Kwiecień 23, 2024, 11:14:38 am

Album

 
Polskie Filmy
Featured Album - Owner: House - 94 items
Całe Polskie Filmy
Studio Filmowe Kadr
Studio Filmowe Tor
Filmoteka
Klasyka Polskiego Kina
Polish films full
więcej na:
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl
Items view: Normal view Filestack view
Sort by: ID Date Title Views Rating | Sort Order: Ascending Descending
Name Posted Views Comments Rating
Amator Czerwiec 15, 2013, 01:35:21 pm
Filip Mosz jest zaopatrzeniowcem w zakładzie przemysłowym pod Krakowem. Kupuje amatorską kamerę filmową, aby nakręcić narodziny i rozwój córki. Otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji dwudziestopięciolecia istnienia przedsiębiorstwa, w którym pracuje. Jego film odnosi sukces, Filip angażuje się bez reszty w kręcenie kolejnych amatorskich filmów. Rozwój artystyczny Filipa nie idzie jednak w parze ze szczęściem rodzinnym...
Poszukiwany, poszukiwana posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:31:24 pm
Film Stanisława Barei z 1972 roku, w ktorym Wojciech Pokora z niezwykłą gracją wcielił się w rolę Marysi. Wspaniały scenariusz, napisany wspólnie z Jackiem Federowiczem i fenomenalna gra Wojciecha Pokory zapewniają widzom ponad osiemdziesięcio - minutową porcję świetnego humoru. Stanisław Maria Rochowicz, historyk sztuki, zostaje oskarżony o kradzież dzieła sztuki pędzla Bogdana Adamca. Rochowicz postanawia odtworzyć obraz i zwrócić go galerii, ale do tego czasu musi się ukrywać. W kobiecym przebraniu Marysia (Stanisław) podejmuje pracę jako pomoc domowa. Na początku Marysi nie jest łatwo w nowym zawodzie - często zmienia pracodawców. Jednak dzięki temu możemy podglądać peerelowską rzeczywistość - chlebodawcy Marysi to doskonałe przykłady na to, jakich ludzi tworzyła Polska Ludowa. Pomimo początkowych trudności w nowym zawodzie, Marysia zaczyna odkrywać uroki swojej pracy, okazuje się bowiem, że zarabia więcej niż jako magister historii sztuki...
Galerianki posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:27:56 pm
W kogo może zmienić się twoje dziecko? Porządna dziewczyna wpada w złe towarzystwo galerianek - nastolatek, które całe dnie spędzają w centrum handlowym. Źle rozumiana popularność, fajny ciuch, jakiś facet, byle z kasą - to najważniejsze. Niestereotypowa historia o utracie niewinności: dobre kreacje aktorskie, dobrze podpatrzony język młodego pokolenia.
Sala samobójców posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:26:53 pm 1
Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze… "Sala samobójców" to film Jana Komasy, jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. Pierwszy raz udało się w Polsce stworzyć film, w którym wirtualny świat awatarów jest równie ważny, jak rzeczywista gra aktorów. Ponad rok powstawało animowane, drugie życie głównego bohatera - Dominika. Szokująca historia i genialne aktorstwo sprawiają, że jest to film tylko dla ludzi o mocnych nerwach. NICK TO NIE IMIĘ. ŚWIAT TO NIE MATRIX. ŻYCIE TO NIE GRA, NIE DAJ SIĘ WYLOGOWAĆ!
Tato posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:23:59 pm 1
Michał jest wziętym operatorem filmowym. Charakter pracy sprawia, że w domu bywa raczej gościem. Wychowaniem jego kilkuletniej córki zajmuje się, zaniedbywana i skazana na "domową" samotność, żona. Pewnego wieczora zastaje ją w stanie nerwowego załamania. Ewa na jego widok samookalecza się, po czym wybiega na klatkę schodową, oskarżając męża o pobicie. Nikt nie daje wiary wyjaśnieniom Michała. Wezwani przez sąsiadów policjanci radzą mu, aby swoje rodzinne sprawy załatwiał po cichu i bez świadków. Następnego dnia życie rodzinne zdaje się wracać do normy, wszystko jednak wskazuje na nieprzypadkowość wieczornego incydentu. Żona jest poważnie chora. Na dodatek wyprowadza się do matki, szalenie zaborczej i nie dostrzegającej jej psychicznej choroby. Zabiera ze sobą siedmioletnią Kasię, wnosząc jednocześnie do sądu rozwodowy pozew. Ojcu pozostają jedynie rzadkie, limitowane czasem, spotkania z własnym dzieckiem. Wizyta w Stowarzyszeniu Obrony Praw Ojca oraz u adwokata uświadamia Michałowi, jak mało wie o swojej córce. W sądowej rozgrywce stoi na z góry straconej pozycji. Zdesperowany, decyduje się porwać własne dziecko. Zamieszkują razem i teraz dopiero zaczynają się prawdziwe kłopoty . . .
Nocne Graffiti posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:22:08 pm 1
Komendant policji współpracuje z producentami i handlarzami narkotyków. Tajne służby wpadają na trop współpracy, policjant zostaje po cichu usunięty. Wszyscy są zainteresowani, by tajemnica nie wyszła na jaw.

Słodko gorzki posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:19:49 pm
Bohaterami filmu są uczniowie pewnego liceum: Mateusz, Igor, Marlon, Paulina. Mateusz, po powrocie z Budapesztu, dowiaduje się o samobójczej śmierci jednego z kolegów, Piotra przezywanego Bąblem, który powiesił się na szkolnym boisku. Mimo, iż sam nigdy nie był jego przyjacielem, a nawet czasami mu dokuczał, Mat podejmuje "śledztwo" mające wyjaśnić przyczyny śmierci chłopca. Niestety jest chyba jedyną osobą, która przejeła się tragedią. Reszta pozostaje obojętna. Igor, który znalazł ciało Piotrka wie, co się stało, ale milczy nie chcąc kłopotów. Inni, w tym nauczyciele, zbyt są zajęci swoimi sprawami, by zauważyć, co się wokół nich dzieje. Mat zawiedzie się także na Paulinie, która deklaruje wprawdzie, że go kocha, ale naprawdę nie różni się od innych.
Edi posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:15:43 pm
Bezdomny Edi (Henryk Gołębiewski) mieszka w opuszczonej ruderze. Utrzymuje się z handlu złomem, a wieczorami zaczytuje się w znalezionych wśród śmieci książkach. Pewnego dnia dwaj gangsterzy wynajmują go do udzielania korepetycji ich 17-letniej siostrze. Jednak dziewczyna zachodzi w ciąże ze swoim chłopakiem Cyganem. Bojąc się gniewu braci wskazuje Ediego jako ojca dziecka. Bandyci surowo karzą rzekomego gwałciciela.
Made in Poland posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:14:17 pm
„Made in Poland" wrocławskiego filmowca Przemysława Wojcieszka. Nagrodzono go m.in. Laurem Konrada na Festiwalu Interpretacje w Katowicach oraz I nagrodą Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sztuka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, ile wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś (Eryk Lubos,), 16-latek z ponurego blokowiska, przeżywa pierwszy w życiu bunt przeciw całemu światu. Spektakl odbył się w nieczynny
Miś posted by LI Czerwiec 15, 2013, 01:08:29 pm
Klasyczna komedia Stanisława Barei ze Stanisławem Tymem, który wciela się w rolę ważnego działacza - prezesa klubu sportowego "Tęcza" - Ryszarda Ochódzkiego. Misio-Rysio przeżywa bolesne rozstanie z żoną, obecnie preferującą wyższych dygnitarzy partyjnych. Bolesne, gdyż Irenka wykorzystując pozycję swego nowego mężczyzny bezwzględnie drenuje kieszeń Rysia, m.in. zabierając z mieszkania cenne dzieła sztuki. Jednak najcenniejszym wspólnym majątkiem jest konto w londyńskim banku, o dostęp do którego toczy się w "Misiu" zacięta walka. Wskutek przekrętów eks-żony Ochódzki zostaje pozbawiony paszportu i z wysiłkiem, wykorzystując swoje znajomości, zdobywa nowy. Pomysłów na osiągnięcie celu mu nie brakuje, a film pokazuje, że im bardziej skomplikowany i absurdalny sposób, tym lepsze efekty.
Och, Karol! 1985 posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:57:45 pm
Komedia reklamowana swego czasu jako erotyczna. Rzeczywiście, przed oczami widza paraduje tu cały legion skąpo odzianych i z reguły urodziwych pań. Wszystkie wzdychają ku pewnemu młodemu architektowi,którego scenariusz kreuje na króla życia. Gdzie się ów tytułowy Karol nie ruszy, zewsząd otaczają go namiętne, spragnione miłosnych igraszek kobiety. Pieniędzy mu nie brakuje, siły męskie ma w zasadzie niewyczerpane, wiedzie egzystencję dostatnią i wygodną, co w połowie lat osiemdziesiątych (wtedy powstał film) mogło być tylko marzeniem przeciętnego Polaka. Na tym zresztą zasadzała się ówczesna popularność komedii Załuskiego. Pokazać widowni (zwłaszcza męskiej) to, o czym może ona wyłącznie marzyć.
Wino Truskawkowe posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:50:20 pm
Realizm magiczny połączony z subtelnym poczuciem humoru w ekranizacji Opowieści galicyjskich Andrzeja Stasiuka, z udziałem znanych polskich i czeskich aktorów: Jiríego Machácka (Samotni), Macieja Stuhra (33 sceny z życia), Mariana Dziędziela (Wesele) i Roberta Więckiewicza (Wszystko będzie dobrze). Wino truskawkowe to komedia obyczajowa wprowadzająca nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Miłość, zbrodnia, pokuta są tu naturalnymi składnikami życia, tak jak pory roku. Główny bohater,Andrzej, porzuca wielkomiejskie życie i przenosi się na galicyjską prowincję, aby tam odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Mała mieścina, w jakiej się znalazł, rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Komendant policji od lat jest tu ciągle ten sam, mężczyźni przesiadują w knajpie nad kuflem piwa a w niedzielę wszyscy idą na mszę. Jest też lokalna piękność, Słowaczka Lubica, w której kocha się pół miasteczka, a ona kusi swymi wdziękami niczym Malena z filmu Giuseppe Tornatore.


Wino Truskawkowe cz. II film polski
Musisz żyć posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:48:33 pm
Ekipa telewizyjna ma nakręcić film o kochającej się i szczęśliwej rodzinie. Ten wybór pada na rodzinę Hyńczaków. Adam Hyńczak (Piotr Fronczewski) ma świetna pracę bankowca. Razem z żoną Magdą (Marzena Trybała) są tak zajęci swoimi sprawami, że nie zauważają, co dzieje się z ich dorastającym synem, Jackiem (Wojciech Klata). Chłopak od dłuższego czasu ma problemy z narkotykami i coraz trudniej jest mu to ukryć. Gdy dowiadują się o problemach Jacka, nie mogą w to uwierzyć, że ich syn - zawsze miły i rozsądny wpakowałby się w takie coś. Po pewnym czasie Jacek znika, a Adam rozpoczyna poszukiwania syna...
Podróże Pana Kleksa posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:45:53 pm
W Bajdocji odbywa się festiwal Bajek. Król Bajdocji Apolinary życzy sobie, aby zostały one spisane specjalnym magicznym atramentem, jednakże atrament ten zostaje zniszczony przez pułkownika Alojzego Bąbla, wysłannika wroga Bajdocji Wielkiego Elektronika. Na poszukiwanie nowego atramentu wyrusza Pan Ambroży Kleks, któremu także przyjdzie się zmierzyć z Wielkim Elektronikiem i jego armią robotów.

Podróże Pana Kleksa CD2 - CAŁY FILM
Moja Angelika posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:38:10 pm
Dwoje młodych ludzi tańczy na szkolnym balu, rano się rozstają. Chłopak był na przepustce, wraca do wojska. Dziewczyna wyjeżdża do Niemiec, ma tam podjąć intratną pracę. Po kilku miesiącach wraca; w kraju szuka jej mafia. Chłopak chcąc pomóc dziewczynie ucieka z jednostki. W sprawę angażuje się policja oraz żandarmeria wojskowa.
Girl Guide posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:35:31 pm
Do bezrobotnego anglisty zgłasza się piękna dziewczyna na krótki kurs angielskiego. Kiedy pobieranie nauk się kończy, amerykański narzeczony dziewczyny znika, pozostawiając po sobie tajemniczą walizeczkę. Anglista usiłuje pomóc w odnalezieniu ukochanego.
LUDZIE BEZDOMNI - DOKTOR JUDYM (1975) - Stefan Żeromski Czerwiec 15, 2013, 12:33:49 pm
Powieść młodopolska autorstwa Stefana Żeromskiego, napisana w 1899 roku w Zakopanem, po raz pierwszy wydana w 1900 roku. Opisuje życie i działalność społeczną młodego lekarza Tomasza Judyma oraz dzieje jego miłości do Joanny Podborskiej. Powieść osadzona jest w realiach końca XIX wieku i pokazuje idee pracy dla ludu oraz osobistego poświęcenia.

KORDIAN - Juliusz Słowacki Czerwiec 15, 2013, 12:32:04 pm
Na podstawie listów Słowackiego skierowanych do matki uważa się, że prace nad "produkcją", jak zwykł określać pisaną sztukę sam poeta, rozpoczął on w pierwszym kwartale 1833, w pensjonacie pani Pattey w Les Pâquis pod Genewą. Młody poeta miał niewątpliwie trudności z tworzeniem i jak wynika z listów, wena nachodziła go tylko w nocy. Późniejszych historyków i badaczy literatury intrygował fakt, iż z listów wynikałoby, że Kordian niemalże w całości powstał w przeciągu niecałego miesiąca. Z listów można również wywnioskować, że w ciągu pierwszych 8 miesięcy powstała mniej niż 1/3 dzieła, ostatecznie ukończonego 30 listopada. Między innymi te nieścisłości, jak i urwanie utworu (luźne zakończenie), wprowadziły do środowiska literackiego późniejszą polemikę na temat tego, czy Kordian stanowi jedynie pierwszą część trylogii. Nadzieje na dalsze części trylogii podsycał również list z 1838 skierowany do Eustachego Januszkiewicza w którym Słowacki napisał m.in. "moja trzecia część Kordiana spalona".
Książka ukazała się w druku w 1834 w drukarni Pinardów i sprzedawano ją w wielu paryskich księgarniach. Interesujący jest też fakt, że Słowacki opublikował swoje dzieło anonimowo. Uważa się, że decyzja ta miała dwojakie podłoże. Z jednej strony, autor uprawiał niestosowną politykę, ukazując rodzinę carską w niekorzystnym świetle. Z drugiej strony, po wydaniu książki niewiadome źródła donosiły, jakoby autorem dzieła był sam Adam Mickiewicz. Pogłoska ta stała się w niektórych środowiskach tak prawdopodobna, że próby dementowania jej przez wydawcę Adama Mickiewicza bagatelizowano. Dzięki temu zabiegowi Słowacki udowodnił, że pomimo swojego młodego wieku talentem może dorównać mistrzowi. Książce nie oszczędzono jednak i słów krytyki, a sam Julian Ursyn Niemcewicz nazwał autora "wierszogryzmołem". Mimo wszystko Kordian zyskał miano najlepszego dzieła okresu młodości Juliusza Słowackiego.

Dramat Kordian jest polemiką niezdolności do romantycznego czynu spiskowca, obezwładnionego moralną rozterką legalizmu i krytyką postawy Konrada z Dziadów. Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość, nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców. Uważa, że jedynie absolutne poświęcenie i zgoda na walkę do końca może przynieść niepodległość.
Postać literacka Kordiana została całkowicie stworzona na potrzeby utworu - imię Kordian (znaczące dosłownie: dający serce) zostało wymyślone. Kordian posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla romantyka: targają nim zarówno rozterki świadomości, jak i rozterki typu egzystencjalnego, nie może odnaleźć swojego miejsca w rzeczywistości, przeżywa nieszczęśliwą miłość do Laury - która skazała go na samotność, a rozdarty w poszukiwaniu idei dobra, wskazówki otrzymuje od szatana (przede wszystkim ideę winkelriedyzmu), co doprowadza go na skraj upadku.
Utwór jest polemiką z niehonorową walką o niepodległość. Polemiczna do mickiewiczowskiej idei Polska Chrystusem narodów idea Winkelriedyzmu ponosi klęskę. Za jej źródło podaje się zabawę szatana.

Kordiana poznajemy jako 15-letniego chłopca, przedwcześnie dojrzałego. Bohater swój wolny czas poświęca rozważaniom nad sensem własnej egzystencji, przeżywa rozczarowania do romantycznej miłości, to wszystko prowadzi do próby samobójczej, aczkolwiek nieudanej. Następnie Kordian wyrusza w podróż do Anglii i Włoch. Podczas tej wędrówki przekonuje się, że światem rządzi pieniądz i że za pieniądze można kupić wszystko, nawet miłość. W scenie na szczycie góry Mont Blanc, przełomowej w całym utworze, Kordian przechodzi metamorfozę z nieszczęśliwego kochanka w gorliwego patriotę i postanawia poświęcić się w imię ojczyzny (idea winkelriedyzmu). Postanawia zabić cara, jednak przeszkadzają mu w tym własne słabości. Dla Kordiana podróż oznacza wejście w czas dojrzewania duchowego, a spotkania z brutalną rzeczywistością sprawiają, że bohater traci złudzenia co do otaczającego go świata. Jest postacią dynamiczną, przez cały czas zmienia się, zmaga się z samym sobą. Podróż jest dla niego źródłem informacji o świecie, a przebyta droga wzbogaca go o nowe doświadczenia.
Wesele- Andrzej Wajda Czerwiec 15, 2013, 12:29:06 pm
Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. Nocą pod dach Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, "poetycznej" duszy. To ona, ulegając weselnej euforii, "zaprasza" na zabawę Chochoła, stojącego za oknem. W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości.

Mistrzowska adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego, dokonana przez Andrzeja Wajdę. Odpowiedni klimat epoki został stworzony poprzez kolorystykę, scenografię, kostiumy ale również, a może przede wszystkim przez muzykę. Mistrz Wajda w doskonały sposób obsadził w rolach aktorów, którzy stworzyli niezapomniane, wręcz życiowe kreacje. Obraz jest przesiąknięty charakterystyczną dla Wyspiańskiego symboliką, tajemniczością i niejednoznacznymi postaciami. "Wesele" to lektura obowiązkowa dla każdego Polaka.
Szatan z siódmej klasy Czerwiec 15, 2013, 12:24:26 pm
Szatan z siódmej klasy – powieść dla młodzieży Kornela Makuszyńskiego. Głównym bohaterem jest Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną. Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich – zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich będzie musiał rozwiązać.

Akcja rozgrywa się w 1937 r. w Warszawie i w fikcyjnej wsi Bejgoła, położonej niedaleko Wilna. Czas fabularny obejmuje wydarzenia, o których dowiaduje się Adaś z "Rękopisu Księdza Koszyczka", dotyczą one wojny francusko-rosyjskiej w latach 1812–1813, kiedy to w dworku w Bejgole mieszkał Francuz z armii napoleońskiej. Można zatem powiedzieć, że czas fabularny trwa od 1812 r. do 1937 r. Główne wątki w utworze to szkolne kłopoty, historia rodu Gąsowskich, poszukiwanie skarbu. Jest to powieść młodzieżowa, ale zawiera również elementy powieści detektywistycznej.
Gniew posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:23:21 pm
Dwaj bracia, którzy od dawna się nie widzieli, spotykają się w pustym domu, odziedziczonym po zmarłych rodzicach. Starszy robi karierę, młodszy po raz kolejny uciekł z domu poprawczego - i chciałby upokorzyć brata. Potem pojawiają się przestępcy poszukiwani przez policję.
Potop Czerwiec 15, 2013, 12:22:45 pm 1
Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie Radziwiłłów – potężnego rodu magnackiego wspierającego Szwedów w ich najeździe na Rzeczpospolitą. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, postanawia się zrehabilitować. Pod przybranym nazwiskiem – Babinicz – bierze udział w obronie Jasnej Góry, własną piersią osłania króla Jana Kazimierza przed wrogami i bohatersko walczy z nieprzyjacielem do zakończenia wojny.
Pan Samochodzik - Wyspa Zloczyncow Czerwiec 15, 2013, 12:21:14 pm
Zatrudniony w Ministerstwie Kultury i Sztuki pan Tomasz otrzymuje w spadku tajemniczy wehikuł wuja Stefana Gromiłły z Krakowa. To skrzyżowanie czółna z poczwarą okazuje się wielofunkcyjnym pojazdem, a tylko karoseria, a właściwie górna obudowa wozu, zrobiona „domowym sposobem”, szpeci ten pojazd, zaś jego posiadacza naraża na ironiczne docinki. Pan Samochodzik jedzie na urlop do Antoninowa nad Wisłą, gdzie na Wyspie Złoczyńców spotyka harcerzy z Zastępu Łuczników, uczestniczących w obozie ekspedycji antropologicznej. Poznaje m.in. Wilhelma Tella, Sokole Oko i Wiewiórkę. Pana Tomasza interesują ukryte zbiory dziedzica Dunina. Badania antropologiczne przeplatają się z przygodami związanymi z poszukiwaniem ukrytych zbiorów dziedzica
O Dwóch Takich Co Ukradli Księżyc posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:20:24 pm
Akcja filmu rozpoczyna się we wsi Zapiecek. Przychodzą w niej na świat bliźniacy - Jacek i Placek. Już po paru latach okoliczni mieszkańcy nie mają złudzeń: z tych dwu nic dobrego nie wyrośnie. Niesforni braciszkowie wciąż płatają spokojnym obywatelom złośliwe figle. Są żarłoczni, a przy tym leniwi i okrutni. Za najokropniejszą rzecz pod słońcem uważają pracę. Gotowi są na wszystko, byle tylko nigdy nie splamić rąk jakimkolwiek zajęciem. Pewnego dnia wpadają na genialny w swej prostocie pomysł. Postanawiają ukraść księżyc, a następnie go spieniężyć i w ten sposób zapewnić sobie na zawsze wygodną, próżniacką egzystencję. Pochlebne recenzje zebrali też aktorzy, w tym oczywiście odtwórcy ról Jacka i Placka - bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy, którzy po latach zrobili efektowne kariery polityczne.
Zakazane Piosenki Czerwiec 15, 2013, 12:18:40 pm
Zakazane piosenki -- polski film muzyczny z 1946 w reż. Leonarda Buczkowskiego. Zdjęcia rozpoczęto w 1946, premiera odbyła się 8 stycznia 1947 w nowo otwartym kinie Palladium.

Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 aż do wyzwolenia Warszawy w 1945. Muzyk Roman Tokarski opowiada historię okupacji i przeżycia z tego okresu młodemu żołnierzowi polskiemu, repatriantowi z Anglii. Roman zorganizował uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą i kolegami byli także członkami organizacji podziemnej przewozili broń i nielegalne wydawnictwa, brali udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczyli w powstaniu warszawskim i partyzantce. W czasie jednej z akcji zginął ukochany Haliny. Głównym "bohaterem" filmu są patriotyczne piosenki, które pomagały Polakom przetrwać okupacyjną codzienność.

Pierwszy polski powojenny film fabularny dopuszczony do dystrybucji.
Sara posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:18:08 pm
Historia miłosno - gangsterska. Jej treścią jest romans wrażliwej i pięknej szesnastolatki Sary ze sporo starszym od niej "twardym facetem", Leonem. Nie różnica wieku jest tu jednak zasadniczą przeszkodą, lecz fakt, że "twardziel" został wynajęty przez tatę - gangstera do ochraniania dziewczyny . . . Ojciec Sary jest potężny, wpływowy i bezwzględny, a ostatnią rzeczą, jakiej życzyłby swojej nieletniej córce, jest związek z rozpitym, porażającym egzotyczną abnegacją "gorylem". Sam Leon, zamknięty w sobie, wypalony po tragicznych przejściach, próbuje obronić się przed nagłym uczuciem - sympatii tkliwości miłości i uratować swój wizerunek zimnego, lojalnego profesjonalisty. Nie wydaje się jednak, by rezerwa Leona i groźby ojca mogły powstrzymać rozkochaną nastolatkę.
Młode Wilki 1/2 posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:16:56 pm
Dwoje młodych ludzi spędza wakacje nad morzem. Dochodzi do kłótni, chłopak postanawia odejść. Dziewczyna spotyka grupę młodzieńców, którzy konwojują cysternę pełną spirytusu. Liczą na to, że zarobią wielkie pieniądze. Dziewczyna przyłącza się do nich.
Jak Rozpetalem II Wojne Swiatowa cz.1 Czerwiec 15, 2013, 12:16:50 pm 1
Film opowiada o przygodach polskiego żołnierza Franciszka Dolasa, któremu na skutek komicznych zbiegów okoliczności wydaje się, że to przez niego wybuchła II wojna światowa. Pragnąc się za wszelką cenę zrehabilitować, pakuje się coraz to w nowe tarapaty. Rzucany przez los na różne fronty wojny (Jugosławia, Morze Śródziemne, Afryka, Włochy), wraca w końcu do Polski.
Młode Wilki posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:15:44 pm
"Biedrona", "Cichy" i "Cobra" to dziewiętnastoletni młodzieńcy, którzy mają wszystko, lecz chcą jeszcze więcej. Są przemytnikami pracującymi dla "Czarnego" - szefa szczecińskiego gangu przemytników. Niespodziewanie niejaki Chmielewski, najbogatszy człowiek w Szczecinie i były szef "Czarnego", rezygnuje z nielegalnych interesów. Kończą się dobre "układy" z celnikami. Chłopcy decydują się, że dalej będą sobie radzić sami. Aby nadal prowadzić "interesy", muszą jednak zatrudnić kogoś z "czystym" paszportem. Wybór pada na Roberta - klasowego prymusa.
U Pana Boga za Piecem Czerwiec 15, 2013, 12:15:39 pm
Marusia, młoda Rosjanka (Irina Łaczina), przekracza wschodnią granicę Polski autobusem pełnym drobnych handlarzy, udających się na przygraniczny bazar. W lesie autobus zostaje napadnięty przez bandę "Gruzina" (Włodzimierz Abramuszkin), w rzeczywistości będącego Ukraińcem. Banda pobiera od rosyjskich handlarzy haracz. Marusia jako jedyna decyduje się zawiadomić miejscową policję. Będąc głównym świadkiem zostaje przez komisarza Policji (Andrzej Zaborski) zatrzymana w przygranicznym miasteczku..
U Pana Boga Za Miedzą Czerwiec 15, 2013, 12:14:43 pm
Do Królowego Mostu wraca z USA Staś (Grzegorz Heromiński) który stara się zadomowić w miejscowości. Wykorzystuje swoje doświadczenie jakie zdobył będąc za granicą pracując przez 10 lat jako przedstawiciel handlowy i stara się pomóc Śliwiakowi (Ryszard Doliński), który za wszelką cenę chce w zbliżających się wyborach zostać burmistrzem Królowego Mostu. Z biegiem czasu pojawiają się jego przeciwnicy, którzy niszczą ulotki ponaklejane na ścianach i podpalają budynek. W wyniku czego Śliwiak ściąga do miasteczka Gruzina (Władimir Abramuszkin), który od lat cieszył się złą sławą i został dawno wypędzony. Sytuacja w szybkim czasie staje się niekontrolowana i ani byly gangster "Bocian" (Emilian Kamiński) ani policja a nawet sam Śliwiak nie radzi sobie z Gruzinem, który coraz bardziej czuje się pewnie i bezkarnie. Ostatecznie "Bocian" (za zgodą księdza) bierze sprawy w swoje ręce wypowiadając wojnę bandytom, którą wygrywa i wypędza ich z miasta. W ramach podziekowania ksiądz (Krzysztof Dzierma) z ambony proponuje by "Bocian" (dawny kryminalista) złożył swoją kandydaturę na burmistrza co nie wszystkim się podoba.
Panna nikt posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:14:19 pm
Po przeprowadzce do dużego miasta 15-letnia Marysia trafia do nowej szkoły. Dziewczynka jest nieśmiała i z trudem przystosowuje się do nowego środowiska. Początkowo więź przyjaźni łączy ją z Kasią, dziewczyną o silnej osobowości, utalentowaną artystycznie i mającą wyrobiony światopogląd. Kasia stopniowo wprowadza przyjaciółkę w świat sztuki i intelektu, który coraz bardziej fascynuje Marysię. Ale Kasia uczy ją również swego sposobu na życie. Wyznaje jej, że jest opętana przez demona, który umożliwia jej tworzenie muzyki.
Kochaj albo rzuć Czerwiec 15, 2013, 12:13:46 pm
Kazimierz Pawlak, Władysław Kargul oraz ich wnuczka Ania dostają zaproszenie od brata Kazimierza, Johna do złożenia wizyty w Stanach Zjednoczonych. W podróż wyruszją statkiem TSS Stefan Batory, a kończą samolotem linii United Airlines lądującym na lotnisku O'Hare w Chicago. Po przyjeździe do Chicago okazuje się że John zmarł parę dni wcześniej. Pozostawił nie tylko majątek, ale także nieślubną córkę, która na domiar jest mulatką (Pawlak i Kargul mówią o niej „Czekolada”). Wbrew przysiędze złożonej ojcu, Pawlak ostatecznie ulega i chowa brata "nie w swojej ziemi". W trakcie fabuły zarówno Pawlak jak i Kargul wielokrotnie zmieniają zdanie o nowym członku rodziny jak i całej Ameryce.
Sami Swoi Czerwiec 15, 2013, 12:12:52 pm
Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Spór trwa o miedzę i krowę Kargula, która weszła Pawlakom w szkodę. Przyczyną kłótni jest ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. Obawiając się kary za pocięcie kosą Kargula, Jan Pawlak emigruje do Stanów. Po latach wraca do Polski, gdzie jego brat Kazimierz z rodziną żyją w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Aby uspokoić Johna, Kazimierz opowiada mu historię pogodzenia się rodzin, w tym zaślubin jego syna, Witii i córki Kargula Jadźki.
Obsada
Rozmowy kontrolowane posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:11:54 pm
W grudniu 1981 r. Ryszard Ochódzki, otrzymuje od pułkownika UB Molibdena zadanie przeniknięcia do struktur "Solidarności" w Suwałkach. Wyposażony we wspólne zdjęcie z Lechem Wałęsą udaje się w Suwalskie. Tam zastaje go stan wojenny. Po spowodowaniu wypadku samochodowego Ochódzki porzuca swój pojazd i pożyczonym autem wraca do stolicy. Zatrzymuje go patrol. W bagażniku samochodu znajduje solidarnościowe ulotki. Bojąc się aresztowania, Ochódzki rzuca się do ucieczki.
Nie ma mocnych Czerwiec 15, 2013, 12:11:25 pm
Film opowiada o dalszych losach Kargula i Pawlaka. Tym razem Kazimierz Pawlak nie ma komu oddać ziemi. Jego syn Witia ma jej dosyć, a Paweł nie chce wracać na wieś, dlatego postanawia wydać za mąż swoją 18-letnią wnuczkę Anię, trzeba tylko znaleźć jej właściwego męża. Razem z Kargulem postanawiają wydać wspólną wnuczkę za Zenka. Witia i Jadźka nie zgadzają się na ślub swojej córki. Pawlaka i Kargula łączy wspólny cel, ale różnica temperamentów i cechujący każdego z nich nieprzeciętny upór prowadzą do wielu zabawnych i groźnych w skutkach nieporozumień.
Uwikłanie Czerwiec 15, 2013, 12:08:52 pm
Co musiałoby się wydarzyć, żeby w zwyczajnym człowieku obudzić zabójcę? 
Czy w pół-hipnotycznym transie można zabić i następnego dnia o tym nie pamiętać? Skoro jest ofiara, to gdzieś musi też być sprawca zbrodni. W ekranizacji bestsellerowego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego tropem sprytnego mordercy podąża cyniczny komisarz Smolar (Marek Bukowski) i nieustępliwa prokurator Agata Szacka (Maja Ostaszewska). Duet jaki tworzą jest mieszanką wybuchową nie tylko ze względu na ich temperamenty, ale również z powodu łączącego ich w przeszłości romansu. Prokurator Szacka, prowadząc najtrudniejsze w swojej karierze śledztwo, dotknie historii, o których od lat krążą legendy, ale nikt nie spodziewał się, że mogą okazać się prawdą. 
Cudowne lato Czerwiec 15, 2013, 12:06:41 pm
Miłość jest ślepa i na każdego gdzieś czeka jego druga połówka. Zabawna komedia pełna czarnego humoru. O względy dziewczyny Kitki (Helena Sujecka) rywalizuje dwóch chłopaków: Rudy (Cezary Łukaszewicz) i Konrad (Antoni Pawlicki), którzy pracują dla konkurencyjnych firm pogrzebowych. Nad trudnym wyborem Kitki czuwa jej nieżyjąca matka, która zrobi wszystko, żeby losowi troszeczkę dopomóc... W roli super mamy -- znakomita Katarzyna Figura, która i umarłego postawiłaby na nogi. W filmie zobaczymy też ulubieńców sceny teatralno-kabaretowej -- grupę Mumio
Lalka posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:06:03 pm
Adaptacja powieści Bolesława Prusa.
Opowiedziana z dużym artyzmem i dbałością o szczegóły historia tragicznej miłości bogatego kupca Stanisława Wokulskiego, który dorobił się ogromnego majątku na dostawach wojskowych dla Rosji, do pięknej, wyrachowanej arystokratki z podupadającego rodu - Izabelli Łęckiej.
Wyjscie Awaryjne Czerwiec 15, 2013, 12:04:50 pm
Prowincjonalne miasteczko z początku lat osiemdziesiątych. Wśród jego mieszkańców jest rodzina Kolędów. Pani Kolędowa jest energicznym naczelnikiem gminy, jej mąż safanduła zajmuje się domową hodowlą kaczek i uprawą kwiatów w "tunelach". Ich córka Dorota jest panną ładną i niepracującą. Intryga zaczyna się w momencie, gdy pani naczelnik dowiaduje się, że ma zostać babcią. Strach przed utratą autorytetu, skandalem i kompromitacją podsuwają jej iście piekielny pomysł - trzeba kupić narzeczonego z opłaconym rozwodem.


Pani Kolędowa jest naczelnikiem gminy. Trzyma cały dom swoją twardą ręką. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej córka Dorota jest w ciąży. Dziewczyna nie chce wydać sprawcy całego zamieszania. Przebojowa kobieta boi się skandalu i wysyła swojego męża do miasta w poszukiwaniu przyszłego męża. Pan Kolęda załatwia młodzieńca, który okazuje się być złodziejaszkiem. Od tej pory chłopak musi z Dorotą chodzić na spacery, na zabawę i udawać zakochanego. Zbliża się wesele ..
W pustyni i w puszczy posted by LI Czerwiec 15, 2013, 12:02:51 pm
Historia dwojga przyjaciół: 14-letniego Stasia Tarkowskiego i 8-letniej Nelly Rawlison. Zostali oni porwani dla okupu przez służebników Fatmy uwięzionej wraz z dziećmi przez rząd Egipski. Pełna dramatyzmu historia przedstawiająca czasy powstania Mahdiego (Muhammada Ahmeda) i nieznane zakątki Afryki. Tułaczka przez pół kontynentu i niesamowite przygody oddają dokładnie historię opisaną przez Heryka Sienkiewicza.
Karol - Człowiek, który został Papieżem Czerwiec 15, 2013, 12:01:37 pm
Pan Tadeusz posted by LI Czerwiec 15, 2013, 11:58:51 am
Ekranizacja naszej narodowej epopei. Po zakończeniu edukacji w mieście 18-letni Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski) wraca do rodzinnego majątku. Jego stryj pragnie wyswatać go z Zosią Horeszkówna, by w ten sposób zażegnać trwający od wielu lat konflikt między rodzinami i odkupić winy swojego brata, hulaki i zdrajcy narodowego, Jacka Soplicy. Tadeusz wpada jednak w sidła podstarzałej Telimeny. Tymczasem okoliczna szlachta, podburzona przez Gerwazego, szykuje się do zajazdu na Sopliców
Ucieczka z kina "Wolność" Czerwiec 15, 2013, 11:58:48 am
W kinie "Wolność" odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu - Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą napisał przed laty, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia. Cenzor postanawia skończyć z tym, co robił do tej pory. Decydenci postanawiają zniszczyć kopię "Jutrzenki". W proteście cenzor wchodzi do filmu, w celu uniemożliwienia spalenia kopii. W "Jutrzence" spotyka bohaterów różnych filmów, których kiedyś wyciął. Odbywa z nimi rozmowy, pod wpływem których staje się innym człowiekiem.
300 mil do nieba Czerwiec 15, 2013, 11:58:13 am
Jędrek i Grześ mieszkają ze swoją rodziną w ciężkich warunkach. Chłopcy postanawiają zmienić swoje życie. W tym celu uciekają z domu i próbują przedostać się do Szwecji. Ukrywają się pod podwoziem TIR-a i w ten sposób trafiają do Danii. Ich losem interesuje się pewna dziennikarka, dzięki której chłopcy otrzymują azyl.
Magnat Czerwiec 15, 2013, 11:57:40 am
Saga rodu arystokratów niemieckich żyjących na kresach zachodnich, pokazana na tle przełomowych wydarzeń dziejowych. Scenariusz powstał na podstawie historycznych przekazów związanych z rodem książąt pszczyńskich von Pless. Miłość, zdrada, walka o zachowanie rodowej fortuny i pozycji, dramaty i skandale oraz wzajemne relacje polsko-niemieckie i doniosłe wydarzenia dziejowe odciskające swoje piętno na losach jednostek tworzą fabułę filmu.
Amator Czerwiec 15, 2013, 11:57:07 am
Filip Mosz jest zaopatrzeniowcem w zakładzie przemysłowym pod Krakowem. Kupuje amatorską kamerę filmową, aby nakręcić narodziny i rozwój córki. Otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji dwudziestopięciolecia istnienia przedsiębiorstwa, w którym pracuje. Jego film odnosi sukces, Filip angażuje się bez reszty w kręcenie kolejnych amatorskich filmów. Rozwój artystyczny Filipa nie idzie jednak w parze ze szczęściem rodzinnym...
Persona non grata Czerwiec 15, 2013, 11:56:34 am
Wiktor, ambasador Polski w Urugwaju boleśnie przeżywa nagłą śmierć ukochanej żony Heleny. Przyjeżdżając do kraju spotyka rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych, Olega, z którym przyjaźnił się przed dwudziestu laty. Wówczas był działaczem podziemia, a Oleg stawiał pierwsze kroki w dyplomacji sowieckiej w Polsce. Z tamtych lat datuje się ich zażyła przyjaźń obciążona dwoma podejrzeniami. W oczach Wiktora, Oleg mógł być w swojej ambasadzie oddelegowany do infiltrowania polskiego podziemia. Po drugie bliska przyjaźń Olega ze zmarłą właśnie żoną Wiktora zawiera w sobie podejrzenie, czy zmarła nie zdradziła męża z ujmującym do dziś Rosjaninem.
Boże skrawki Czerwiec 15, 2013, 11:55:58 am
Rok 1942. Rodzice 11- letniego Żyda Romka wyprowadzają go z getta i ukrywają na wsi u polskiej rodziny. Gniecio Lipa mimo obaw żony Mańki zabiera go do siebie. Chłopiec zaprzyjaźnia się z synem gospodarzy, Tolem, poznaje także inne miejscowe dzieci. By nie zostać zdemaskowanym, Romek uczęszcza na lekcje religii. Razem z innymi przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej.
Znachor posted by LI Czerwiec 15, 2013, 11:55:55 am
Bohater filmu, profesor Wilczur, od którego odeszła żona z ukochaną córeczką, szuka zapomnienia w alkoholu. Ciężko raniony w głowę podczas bójki w podmiejskim szynku traci pamięć. Mija piętnaście lat. Policja zatrzymuje błąkającego się gdzieś na prowincji mężczyznę bez dokumentów, który nie zna swojego nazwiska. Aby uniknąć aresztowania, włóczęga kradnie z biurka urzędnika akt urodzenia niejakiego Antoniego Kosiby. Od tej chwili pod takim nazwiskiem wędruje po kraju.
Weiser Czerwiec 15, 2013, 11:55:20 am
Bohaterem jest Paweł Heller, człowiek, któremu w życiu się powiodło. Przez wiele lat mieszkał w Hamburgu, tam też poznał swoją żonę i dorobił się całkiem niezłego majątku. Po 11 latach spędzonych na obczyźnie Paweł postanawia jednak wrócić do Polski, kraju, który po 1989 roku jest idealnym miejscem na rozpoczęcie własnego, dochodowego interesu. Niestety, wraz z przyjazdem do ojczyzny powracają wspomnienia. Paweł nie może zapomnieć o swoich przyjaciołach z dzieciństwa, o rzeczach, które wspólnie robili a szczególnie o Dawidzie Weiserze, tajemniczym chłopcu, który wciągnął naszego bohatera i jego kolegów w swój niebezpieczny i pełen magii świat.
Dzieje grzechu Czerwiec 15, 2013, 11:54:42 am
Ewa, dziewczyna ze zubożałej szlacheckiej rodziny, ma romans z żonatym Łukaszem, któremu jej matka wynajmuje pokój. Kiedy mężczyźnie nie udaje się uzyskać rozwodu, zostawia Ewę i wyjeżdża z miasta, ale ta wpada na jego ślad i podąża za nim...
Obraz plastycznie wysmakowany, z drobiazgowo odtworzonym klimatem epoki, scenografia pełna przepychu, a zdjęcia zaskakują śmiałym erotyzmem. Kontrowersyjny film na podstawie powieści, która stała się ponad 100 lat temu skandalem literackim epoki.
Lekcja martwego języka Czerwiec 15, 2013, 11:54:00 am
Bohater filmu, młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w obskurnym hoteliku - jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Kolekcjonuje dzieła sztuki, które odsyła do swej matki mieszkającej w Grazu. Kiekeritz interesuje się także symbolizmem i zafascynowany jest śmiercią - zarówno jej doznawaniem, jak i zadawaniem.
Suplement Czerwiec 15, 2013, 11:53:17 am
"Suplement" jest historią miłości dwojga młodych ludzi. Chłopak przeżywa rozterki. Nie chce popaść w przeciętność, nie chce stać się jednym ze "szczurów" goniących za pieniędzmi. Zastanawia się nad wstąpieniem do zakonu, boi się trudu życia codziennego. Dziewczyna studiuje zaocznie, zarabia jako garderobiana pracując przy filmach i rewiach mody. Obawia się, że jest dla chłopaka przeszkodą na drodze do samorealizacji. Ale też zastanawia się, czy nie powinna zmusić go do stawienia czoła życiu.
Trzy kolory Czerwony Czerwiec 15, 2013, 11:52:32 am
Młoda modelka poznaje emerytowanego sędziego, który podsłuchuje swoich sąsiadów.
Trzy kolory Biały Czerwiec 15, 2013, 11:51:51 am
Karol, polski fryzjer, mieszkający we Francji, rozwodzi się z żoną, traci salon fryzjerski, ląduje na bruku. Z pomocą tajemniczego Mikołaja wraca do Polski.
Cwał Czerwiec 15, 2013, 11:50:32 am
Warszawa, początek lat 50-tych XX wieku. Do ekscentrycznej Idalii przyjeżdża 10-letni Hubert, syn żołnierza AK, wysłany przez matkę obawiającą się represji ze strony UB. Młodzieńcze lata mijają Hubertowi pod znakiem pasji do koni, którą zaszczepiła w nim Idalia i próbie zrozumienia wszechobecnej obłudy wynikającej ze stalinowskiego systemu.
Zazdrość i medycyna Czerwiec 15, 2013, 11:49:20 am
Górskie uzdrowisko, lata 30. ubiegłego wieku. Zamożny fabrykant Widmar dowiaduje się przypadkiem o romansie żony, Rebeki, z doktorem Tamtenem. Mąż rozpoczyna prywatne śledztwo, docierając do asystenta doktora i krawca Golda, który informuje o ich schadzkach w pobliskiej garsonierze. Razem organizują zasadzkę na kochanków. Jednak zbieg okoliczności powoduje, że Widmar nie może potwierdzić podejrzeń, a czułe zapewnienia Rebeki każą mu uwierzyć w jej niewinność.
Dotknięcie ręki Czerwiec 15, 2013, 11:48:27 am
Student muzykologii z Krakowa, śni co noc tajemniczą melodię. Przeczuwa, że może być ona motywem przewodnim większego utworu. Nie podejmuje się jednak skomponować go samodzielnie. Pragnie, by tego zadania podjął się sławny Henri Kesdi - artysta, który 40 lat temu wybrał milczenie i życie w izolacji od świata. Żyje w odosobnieniu nienawidząc świata, także żony i samego siebie, chory i szukający zapomnienia w alkoholu. Dotknięcie rąk młodego człowieka, obdarzonego zdolnościami psychoterapeutycznymi, a także jego niezłomna wiara w sens tworzenia muzyki wskrzeszają w starym geniuszu artystę i powodują, że powraca do życia i sztuki.
Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową Czerwiec 15, 2013, 11:43:42 am
Akcja filmu zaczyna się w średniowiecznej Francji, prawie 1000 lat temu. Przez miasteczko jedzie na ośle święty Bernard z Clairvaux - mistyk, założyciel zakonu Cystersów, nawołującego do wypraw krzyżowych. Na rynku ma być właśnie powieszony koniokrad. Zakonnik prosi, by odstąpiono od wykonania wyroku. Chce zabrać skazańca do klasztoru, przygotować do nieuniknionej egzekucji i dopiero potem wydać. Okazuje się jednak, że to scena z filmu, który jest właśnie kręcony. Na planie czuwa lekarz - Tomasz. Nad nim też wisi wyrok. Jest chory na raka. Musi walczyć o życie albo przygotować się na śmierć...
Rejs Czerwiec 15, 2013, 11:43:11 am
Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a pasażer na gapę z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a "kaowiec" coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych. Trwają kolejno: święto kapitana, bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca - robi się coraz głupiej, coraz bezsensowniej, ale "kierownictwo" rejsu ogarnia coraz większy entuzjazm.
Kolejność uczuć Czerwiec 15, 2013, 11:42:42 am
Do małego prowincjonalnego miasta przyjeżdża sławny aktor Rafał Nawrot by gościnnie zagrać Romea w szekspirowskim przedstawieniu. Teatr jest mierny i Mistrz odnosi się do tego przedsięwzięcia bez entuzjazmu, ma jednak zobowiązania wobec dyrektora. Niemniej, zdegustowany, korzysta z pierwszej nadarzającej się okazji by wyjechać. Decyduje się pozostać i rozpocząc próby jedynie ze względu na poznaną przypadkowo Julię, uczennicę szkoły muzycznej, która zaprasza go na spotkanie ze szkolnym kołem teatralnym. Znajomość ta fascynuje obie strony, przyjaźń przeradza się w miłość. Rozpoczyna się romans pięćdziesięcioletniego mężczyzny i nastolatki. Romantyczne eskapady komplikują jednak unormowane życie dziewczyny, dzielone dotychczas pomiędzy dom, szkołę i jej chłopca, Radka. Uczuciową szarpaninę potęguje pojawienie się dawnej kochanki Mistrza. Rozpoczyna się ciąg konfliktów, nieporozumień, zdrad, ucieczek z domu, powrotów, scen kabotyńskich i tragikomicznych . .
Kategoria
Film i animacja
Trzy kolory Niebieski Czerwiec 15, 2013, 11:42:12 am 4.98 (1 vote)
Młoda wdowa po tragicznej śmierci męża i córki postanawia zerwać z przeszłością oraz żyć w odosobnieniu.
Seksmisja Czerwiec 15, 2013, 11:37:04 am
Rok 2044, zostają od hibernowani dwaj ostatni przedstawiciele płci męskiej. W tych rolach niezapomniany Jerzy Stuhr oraz Olgierd Łukasiewicz. Władza jest w rękach Ligi Kobiet, która nie zamierza z niej zrezygnować. Perypetie dwóch mężczyzn w świecie kobiet da nam ogromną dawkę humoru i niezapomnianych wrażeń
Wielki Szu Czerwiec 15, 2013, 11:36:32 am
Wielki świat, niedostępny dla przeciętnego śmiertelnika, to duże pieniądze, piękne kobiety, luksusowe hotele i wytworne nocne lokale lat 70. Tytułowy bohater jest znanym szulerem. Wielki Szu po kilkuletnim pobycie w więzieniu postanawia zrobić jeszcze jeden "numer". W małym miasteczku nawiązuje znajomość z zamożnym prywaciarzem rozmiłowanym w hazardzie. Kiedy go ograbia, postanawia zniknąć. Uciekając z miasteczka poznaje młodego taksówkarza, Jurka, zaślepionego żądzą łatwego wzbogacenia się. Starzejący się mistrz godzi się nauczyć go swoich karcianych sztuczek i wprowadzić w wielki świat szulerów. Najpierw uczy go teorii i właściwego stosunku do pokera, potem przechodzą do ćwiczeń. Wreszcie Jurek ma zagrać o wielką stawkę ...
Vabank Czerwiec 15, 2013, 11:36:03 am
Warszawa lat 30. Kasiarz Kwinto wychodzi z więzienia i obmyśla zemstę na Kramerze, właścicielu banku, przez którego został aresztowany.
Vabank II czyli riposta Czerwiec 15, 2013, 11:35:31 am
Kramer dzięki pomocy Sztyca ucieka z więzienia. Przed wyjazdem do Szwajcarii planuje zemścić się na Kwincie.
Krzyk Czerwiec 15, 2013, 11:35:01 am
Marianna, dziewczyna z warszawskiej Pragi, wychodzi z więzienia i dostaje pracę salowej w wysokiej klasy domu starców. Działacze związkowi przeprowadzają kontrolę w domu starców, podejrzewając, że zajmują tam bezprawnie miejsca dawni komunistyczni prominenci, jednym z nich jest podopieczny Marianny...
Ludzie z pociągu Czerwiec 15, 2013, 11:34:31 am
Jesień 1943 roku. Pasażerowie dwóch uszkodzonych wagonów czekają na małej stacji na pociąg. Są to: przemytnicy, wygnaniec z Poznania, dziewczyna, konspirator, wdowa, karciarze i inni. Jest jeszcze w tej grupie zawiadowca i policjant Bahnschutzu, któremu skradziono pistolet maszynowy...
Nikt nie woła Czerwiec 15, 2013, 11:34:04 am
Ekranizacja powieści Józefa Hena. Tuż po wojnie do miasteczka na Ziemiach odzyskanych przyjeżdżają repatrianci i ludzie, którzy chcą uciec przez swą przeszłością. Bożek (Henryk Boukołowski) należy do tej drugiej grupy. Szuka miejsca w nowej rzeczywistości, jednocześnie starając się zatrzeć za sobą ślady.
Paciorki jednego różańca Czerwiec 15, 2013, 11:33:33 am
Film opowiada o sprzeciwie zasłużonego, emerytowanego górnika wobec akcji wyburzania domków górniczych na osiedlu Giszowiec w latach 70. XX wieku i przesiedlaniu mieszkańców do postawionych w ich miejscu budynków z wielkiej płyty.
Eroica Czerwiec 15, 2013, 11:33:01 am
Film tworzą dwie nowele, których akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Bohaterem pierwszej jest Dzidziuś Górkiewicz (Edward Dziewoński). Gdy wybucha powstanie, w popłochu opuszcza stolicę. Wraca jednak do Warszawy. Akcja drugiej noweli rozgrywa się w niemieckim oflagu. Uwięzieni oficerowie czerpią otuchę z powtarzanej legendy o ucieczce porucznika Zawistowskiego. Tylko nieliczni wiedzą, że historia ta nie jest prawdziwa.
Noce i dnie Czerwiec 15, 2013, 11:32:29 am
Sierpień 1914 roku. Zajęty przez Niemców Kaliniec w pośpiechu opuszczają mieszkańcy. Jest wśród nich Barbara Niechcic (Jadwiga Barańska). Zagubioną i bezradną odnajduje dawny znajomy, stary Żyd Szymszel i ofiaruje jej pomoc. Po drodze Barbara wraca wspomnieniami do przeszłości - niespełnionej miłości do Józefa Toliboskiego (Karol Strasburger), małżeństwa z Bogumiłem Niechcicem (Jerzy Bińczycki) oraz przeżyć związanych z wychowaniem syna - Tomaszka (Kazimierz Mazur). Dzieje dwóch pokoleń rodziny Niechciców ukazane są na tle dramatycznych wydarzeń lat 1865-1914.
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz? Czerwiec 15, 2013, 11:31:50 am
Komedia obyczajowa ukazująca absurdy życia rzeczywistości polskiej lat 70. Dyrektor podupadającego przedsiębiorstwa dowiaduje się, że dziewczyna, którą poznał podczas delegacji w Paryżu, jest z nim w ciąży. Postanawia więc rozwieść się z żoną i poślubić córkę dygnitarza partyjnego, co pozwoliłoby mu utrzymać stanowisko. Uznaje, że najlepszym sposobem na pozbycie się żony byłaby udokumentowana zdjęciami zdrada. Angażuje fotografa, nieudacznika, kolegę z lat szkolnych. Po powrocie z kolejnej delegacji, tym razem na Węgry, dowiaduje się, że przestał być szefem przedsiębiorstwa, a dotychczasowy zastępca zajął jego stanowisko i w dodatku ożenił się z córką prominenta, żona zaś wystąpiła o rozwód, zdradzając go wcześniej z fotografem.
Człowiek na torze Czerwiec 15, 2013, 11:31:19 am
Akcja filmu toczy się w 1950 roku. Jednakże retrospekcje pokazują nam czasy przedwojenne (historia spotkania Orzechowskiego z zawiadowcą) oraz tuż powojennych (historia Zapory). Film zaczyna się przejechaniem człowieka przez pociąg. Przejechanym okazuje się stary maszynista, Orzechowski, jeżdżący jeszcze na kolei Warszawsko--Wiedeńskiej. Pociąg prowadził jego dawny pomocnik. Okazuje się, że na semaforze nie paliła się lampa (zmieniając sygnał "droga wolna z ograniczoną prędkością" na "droga wolna"). Przy pełnej prędkości spowodowałoby to wykolejenie się składu. Trwa dochodzenie, kto to zrobił. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie: zawiadowca, pomocnik, oraz dróżnik. Każde z zeznań widzimy w retrospekcji.
Kategoria
Film i animacja
Matka Joanna od aniołów Czerwiec 15, 2013, 11:30:49 am
Scenariusz filmu jest adaptacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja filmu toczy się w XVII wieku w klasztorze na Smoleńszczyżnie. Jego przeorysza, matka Joanna od Aniołów (Lucyna Winnicka), wydaje się być opętana przez diabła. Do klasztoru zostaje sprowadzony egzorcysta, ksiądz Suryn (Mieczysław Voit). Ale jego zabiegi nie skutkują, co więcej on także zaczyna się czuć coraz bardziej niepewnie. Przyczyną nie jest jednak opętanie, ale fizyczna miłość, jaką zaczyna czuć do pięknej matki Joanny.
Galimatias czyli Kogel Mogel 2 Czerwiec 15, 2013, 11:30:19 am
Film opowiada dalsze losy bohaterów komedii "Kogel-mogel". Po ślubie Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) i Paweł (Dariusz Siatkowski) Zawadowie urządzają się na wsi. Ojciec dziewczyny obiecuje przepisać na nich swoją ziemię. Stawia jednak warunek: chce doczekać się w końcu wnuka. Jego córka ma jednak inne plany. Marzy o powrocie na studia pedagogiczne i nie chce jeszcze zostać mamą. Jest to przyczyną konfliktu między Kasią a Pawłem. Tymczasem w życiu Zawadów ponownie pojawia się ekscentryczna rodzina Wolańskich. Marian (Zdzisław Wardejn) wraz z żoną (Ewa Kasprzyk) mają spędzić najbliższe dwa miesiące w Anglii. Proszą więc Kasię, aby ta przyjęła do swego domu w charakterze letników Piotrusia i jego babcię.
Popiół i diament Czerwiec 15, 2013, 11:29:50 am
Akcja filmu Popiół i diament zaczyna się 8 maja 1945 roku. Trzej żołnierze Armii Krajowej -- Maciek, Andrzej oraz Drewnowski, otrzymują rozkaz zabicia sekretarza Polskiej Partii Robotniczej, Szczuki. Przy kapliczce organizują oni zasadzkę, ostrzeliwując wojskowy samochód. Okazuje się jednak, że doszło do pomyłki -- zastrzeleni wrogowie to w rzeczywistości budowlańcy z cementowni. Zamachowcy uciekają z miejsca akcji nie zauważając, że tą samą drogą przejeżdża identyczny samochód prowadzony przez Szczukę. Zauważa on, co zaszło przed jego przybyciem, po czym wygłasza propagandową mowę na rzecz poległych towarzyszy
Jutro premiera Czerwiec 15, 2013, 11:29:21 am
Dyrektor teatru (Aleksander Bardini) ma kłopoty z wystawieniem nowej sztuki autorstwa młodego dramaturga (Gustaw Holoubek). Gwiazda teatru nie może się zdecydować, którą zagrać rolę, główny amant żąda podwyżki, a dyrektor faworyzuje swą przyjaciółkę (Kalina Jędrusik). Premiera nieuchronnie zmierza ku katastrofie. Na szczęście jest ktoś, kto może uratować spektakl. Tym kimś jest. suflerka. Doskonała komedia ukazująca w krzywym zwierciadle kulisy teatru, słabości aktorów i kaprysy twórców. Humorystyczne sceny, zaskakujące zwroty akcji i mnóstwo dobrej zabawy.
Nie lubię poniedziałku Czerwiec 15, 2013, 11:28:47 am
Rzecz dzieje się pewnego feralnego poniedziałku w Warszawie. Bohaterem zaś jest zbiorowość - kilkanaście osób, których pechowe i skomplikowane perypetie słabiej lub silniej zazębiają się ze sobą. "Nie lubię poniedziałku" to satyra na polską rzeczywistość wczesnych lat siedemdziesiątych. Codzienność ukazana jako świat absurdu.
Niewinni czarodzieje Czerwiec 15, 2013, 11:28:18 am
"On jest zbliżającym się do trzydziestki lekarzem sportowym. Jego pasją jest jazz. Gra w popularnym zespole i uwodzi dziewczyny. Ona uczennicą. Jego kolega chce ją poderwać w nocnym klubie. Tyle, że on jest nałogowym podrywaczem.
Nazywają się Pelagia i Bazyli. Jednak to nie są ich prawdziwe imiona. Tak się sobie przedstawiają, rozpoczynając emocjonująca grę. Obydwoje są świadomi tego, że drugie udaje. Ale ile można udawać..."
Orzeł Czerwiec 15, 2013, 11:27:47 am
W założeniu reżysera "Orzeł" miał być wierną rekonstrukcją dziejów jednego z polskich okrętów podwodnych, biorących udział w walkach września 1939 roku. Po klęsce kampanii wrześniowej "Orzeł" zdołał umknąć hitlerowcom i zawinął do Tallina w celu uzupełnienia zapasów paliwa. W estońskim porcie załoga musiała też zostawić swego chorego dowódcę. Wbrew zapewnieniom władz estońskich został on szybko internowany. Nowy dowódca - kapitan Grudziński (w filmie nosi nazwisko Grabiński), podjął decyzję o ucieczce. W rezultacie "Orłowi" udało się potajemnie opuścić port, ujść wszystkim hitlerowskim pościgom i dostać do Anglii. Samotny wyczyn "Orła" stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z niemieckim najeźdzcą i znakiem nadziei na odzyskanie wolności. Leonard Buczkowski, choć raczej wiernie odtworzył historię "Orła", to jednak tu i ówdzie pozwolił sobie na małe zmyślenia, dynamizujące akcję i spłaszczające psychologiczną warstwę filmu. Zrobił w ten sposób ukłon w stronę kina rozrywkowego. Fabuła obfituje w dramatyczne sceny i sekwencje. Nie brak też nagłych zwrotów akcji. Na plus filmowi zapisywano także niezłe aktorstwo, zwłaszcza Jana Machulskiego i Wieńczysława Glińskiego. Talentem błysnął też, stawiający wówczas pierwsze kroki w zawodzie, Bronisław Pawlik, o którym jeden z recenzentów napisał, że ma "wszelkie dane na dobrego komika".
Salto Czerwiec 15, 2013, 11:27:12 am
Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, bardzo podobnym do tego, które Konwicki opisywał w wydanej dwa lata wcześniej powieści "Sennik współczesny". Podobnie jak tam, także i tu sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom przedstawia różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.
Milczenie Czerwiec 15, 2013, 11:26:40 am
Kilkunastoletni chłopak, nielubiany przez mieszkańców ze względu na swą "inność", zostaje oskarżony o zamach na życie proboszcza. Chociaż nie ma niepodważalnych dowodów jego winy, miejscowa społeczność już wydała wyrok. Jak na złość ochrzczony "bezbożnikiem" i "czerwonym", Stach podczas zabawy niewypałem ulega tragicznemu wypadkowi. Traci wzrok.
Aeva Media 1.4w © 2008-2011 Nao & Dragooon - Wedge: level up your forum!