciastem z dodatkiem dużej ilości kakao jest murzynek. Można przygotować go na wiele sposobów i każda pani domu piecze go inaczej, a jedni domownicy wolą bardziej suchą, inni znów bardziej wilgotną konsystencję tego smacznego ciasta. Murzynek jest wypiekiem bardzo łatwym, choć odrobinę kapryśnym – nietrudno w nim o zakalec, za to po upieczeniu jego bogaty, czekoladowy smak, zwłaszcza jesienno-zimową porą, w towarzystwie ulubionej herbaty i dobrego filmu lub książki, sprawi naszemu apetytowi wiele przyjemności.
Zakalec w murzynku to zresztą nic złego – wiele osób go uwielbia i ze smakiem zjada takie wilgotne, czekoladowe nadzienie ciasta. A jeśli za zakalcem nie przepadacie, a z jakiegoś powodu pojawi się w Waszych wypiekach, zawsze można przeznaczyć takie ciasto na bajaderkę. Murzynek można upiec w nieco wzbogaconej wersji, dodając do niego zmielone na proszek, blanszowane migdały albo orzechy czy wiórki kokosowe. W nieco bardziej „ekskluzywnej” – ciasto można też polać polewą czekoladową, a w prostszej – posypać przesianym przez sito cukrem pudrem.

 
Ciasto murzynek – przepis
Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: ok. 1 godzina 10 minut
Składniki (na 1 keksówkę o wymiarach dna ok. 32 cm x 8 cm):
1 kostka masła
1 szklanka cukru
3 jajka
1 szklanka jogurtu naturalnego, mleka, maślanki lub wody
1 łyżka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)
8 łyżek gorzkiego kakao
1¼ szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
100 g (1 szklanka) blanszowanych migdałów, orzechów lub kokosu (zmielone na proszek; opcjonalnie)

 
Wykonanie:

Krok 1. Miękkie masło ucieramy na pulchny krem na najniższych obrotach miksera. W trakcie ucierania dosypujemy cukier, kończymy ucierać kiedy składniki się połączą.
Krok 2. W osobnej misce rozkłócamy jajka widelcem. W trakcie rozkłócania dodajemy jogurt i ekstrakt waniliowy.
Krok 3. Masę jajeczną wlewamy do masy maślanej. Dodajemy kakao, oraz przesianą przez sito mąkę z proszkiem do pieczenia.
Krok 4. Mieszamy wszystkie składniki za pomocą miksera na najniższych obrotach lub widelcem, aż się połączą.
Krok 5. Przekładamy ciasto do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 °C.
Krok 6. Ciasto pieczemy przez ok. 1 godzinę i 10 minut. W trakcie pieczenia nie otwieramy piekarnika.
Krok 7. Na 5 minut przed końcem pieczenia otwieramy piekarnik i szybko wbijamy w środek ciasta drewniany patyczek. Jeśli po wyjęciu będzie suchy, można wyjąć ciasto. Jeśli patyczek okaże się wilgotny, wydłużamy czas pieczenia o kolejne 5-10 minut i ponownie sprawdzamy wilgotność.
Szynka pieczona Lipiec 02, 2013, 09:45:59 pm
Choć w sklepach ogromny wybór wędlin, warto, choćby z okazji Świąt, przygotować w domu własnoręcznie zapeklowaną szynkę – udusić leżakowany w dobrze przyprawionej zalewie, obwiązany ściśle kawałek mięsa lub upiec w piekarniku. Domowa szynka z pewnością posmakuje wszystkim miłośnikom przygotowywania przetworzonego mięsa we własnym domu, a jej rozchodzący się w trakcie pieczenia lub gotowania po całym domu zapach zapowie, że już lada chwila nadejdzie Wielkanoc.

Domową szynkę najlepiej przygotować z chudego kawałka mięsa pochodzącego od młodej świni. Przed zakupieniem mięsa warto sprawdzić, czy w najbliższym sklepie jest dostępna sól do peklowania – produkuje ją wielu producentów, w tym ci najbardziej znani, zajmujący się sprzedażą przypraw w papierowych torebkach. Domowa szynka będzie też wymagać obecności w naszej kuchni odpowiednio dużego, kamiennego, emaliowanego lub pokrytego powłoką ceramiczną (bez zarysowań) garnka albo dużej, szklanej miski, w której będzie mogła leżakować w zalewie.

Szynka – przepis
Czas przygotowania: ok. 15 minut
Czas leżakowania: 7 dni
Czas pieczenia: ok. 90 minut
Składniki:
szynka wieprzowa (w jednym kawałku, ok. 2,5 kg; umyta, osuszona papierowym ręcznikiem)
1,5 l przegotowanej wody
sól do peklowania (mieszanka soli kuchennej i azotanu sodu; proporcje zgodnie z przepisem na opakowaniu)
4-5 ząbków czosnku (przeciśnięty przez praskę)
2 listki laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
1 łyżeczka pieprzu ziarnistego
Dodatkowo:
100 g smalcu
1/2 szklanki piwa

Wykonanie:
 
Krok 1. Ziele angielskie, pieprz i liście laurowe rozgniatamy w moździerzu, następnie dokładnie mieszamy z czosnkiem.
Krok 2. 1/3 mieszanki dokładnie nacieramy szynkę i przez ok. 5 minut uderzamy nią ze wszystkich stron w plastikową deskę do krojenia lub silikonową stolnicę albo zdezynfekowany blat kuchenny. Przekładamy do szklanej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 30 minut.
Krok 3. W większym garnku lub misce zalewamy pozostałe 2/3 mieszanki przypraw i czosnku wodą, mieszamy z solą peklującą i zalewamy mięso (powinno być całkowicie zanurzone w zalewie). Naczynie z mięsem nie może być metalowe.
Krok 4. Miskę z mięsem i zalewą odstawiamy do lodówki na półkę najbardziej oddaloną od zamrażalnika i trzymamy w chłodnym miejscu od 7 (mniejszy kawałek mięsa) do 10 (większa szynka) dni.
Krok 5.  W czasie leżakowania jeden raz dziennie obracamy mięso w zalewie, ponownie obciążamy i odstawiamy do lodówki.
Krok 6. Po czasie leżakowania wyjmujemy mięso z zalewy, zeskrobujemy przyprawy i osuszamy papierowym ręcznikiem.
Krok 7. Dokładnie i ciasno sznurujemy mięso, chowając pod sznurkiem do wędlin lub grubą, podwójną, bawełnianą nicią.
Krok 8. Mięso przekładamy do wysokiego, żaroodpornego naczynia i obkładamy kawałkami smalcu i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 °C. Pieczemy przez 15 minut.
Krok 9. Po 15 minutach przykrywamy naczynie żaroodporne pokrywką od kompletu albo folią aluminiową i pieczemy mięso jeszcze przez 1 godzinę. Co 15 minut obracamy szynkę i podlewamy piwem oraz smalcem z dna naczynia. Jeśli sos z dna będzie zbyt szybko parować, można uzupełniać go kilkoma łyżkami wrzątku lub dodatkowego piwa.
Krok 10. Po 1 godzinie odkrywamy naczynie i rumienimy szynkę przez 15 minut, opiekając i obracając 1 raz w czasie podpiekania od góry.
Krok 11. Mięso powinno stygnąć w przykrytym naczyniu w celu równomiernego rozłożenia wszystkich soków.
Wystudzoną szynkę kroimy w cienkie plasterki.
Sposób alternatywny – duszenie szynki
Krok 1. W dużym garnku obsmażamy przyprawione, peklowane, leżakowane i zasznurowane mięso na tłuszczu, delikatnie rumieniąc.
Krok 2. Wlewamy piwo i dusimy pod przykryciem przez ok. 1 godzinę na niewielkim ogniu, obracając mięso co 15 minut i polewając sosem z dna garnka.
Krok 3. Studzimy pod przykryciem.
 
Chłodnik z botwinki Lipiec 02, 2013, 09:43:58 pm
Zaczęło się od wizyty na pobliskim targowisku, gdzie oprócz całego wora szpinaku, sterty pomidorów i kilku innych warzyw oraz owoców do mojej torby wpadł pęczek botwinki. Po powrocie z dzisiejszej wyprawy do ogrodu botanicznego postanowiłam, że skoro jest już tak ciepło i zapowiada się piękny maj, najwyższa pora przygotować chłodnik z botwinki.
Jako dziecko nie przepadałam za botwinką, ale parę lat temu spróbowałam chłodniku botwinkowego u mojej kuzynki i całkowicie zmieniły się moje botwinkowe preferencje

Przepis na chłodnik botwinkowy
Składniki (dla 2 osób):
1 pęczek botwinki (obcięte korzonki, dokładnie umyte listki i łodyżki)
1/2 ząbka czosnku (wyciśnięty przez praskę)
3 cm korzenia marchewki (umyta i oskrobana)
1 łodyga selera naciowego (usunięte łyko, pokrojona w kawałki)
1/2 zielonego ogórka (umyty, pokrojony w kawałki; opcjonalnie może być obrany ze skórki)
2 jajka (ugotowane na twardo, obrane ze skorupek, dobrze schłodzone w lodówce)
250 g kefiru lub jogurtu naturalnego (dobrze schłodzonego w lodówce)
sól i pieprz

Wykonanie:

Wszystkie składniki oprócz kefiru/jogurtu wkładamy do blendera lub ręcznego miksera z nożami i korbką. Miksujemy tak, aby uzyskać gęstą papkę (osobiście nie lubię zbyt mocno zmiksowanego chłodniku, dlatego w moim widać małe kawałki listków i łodyżek). Mieszamy z kefirem/jogurtem, doprawiamy według uznania i podajemy.
Chłodnik botwinkowy może być dodatkiem do ostudzonych ziemniaków lub podawany samodzielnie.
Naleśniki z serem Lipiec 02, 2013, 09:42:12 pm
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia – powtarza moja babcia. Ma rację, pod warunkiem, że wieczorem nie zjadło się za dużo na kolację  . Kiedy jeszcze nie pracowałam we własnym, domowym biurze, nigdy nie wychodziłam z domu bez śniadania. Kanapki, płatki z mlekiem albo jogurtem, muesli albo owsianka – zawsze udawało mi się znaleźć czas na zjedzenie czegoś konkretnego. Sobotnie i niedzielne śniadania uwielbiam celebrować – wyniosłam ten zwyczaj z rodzinnego domu i nie potrafię rozpocząć sobotniego czy niedzielnego poranku bez jajecznicy lub sałatki z pomidorów w towarzystwie świeżej bagietki, pajdy chleba lub tostów, albo bez naleśników. Tak, naleśniki z serem to także jedno z moich ulubionych, pożywnych śniadań.
Najważniejszy jest ser do naleśników: obowiązkowo klasyczny, grudkowaty twaróg, zmielony w maszynce o cienkich oczkach, kremowy. Można dodać do niego ziarna wydrążone z laski wanilii lub cynamon albo domowy cukier waniliowy, ale klasycznym składnikiem, który zawsze dodawały do niego moja mama i babcia, jest surowe żółtko z wyparzonego wcześniej jajka. To właśnie dzięki niemu naleśniki z serem zachwycą nadzieniem o pięknym, żółtym kolorze.

Naleśniki z serem – przepis
Czas przygotowania: ok. 30 minut
Składniki (dla 4 osób):
Ciasto na naleśniki:
1 szklanka mleka
1 szklanka wody mineralnej gazowanej
1,5 – 2 szklanki mąki
1 jajko
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 łyżka oleju
szczypta soli
Nadzienie z białego sera:
500 g twarogu (zmielony w maszynce o drobnych oczkach)
2 żółtka (z wyparzonego jajka; opcjonalnie)
2-4 łyżki śmietany (opcjonalnie, jeśli twaróg jest suchy)
8 łyżek cukru lub cukru waniliowego
miąższ z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka cynamonu

Wykonanie:
Krok 1. Składniki na nadzienie mieszamy w miseczce.
Krok 2. Składniki na ciasto naleśnikowe mieszamy w misce za pomocą miksera lub ręcznej trzepaczki na niezbyt gęste ciasto.
Krok 3. Smażymy naleśniki na patelni z obu stron, na niezbyt dużej ilości oleju.
Krok 4. Na połowie każdego naleśnika nakładamy po kilka łyżek nadzienia i składamy „na cztery”.
Naleśniki można dodatkowo udekorować świeżymi owocami, konfiturą lub frużeliną albo kwaśną śmietaną.
Pierogi z jagodami Lipiec 02, 2013, 09:40:40 pm
Jako szczęśliwa posiadaczka sporej ilości jagód nazbieranych przez teściową po raz kolejny jem „na fioletowo”, tym razem pierogi z jagodami. Szukałam w pamięci przepisu na ulubione danie, które niekoniecznie będzie jagodowym deserem. Odpędzałam myśli o creme brulee z karmelizowanym cukrem i odrobiną jagód. Postanowiłam zrobić pierogi. I choć zawsze kusi mnie, żeby przygotować pierogi ruskie według przepisu mojej mamy, tym razem Rozwałkowałam cieniutko ciasto i włożyłam do pierogów nadzienie owocowe z twarożkiem. Szybko ugotowałam we wrzącej wodzie i podałam z pachnącym cytrynową skórką jogurtem. Pyszne pierogi z jagodami.

Pierogi z jagodami – przepis
Czas przygotowania: ok. 30 minut
Czas gotowania: ok. 15 minut
Składniki (na ok. 100 pierogów):
Ciasto maślankowe:
3 szklanki mąki
1-2 szklanki maślanki lub 1 szklanka letniej albo wrzącej wody
szczypta soli
Farsz:
½-1 kg jagód (w zależności od tego czy dodajemy inne składniki do farszu; opłukane delikatnie w zimnej wodzie, odcedzone na durszlaku; można użyć mrożonych)
½ kg twarogu (opcjonalnie; zmielony w maszynce lub ugnieciony widelcem)
2-4 łyżki śmietany, maślanki lub jogurtu naturalnego
5-10 łyżek cukru lub cukru waniliowego (opcjonalnie)
1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)
3 łyżki skórki startej z cytryny (opcjonalnie; cytryna wcześniej wyszorowana i sparzona)
Do dekoracji:
cukier puder i/lub cynamon
świeża mięta
kilka świeżych lub mrożonych jagód w całości
jogurt naturalny lub śmietana


Wykonanie:

Krok 1. Z przesianej mąki, soli i maślanki  lub wody zagniatamy ciasto przez ok. 10 minut.
Krok 2. Jeśli poza jagodami dodajemy do nadzienia inne składniki, wszystko razem należy delikatnie wymieszać w misce.
Krok 3. Dzielimy ciasto na kilka części i wałkujemy.
Odpowiednie wałkowanie to duża część sukcesu. Podczas wałkowania stolnicę i wierzch ciasta należy podsypywać mąką. Wałkujemy na grubość ok. 1-2 mm i zaczynamy, za pomocą szklanki, wycinać kółka w cieście.
Krok 4. Każde kółko z ciasta leżące na stolnicy jest suche z wierzchu i wilgotne od spodu. Dlatego przed nałożeniem farszu każde kółko, które bierzemy do ręki, obracamy spodem do góry – w ten sposób łatwiej nam będzie kleić.
Elastyczne ciasto zapewne zdąży się skurczyć po rozwałkowaniu, dlatego każde kółko przed sklejaniem możemy lekko rozciągnąć.
Krok 5. Delikatnie posypujemy palec wskazujący i kciuk mąką, nakładamy łyżeczką farsz (lepiej mniej niż więcej) na ciasto, składamy kółko na pół i rozpoczynamy klejenie.
Cała sztuka polega na tym, żeby skleić ciasto, nie zahaczając o farsz. W przeciwnym razie pierogi rozkleją się w trakcie gotowania.
Klejenie zaczynamy od czubka w kierunku jednego, a potem drugiego brzegu pieroga. Polecam na wszelki wypadek docisnąć jeszcze raz miejsce sklejenia przed odłożeniem pieroga. Możemy pobawić się w fantazyjnie posklejane wzorki, dognieść sklejony brzeg widelcem. Sklejony brzeg powinien mieć szerokość ok. 1 cm.
Krok 6. Każdy pierożek po sklejeniu układamy na suchej ściereczce lub lekko omączonej stolnicy (z wierzchu można przykryć pierogi ściereczką, jeśli lepimy i gotujemy większe partie i nie chcemy, żeby obeschły), a w międzyczasie zagotowujemy w dużym garnku posłodzoną (pierogi na słodko) lub posoloną (na wytrawnie) wodę (1 łyżeczka na 1 litr wody).
Krok 7. Pierogi wrzucamy delikatnie (albo każdy po kolei, albo za pomocą durszlaku) do wrzącej wody, delikatnie mieszamy, żeby nie przykleiły się do dna, przykrywamy garnek pokrywką i zagotowujemy przez chwilę, aż wypłyną na powierzchnię.
Krok 8. Wyjmujemy przy pomocy durszlaku, jednocześnie odcedzając z wody, kładziemy na talerzu i delikatnie polewamy oliwą, tłuszczem roślinnym lub stopionym masłem i opcjonalnie dekorujemy śmietaną i miętą oraz posypujemy cukrem pudrem.
Jajka sadzone Lipiec 02, 2013, 09:39:05 pm
Uwielbiam jeść jajka sadzone, zwłaszcza w towarzystwie młodych ziemniaków i mizerii, sałaty ze śmietaną albo młodej, zasmażanej kapustki. To taki prosty, letni obiad, który można przygotować w środku tygodnia albo w sobotę, kiedy mamy dużo zajęć związanych ze sprzątaniem, pieczeniem ciast i przygotowywaniem domowych przetworów z owoców i warzyw. Bardzo lubię jajka sadzone również na śniadanie, zamiast klasycznej jajecznicy, choć ją, w sobotnie poranki, także darzę szczególną sympatią. Przygotowuję sobie 1-2 jajka i podaję z tostami, czasem obok sałatki pomidorowej, innym razem po prostu z dodatkiem chleba z masłem.
Nie ma szczególnej filozofii przygotowania jajek sadzonych. Wystarczy żeliwna, teflonowa lub ceramiczna patelnia, dzięki czemu nie będzie konieczne użycie zbyt dużej ilości tłuszczu do ich usmażenia. Można smażyć na oleju lub na smalcu, ale osobiście najbardziej lubię te na klarowanym maśle. Niektórzy miłośnicy jajek sadzonych kupują do nich specjalne patelnie, o odpowiednio uformowanych dnach, dzięki czemu smażone na nich jajka mają równe brzegi i ten sam kształt – okrągły, a czasem nawet w kształcie serca – w wersji dla prawdziwie zakochanych w takiej formie śniadania lub w towarzyszącej podczas posiłku osobie  .
Jajka sadzone można podać z dodatkiem szczypty soli, posypać koperkiem lub szczypiorkiem, położyć obok usmażonych plastrów bekonu.  Kiedy są już gotowe, na talerzu, zawsze najpierw zjadam ścięte białko, zostawiając sobie na koniec najlepsze: miękkie, rozpływające  się po przekłuciu widelcem żółtko.
Jajka sadzone  - kilka przydatnych trików
Do smażenia wybieramy dobry tłuszcz – najlepiej masło klarowane, chociaż może też być zwykłe. Tłuszcz jest szczególnie ważny, bo przecież nadaje jajkom smak
Wybieramy bardzo świeże jajka, które po rozbiciu nie rozpłyną się prawie po całej patelni.
Jajka trzeba wbijać z minimalnej wysokości, na bardzo dobrze rozgrzany tłuszcz, żeby nie rozpłynęły się po patelni.
Do smażenia najlepiej nada się patelnia ceramiczna (preferowana patelnia do naleśników) lub teflonowa. W sklepach są też dostępne patelnie przeznaczone specjalnie do jajek sadzonych, z odpowiednimi, okrągłymi (lub np. w kształcie serduszek) wgłębieniami w dnie.

Jajka sadzone – przepis
Czas przygotowania: 2 minuty
Składniki (dla 2 osób):
2-4 świeże jajka
1 łyżka klarowanego masła lub oleju albo smalcu
sól, pieprz
Dodatki (opcjonalnie):
koperek
pomidory
szczypiorek
tosty
chleb z masłem
keczup
smażony bekon lub boczek

Wykonanie:
Krok 1. Rozgrzewamy dobrze patelnię, topiąc na niej klarowane masło.
Krok 2. Na roztopione i dobrze rozgrzane masło wbijamy całe jajka i czekamy na ścięcie białek, żeby nie rozpływały się po patelni.
Krok 3. Zmniejszamy płomień i smażymy na średnim ogniu (nie za mocnym, żeby nie pryskał tłuszcz) aż białko całkowicie się zetnie, ale żółtko wciąż pozostanie ciemne i płynne w środku.
Buraczki Lipiec 02, 2013, 09:37:28 pm
Znienawidzone w dzieciństwie, buraczki stały się kilka lat temu jednym z moich ulubionych dodatków do drugich dań. Zamiast wersji gotowanej we wrzątku wybieram ich pieczenie w piekarniku lub gotowanie w mundurkach, w kuchence mikrofalowej – taki proces obróbki termicznej zachowuje ich wspaniały, słodkawy smak i tak samo jak ćwikła, buraczki zasmażane przygotowane z buraków pieczonych po prostu smakują o wiele lepiej. Ich słodkość świetnie przełamuje dodatek jabłek i soku z cytryny, a jeśli jabłek w kuchni brak, można wcześniej, na maśle, zeszklić odrobinę pokrojonego w drobną kosteczkę czosnku, odłożyć i pod koniec zasmażania buraków dodać go na patelnię.


Warto przygotować je właśnie w ten sposób, wybierając dodatkowo sposób ucierania na tarce o grubych oczkach. Zyskają nie tylko świetny smak, ale ciekawszą konsystencję, a my, przy okazji, oszczędzimy sobie nakładu pracy przy żmudnym ucieraniu buraków na tarce o drobnych oczkach. To chyba właśnie nieodpowiednia konsystencja i nieco mdławy smak sprawiały, że nie przepadałam za tym dodatkiem do drugich dań w dzieciństwie.
Buraczki najlepiej pasują do kotletów schabowych i purèe ziemniaczanego, ale znakomicie będą się komponować również ze smażoną albo pieczoną rybą czy pieczonym kurczakiem.

Buraczki – przepis
Czas przygotowania: ok. 30-60 minut
Składniki (dla 4-6 osób):
1 kg buraków (umyte, w skórkach, z usuniętymi naciami i „wąsami”)
1 duże jabłko (obrane ze skórki)
2-3 łyżki mąki
50 g (¼ kostki) masła
sok z ½ cytryny
woda lub zimny wywar
sól, pieprz

Wykonanie:
Krok 1.  Buraki gotujemy we wrzątku, w garnku, przez 30 minut lub nakłuwamy widelcem, zawijamy w folię aluminiową i pieczemy w piekarniku przez ok. 40 minut, w temperaturze 200 °C. Można też ponakłuwane buraki przełożyć do niewysokiej miski, zalać niewielką ilością wody, przykryć folią odporną na mikrofale i ugotować w kuchence mikrofalowej (na programie do gotowania ziemniaków lub przez ok. 5-15 minut, w zależności od mocy kuchenki).
Krok 2. Ciepłe buraki obieramy ze skórek i ucieramy na tarce o grubych oczkach.
Krok 3. Na suchej patelni rumienimy delikatnie mąkę, dodajemy masło i zasmażamy na jasnozłoty kolor.
Krok 4. Rozprowadzamy zasmażkę niewielką ilością zimnej wody lub wywaru i mieszamy, aż do uzyskania kremowej konsystencji.
Krok 5. Mieszamy zasmażkę na średnim ogniu z ciepłymi burakami, dodajemy utarte na tarce o grubych oczkach jabłko i mocno podgrzewamy.
Krok 6. Doprawiamy buraczki zasmażane sokiem z cytryny oraz solą i, opcjonalnie, pieprzem.
Wątróbka z cebulą Lipiec 02, 2013, 09:35:57 pm
Wątróbka z cebulą to moja trauma z dzieciństwa. Moja mama wielokrotnie próbowała przekonać mnie do jej jedzenia, podobnie jak do próbowania wielu innych, mięsnych potraw. Ostatecznie dania, których za żadne skarby nie chcieliśmy jeść ja i mój brat, zniknęły z naszego rodzinnego jadłospisu i dopiero jako dorosła osoba „na swoim” miałam szansę powrócić do dawnych, nielubianych smaków i zrobić do nich kolejne podejście. Nie będę udawać, że wątróbka z cebulą stała się nagle jednym z moich ulubionych dań, ale cieszę się, że znam kilka prostych trików, które sprawiają, że smakuje dużo lepiej niż ta, którą pamiętam ze szkolnych czasów.


Wątróbka to niedrogie mięso, bogate w żelazo, o dość charakterystycznym, intensywnym zapachu i konsystencji, która nie każdemu odpowiada, choć np. świetnie wzbogaca smak i strukturę pasztetów. Dość łatwo ją zepsuć, smażąc zbyt długo, przez co będzie twarda, o mało apetycznym, ciemnym kolorze. Aby przygotować możliwie najsmaczniejszą wątróbkę, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach:
Solimy dopiero po usmażeniu, a przed obróbką termiczną moczymy w mleku, jogurcie naturalnym, kefirze lub maślance, przynajmniej przez 2 godziny, choć najlepiej zostawić ją na całą noc w lodówce.
Większe kawałki, np. wątróbki wieprzowej, kroimy na plastry o grubości ok. 1-1,5 cm. Dzięki temu równomiernie usmażymy mięso, które nie będzie zbyt twarde z wierzchu, a wciąż surowe w środku.
Wątróbkę obsmażamy szybko ze wszystkich stron na sporym ogniu, żeby uniknąć odsączenia zbyt dużej ilości krwi. Następnie smażymy, z obu stron, na średnim ogniu, do momentu aż krew przestanie z niej wypływać. To zapewni jej wilgotność i miękkość.

Wątróbka z cebulą – przepis
Czas przygotowania: ok. 15 minut
Czas namaczania: min. 2 godziny
Składniki (dla 2 osób):
ok. 400 g wątróbki wieprzowej lub drobiowej
mleko
1 bardzo duża cebula (pokrojona w piórka lub drobno)
4-6 łyżek masła klarowanego, smalcu lub oliwy z oliwek
mąka (opcjonalnie)
sól, pieprz

Wykonanie:
Krok 1. Wątróbki myjemy, wycinamy błony i namaczamy w mleku, odstawiając w chłodne miejsce.
Krok 2. Wątróbkę wieprzową trzeba pokroić w plastry o grubości ok. 1-1,5 cm. Wątróbki drobiowe można smażyć w całości.
Krok 3. Cebulę szklimy na patelni na niewielkim ogniu, następnie odsuwamy na bok.
Krok 4. Namoczoną w mleku wątróbkę przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i opcjonalnie obtaczamy w mące pszennej, razowej lub kukurydzianej (nie solimy!).
Krok 5. Przekładamy wątróbkę na patelnię i szybko obsmażamy z obu stron, na sporym ogniu.
Krok 6. Zmniejszamy ogień do średniego i nadal smażymy wątróbkę z obu stron, aż przestanie się z niej sączyć krew.
Serwujemy usmażoną wątróbkę z gotowanymi ziemniakami lub ryżem oraz sałatą lub surówką.
Kotlety mielone Lipiec 02, 2013, 09:34:24 pm
W moim rodzinnym domu podstawowym daniem na niedzielny obiad były kotlety mielone lub schabowe. Zaprezentuję Wam dziś te pierwsze, przygotowane po konsultacji z moją mamą, która przygotowuje najlepsze kotlety mielone. Dodaje do nich odrobinę czosnku i suszonego majeranku, dzięki czemu są dobrze doprawione i bardzo przyjemnie pachną. Sekretem ich udanej konsystencji jest dodatek suchej bułki namoczonej w wodzie, dzięki której kotlety nie rozpadają się, a mięso jest miękkie i łatwo formuje się w kulki.

Tradycyjnym dodatkiem do kotletów mielonych w moim domu rodzinnym są ziemniaki, które polałam sosem przygotowanym z nazbieranych niedawno pod Twardogórą borowików.

 
Przepis na kotlety mielone

Czas przygotowania: 30 minut
Składniki (dla 4 osób):
500 g mięsa mielonego wieprzowego
1 jajko
2 ząbki czosnku (przeciśnięty przez praskę)
1 sucha bułka (namoczona w wodzie, odciśnięta)
1-2 łyżeczki majeranku
bułka tarta do panierowania
olej lub smalec do smażenia
sól, pieprz
Akcesoria kuchenne:
3 miski: mała, średnia i duża
praska do czosnku
patelnia
łopatka do przewracania i wyjmowania kotletów

 
Wykonanie:

Krok 1. Przygotowanie mięsa
Mięso dokładnie mieszamy z namoczoną bułką, czosnkiem, jajkiem i przyprawami.
Krok 2. Formowanie kulek na kotlety
Formujemy kulki, które z łatwością mieszczą się w dłoni, lekko spłaszczamy. Obtaczamy w bułce tartej.
Krok 3. Smażenie kotletów
Na rozgrzanym oleju smażymy kotlety na złotobrązowy kolor. Jeśli wszystkie naraz nie mieszczą się na patelni, smażymy partiami i staramy się po każdym smażeniu usunąć czarną, przypaloną bułkę tartą, która ewentualnie może się pojawić na patelni.
Krok 4. Osączanie nadmiaru tłuszczu
Usmażone kotlety osączamy z nadmiaru oleju na papierowym ręczniku.
Śledzie w śmietanie Lipiec 02, 2013, 09:32:10 pm
W wigilijny poranek, kiedy nie wolno nam było jeszcze podjadać smakołyków przygotowanych na kolację, moja mama serwowała najlepszego śledzia. Przepis, w swej klasyce i prostocie, do dziś wykorzystuje się w moim domu rodzinnym ten sam, a śledzie w śmietanie, obowiązkowo, przed podaniem na półmisku, muszą być przygotowane w zalewie octowej.

Jeśli nie dysponujemy czasem do przyrządzenia zalewy, śledzie w śmietanie można przygotować ze śledzi z solanki, wymoczonych dobrze w zimnej wodzie lub mleku tak, żeby nie były za słone. I choć cebula do śledzi również najlepiej smakuje z zalewy, można też wykorzystać surową, którą po pokrojeniu posypuje się solą „od serca” i odstawia do zmiękczenia i wydobycia aromatu.

Śledzie w śmietanie – przepis
Czas przygotowania: 15 minut
Czas oczekiwania: 10 minut
Składniki (dla 2-4 osób):
500 g śledzi matiasów w solance (oczyszczone i wymoczone przez 2-4 godziny w zimnej wodzie lub mleku; opcjonalnie śledzie mogą być z zalewy octowej)
2 cebule (pokrojone w piórka; świeżą cebulę można zastąpić cebulą z zalewy)
1 jabłko (obrane, utarte na tarce o grubych oczkach; opcjonalnie)
2 jajka (opcjonalnie; ugotowane na twardo i utarte na tarce o grubych oczkach lub pokrojone w kosteczkę)
1 szklanka śmietany
2 łyżki soku z cytryny
3 łyżki natki pietruszki lub szczypiorku (posiekany)
sól, cukier, pieprz


Wykonanie:

Krok 1. Śledzie kroimy w dzwonka i układamy dekoracyjnie na półmisku lub talerzach.
Krok 2. Skrapiamy śledzie połową soku z cytryny (jeśli mamy śledzie z zalewy, możemy pominąć ten krok).
Krok 3. Cebulę oprószamy solą i 1 łyżeczką cukru, odstawiamy na 10 minut (jeśli mamy cebulę z zalewy, możemy pominąć ten krok).
Krok 4. Śledzie posypujemy cebulą i (część można zostawić do dekoracji) i jabłkiem oraz skrapiamy sokiem z cytryny.
Krok 5. Śmietanę doprawiamy solą, pieprzem i cukrem i dekorujemy nią śledzie.
Krok 6. Dekorujemy śmietanę szczypiorkiem lub natką pietruszki. Dodatkowo talerz można ozdobić papryką i/lub marynowanymi grzybkami.
Kapuśniak Lipiec 02, 2013, 09:30:31 pm
Choć lato w tym roku mamy wyjątkowo upalne, nie mogłam odmówić sobie ugotowania jednej z najpopularniejszych polskich zup i zrobiłam kilka dni temu kapuśniak, przygotowany na młodej, świeżej kapuście, choć w sezonie jesienno-zimowym na pewno warto pokusić się o wersję na kapuście kiszonej. Otworzyłam wszystkie okna, pokroiłam cebulę i wędliny… Minęło niewiele ponad pół godziny i zupa była gotowa. Ucieszyła się moja rodzina, która kapuśniak uwielbia i znajomi, którzy akurat wpadli z wizytą. Zupa kusiła pięknym zapachem podsmażanej kiełbasy i boczku oraz aromatem białego, wytrawnego wina. Zniknęła z talerzy ustawionych na stole w ogrodzie niemal równie szybko co się na nich pojawiła, a to szczególna pochwała dla kucharza, oznaczająca, że jego potrawa była wyjątkowo smaczna. W miłym towarzystwie, w letnie popołudnie, kapuśniak zjada się równie przyjemnie co w jesienne czy zimowe wieczory, kiedy rozgrzewa każdego, tęskniącego za latem zmarzlucha.

Kapuśniak – przepis
Czas przygotowania: ok. 30 minut
Składniki (dla 4-6 osób):
 
500 g kapusty (świeża lub kiszona, albo „pół na pół”; poszatkowana)
1 kiełbasa podwawelska (pokrojona w półksiężyce)
100 g boczku (gotowany lub wędzony; pokrojony w kostkę)
1 duża cebula (drobno pokrojona)
2 średnie marchewki
2-4 ziemniaki (opcjonalnie; pokrojone w kostkę, mogą być wcześniej ugotowane)
1 lampka białego wina (wytrawne)
2 łyżki natki pietruszki (suszona)
2 łyżki suszonych warzyw ekologicznych (np. por, seler; opcjonalnie)
4 łyżki smalcu lub masła klarowanego
1 łyżka mąki
sól, pieprz


Wykonanie:

Krok 1. W 1,5-litrowym garnku zalewamy kapustę winem, dopełniamy wrzątkiem, dosypujemy 1 łyżkę soli i gotujemy przez 15 minut.
Krok 2. Cebulę szklimy na niewielkim ogniu na połowie tłuszczu, aż zmięknie.
Krok 3. Odsuwamy cebulę na bok patelni i na tym samym tłuszczu podsmażamy do lekkiego zrumienienia boczek i kiełbasę.
Krok 4. Dodajemy cebulę i wędliny do garnka z kapustą, dosypujemy też drobno pokrojoną natkę pietruszki. Opcjonalnie można też dodać 2 łyżki suszonych warzyw ekologicznych lub kawałek selera i pora.
Krok 5. Doprawiamy całość świeżo zmielonym pieprzem i gotujemy zupę przez kolejne 15 minut.
Krok 6. Na 10 minut przed końcem dodajemy surowe ziemniaki (można też na 5 minut przed końcem dodać ziemniaki już ugotowane, pokrojone w kostkę).
Krok 7. Pozostały tłuszcz rozgrzewamy na patelni, dodajemy mąkę i zasmażamy na niewielkim ogniu, cały czas mieszając.
Krok 8. Rozprowadzamy zasmażkę odrobiną zimnej wody lub wywaru i wlewamy do garnka z zupą, dokładnie mieszając.
Kapuśniak podajemy z pajdą chleba z masłem, najlepiej gorący. Pełni aromatu i smaku zupa nabierze kolejnego dnia.
Kompot z rabarbaru Lipiec 02, 2013, 09:29:13 pm
Latem trudno odmówić sobie wypieków z rabarbarem czy przygotowania dżemu rabarbarowego, którym jesienią i zimą można posłodzić herbatę lub posmarować kanapki i chociaż warto pamiętać, że zawiera sporo szczawianów, można od czasu do czasu, np. raz w tygodniu, pozwolić sobie na małe, rabarbarowe szaleństwo. W pełni letniego sezonu można też przygotować kompot z rabarbaru, bazujący na bardzo prostej recepturze.

Moja mama zawsze robiła nam latem różne kompoty, wysyłając mnie i mojego brata do ogrodu po miseczkę świeżych owoców. Wykorzystywała jabłka, brzoskwinie, gruszki, wiśnie, agrest, śliwki i czarną porzeczką oraz rabarbar, mieszając je często ze sobą w czerwony i smaczny, kompot owocowy. Kompot z rabarbaru, taki bez dodatku innych owoców, pojawiał się u nas niezbyt często i dopiero po wyprowadzce z rodzinnego domu przypomniałam sobie o nim, przygotowując go w małym, odrapanym, wyniesionym od rodziców garnku w pewne czerwcowe popołudnie, kiedy moja kuchnia wreszcie była zmontowana, a w mieszkaniu stały już meble. Dziś znów po niego sięgam, wykorzystując zapas kupionego bez żadnych, szczególnych planów, rabarbaru. Schłodzony w lodówce, jest idealny na letni upał.

Kompot z rabarbaru – przepis
Czas przygotowania: ok. 15-30 minut
Składniki (na ok. 1 l kompotu):
½ kg rabarbaru (pokrojony w plastry o szerokości ok. 5 mm)
½ łyżeczki imbiru lub kilka goździków, albo skórka starta z cytryny, lub miąższ z ½ laski wanilii (opcjonalnie)
5-10 łyżek cukru (najpierw słodzimy mniej, potem, w razie potrzebny, dosładzamy w trakcie gotowania wg własnych upodobań)


Wykonanie:

Krok 1. Rabarbar zasypujemy w garnku cukrem i odstawiamy na ok. 1 godzinę do puszczenia soku.
Krok 2. Dodajemy pozostałe składniki i zagotowujemy.
Krok 3. Gotujemy kompot z rabarbaru na średnim ogniu przez ok. 10-15 minut.
Serwujemy na ciepło lub studzimy, a następnie schładzamy w lodówce.
Mizeria Lipiec 02, 2013, 09:27:38 pm
Mizeria z ogórków jest jednym z sympatycznych i prostych do zrobienia, letnich dodatków do głównego dania. W sezonie na ogórki bardzo często pojawia się na moim stole, zwłaszcza w towarzystwie młodych ziemniaków i jajek sadzonych, choć czasem ciężko mi się zdecydować między takim obiadem a smacznym chłodnikiem.


Jako dziecko nie przepadałam za ogórkami, ale pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, niechęć przerodziła się w ogromną miłość i mizeria na stałe zagościła w kanonie moich ulubionych, domowych, polskich potraw, choć przygotowuję ją nieco podobnie do tzatziki, łącząc w mizerii tamtejsze, greckie składniki i zastępując zsiadłe mleko lub śmietanę gęstym jogurtem.

Mizeria – przepis
Czas przygotowania: ok. 10 minut
Czas oczekiwania: ok. 30 minut
Składniki (dla 4 osób):
4 ogórki (po ok. 100 g każdy; obrane ze skórki i pokrojone w cienkie plastry)
1-2 cebule (drobno pokrojone; opcjonalnie)
2 ząbki czosnku (bardzo drobno pokrojony lub przeciśnięty przez praskę; opcjonalnie)
ok. 120 g zsiadłego mleka, kwaśnej śmietany 12-18% lub jogurtu naturalnego (najlepiej greckiego)
1-2 łyżki świeżego koperku (opcjonalnie; drobno pokrojony)
sok z ½ cytryny (opcjonalnie)
1 łyżka oliwy (opcjonalnie)
sól, pieprz


Wykonanie:
Krok 1. Wszystkie składniki delikatnie mieszamy w miseczce i odstawiamy do lodówki na ok. 30 minut do „przegryzienia” smaków.
Racuchy drożdżowe Lipiec 02, 2013, 09:25:42 pm
Rodzinne śniadanie albo podwieczorek to doskonały czas na racuchy drożdżowe i choć u mnie w domu przygotowywało się racuchy bez dodatku drożdży to właśnie ta wersja zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu. Ciasto jest mało wymagające i można nawet pokusić się, z czasem, o przygotowywanie go najlepszą pod słońcem, babciną metodą „na oko”, a konsystencja – czy to odrobinę rzadsza, czy nieco gęstsza, i tak po usmażeniu będzie odpowiednia. Lubię od czasu do czasu usmażyć trochę racuchów na zapas i zamrozić. Są idealnym pomysłem na ekspresowe śniadanie, zwłaszcza gdy poprzedniego dnia nie zdążyłam zrobić zakupów, znudzą mi się kanapki i wolę sięgnąć po coś szybkiego. Rozmrażam je wtedy w kuchence mikrofalowej, a następnie podgrzewam – czy to w „mikrofali”, czy na suchej patelni ceramicznej. Najlepiej smakują oczywiście racuchy drożdżowe świeżo usmażone, posypane odrobiną cukru pudru lub polane syropem klonowym albo malinowym.

Do ciasta, jeszcze przed usmażeniem, można dodać surowe, obrane ze skórki, pokrojone w kostkę jabłka i/lub rodzynki, wzbogacić smak innymi, świeżymi owocami położonymi na racuchach już po usmażeniu, posypać odrobiną gorzkiego kakao lub cynamonu. Racuchy drożdżowe to jedno z tych dań, które, podobnie jak naleśniki, pozwala na odrobinę fantazji, szaleństwa i radości podczas przygotowywania domowego posiłku.

Racuchy drożdżowe – przepis
Czas przygotowania: ok. 30 minut
Składniki:
500 g mąki (przesiana)
50 g drożdży
1,5 szklanki mleka (lub 1 szklanka mleka i pół szklanki jogurtu naturalnego albo 1,5 szklanki maślanki)
1-2 łyżki cukru waniliowego
1 jajko (opcjonalnie)
szczypta soli
Dodatkowo:
olej do smażenia
cukier puder do dekoracji

Wykonanie:
Krok 1. Z mąki przesianej z solą formujemy w dużej misce kopiec, w środku tworzymy zagłębienie i rozkruszamy drożdże, zasypując je cukrem lub cukrem waniliowym.
Krok 2. Zalewamy drożdże połową szklanki ciepłego, podgrzanego mleka lub maślanki i odstawiamy w ciepłe miejsce, pod przykryciem, do wyrośnięcia rozczynu.
Krok 3. Dodajemy jajko, sól i pozostałe mleko (lub mleko i jogurt albo maślankę), mieszamy dokładnie drewnianą łyżką lub mikserem wyposażonym w końcówki-świderki (można też wymieszać ciasto ręcznie, ale będzie się mocno lepić do dłoni), przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce wolne od przeciągów na ok. 2 godziny, do wyrośnięcia.
Krok 4. Na rozgrzanym oleju (ok. 5 mm wysokości), najlepiej na teflonowej albo ceramicznej patelni, smażymy racuchy na średnim ogniu z obu stron (zbyt niski ogień to szansa na większą ilość pochłoniętego przez ciasto tłuszczu; zbyt duży ogień może sprawić, że racuchy szybko usmażą się z wierzchu, a w środku pozostaną surowe).
Krok 5. Nadmiar tłuszczu można odcisnąć, kładąc usmażone racuchy drożdżowe na papierowym ręczniku lub serwetce.
Krok 6. Gotowe racuchy dekorujemy przesianym przez sitko cukrem pudrem, można też podać je z cynamonem, polewą czekoladową czy świeżymi albo duszonymi owocami lub dżemem/konfiturą/owocami w syropie, a nawet z syropem klonowym.
Placki ziemniaczane Lipiec 02, 2013, 09:24:10 pm
Placki ziemniaczane – przepis
Czas przygotowania: ok. 30-45 minut
Składniki (dla 4 osób):
 
750 g sypkich ziemniaków (obrane)
1 duża cebula
1 ząbek czosnku (opcjonalnie; przeciśnięty przez praskę)
½ szklanki mąki
2 jajka
1 łyżka soli
½ łyżeczki pieprzu
olej do smażenia


Wykonanie:
Krok 1. Ziemniaki i cebulę ucieramy na tarce o grubych lub cienkich oczkach. W razie potrzeby odciskamy i odlewamy sok z ziemniaków, a potem zlewamy go znad wytrąconej skrobi, którą dodajemy z powrotem do masy na placki.
Krok 2. Jajka roztrzepujemy widelcem i mieszamy za pomocą trzepaczki lub miksera z ziemniakami, cebulą, mąką, czosnkiem i przyprawami.
Krok 3. Na patelni rozgrzewamy olej i na dużym ogniu smażymy placki (duże lub małe). Najładniejszy kolor i najlepszy smak mają placki smażone na dużej ilości oleju, ale na patelni teflonowej lub ceramicznej można przygotować ich nieco mniej tłustą wersję, wykorzystując mniejszą ilość tłuszczu.
Krok 4. Każdy placek odciskamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku lub serwetce i od razu podajemy.

Do placków ziemniaczanych można, chociaż nie jest to obowiązkowe, dodać cebulę i/lub czosnek, chociaż moja babcia przygotowuje je od lat z samych ziemniaków wymieszanych z mąką i solą oraz jajkiem. Takie placki ziemniaczane, usmażone ze startych grubo ziemniaków z babcinego pola, zawsze smakują najlepiej. Ważne, żeby ziemniaki do placków były sypkie, a po starciu, jeśli puszczają sok, zostały odciśnięte. Wodę po odciskaniu można wylać z naczynia, ostrożnie zlewając ją znad osadzonej na dnie skrobi, którą warto z powrotem dodać do miski z masą na placki.
Kapusta zasmażana Lipiec 02, 2013, 09:19:34 pm
Kapusta zasmażana smakuje wybornie latem, przygotowana z liści młodej kapustki. Podana z młodymi ziemniakami i jajkiem sadzonym, rozpływa się w ustach. W takiej właśnie wersji jest jedną z moich ulubionych, chociaż uwielbiam też kapustę zasmażaną z pomidorami, jaką przygotowuje moja babcia. Dla mnie obie funkcjonują nawet jako danie bezmięsne i mogłabym zjeść wszystkie porcje sama, chociaż klasycznie kapustę zasmażaną podaje się jako dodatek do kotletów schabowych z ziemniakami.


Kapusta zasmażana według mojego przepisu to wersja przygotowywana na maśle. Nie ma tutaj dodatku smalcu czy skwarków, dzięki temu przepis świetnie pasuje do diety wegetariańskiej. Zamieniając masło na oliwę, np. z oliwek, uzyskamy pyszną wersję wegańską.

Kapusta zasmażana – przepis
 
Czas przygotowania: ok. 30 minut
 
Składniki (dla 4-6 osób):
1 mała główka białej kapusty (oczyszczona z zewnętrznych, zepsutych liści, bez głąba, poszatkowana)
4 łyżki masła
1 mała cebula (drobno pokrojona)
3 łyżki białego octu winnego lub soku z cytryny
1 łyżka cukru (opcjonalnie)
½ szklanki wina białego wytrawnego lub wywaru warzywnego
1 łyżeczka suszonego koperku
1 łyżeczka soli
½ łyżeczki pieprzu
Do zasmażki:
2 łyżki mąki
2 łyżki masła

Przydatne poradniki:
Jak zrobić wywar warzywny
Jak pokroić cebulę


Wykonanie:
Krok 1. Kapustę zalewamy niewielką ilością wody i dusimy pod przykryciem przez ok. 20 minut. Młoda kapusta może być duszona krócej, np. 10 minut lub od razu po poszatkowaniu przełożona na patelnię do zasmażania.
Krok 2. Na patelni roztapiamy na niewielkim ogniu masło i szklimy do miękkości cebulę.
Krok 3. Do cebuli dokładamy uduszoną, odciśniętą kapustę, podsmażamy chwilę całość, zalewamy białym winem lub wywarem i dusimy pod przykryciem przez 5 minut.
Krok 4. Podduszoną kapustę doprawiamy koperkiem, solą i pieprzem oraz, opcjonalnie, cukrem. Zakwaszamy całość sokiem z cytryny lub octem.
Krok 5. Odsuwamy kapustę na bok patelni, dodajemy pozostałe masło i topimy, następnie zasypujemy mąką.
Krok 6. Zasmażamy lekko mąkę na maśle, mieszając dokładnie, a kiedy lekko się zrumieni, łączymy zasmażkę z kapustą.
Aeva Media 1.4w © 2008-2011 Nao & Dragooon - Wedge: level up your forum!