Marzec 28, 2024, 12:00:00 pm

Autor Wątek: Jak kawa wpływa na zdrowie  (Przeczytany 1969 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline House

  • Designer
  • Level II
  • *****
  • Wiadomości: 621
  • Liked: 24
  • On poprosił ją o zdjęcie a ona zdjęła...
  • Grupa: 0-
Jak kawa wpływa na zdrowie
« dnia: Maj 10, 2012, 05:54:44 pm »
  • Publish
  • http://i.wp.pl/a/f/jpeg/28423/kawa.jpeg
    Niewiele produktów spożywczych budzi tyle kontrowersji, co kawa. Bez przerwy pojawiają się nowe doniesienia na temat jej szkodliwych lub - wręcz przeciwnie - zdrowotnych właściwości. Z jednej strony słyszymy, by ograniczać jej spożycie, bo czyni w naszym organizmie ogromne spustoszenia, z drugiej, że kilka filiżanek dziennie może uratować nam życie. Jak więc naprawdę jest z tą kawą? Naukowcy z całego świata codziennie starają się odpowiadać na to pytanie, badając wpływ kawy na poszczególne organy naszego ciała. Do jakich wniosków doszli? 

    Wprawdzie niektórzy z nas piją kawę bezkofeinową, jednak większość kawoszy wyraża się o niej z pogardą. Przecież kofeina to samo sedno kawy. Substancja, która nas pobudza, stymuluje, aktywizuje, zwiększa koncentrację, dodaje energii. Z naukowego punktu widzenia kofeina to alkaloidowy środek psychoaktywny, zaliczany do grupy stymulantów. Innymi słowy - legalny narkotyk. Dopalacz.


    Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i pobudza korę mózgową oraz zwiększa wydzielanie adrenaliny. Jak inne substancje psychoaktywne uzależnia, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż np. papierosy, alkohol czy twarde narkotyki.

    - Kofeina, choć doceniamy ją ze względu na pobudzające działanie, może być niebezpieczna.

    Substancja ta, zawarta w kawie, herbacie, suplementach i napojach energetyzujących, działa na ośrodkowy układ nerwowy i przyspiesza metabolizm. Przy racjonalnym stosowaniu, stymuluje i usuwa zmęczenie, poprawiając nastrój i skupienie uwagi – mówi Sandra Nowacka-Jaskólska, dietetyk z Kliniki INVICTA w Warszawie.

    - Nie należy jednak przesadzać z jej ilością. Podaje się, że dobowa dawka kofeiny dla zdrowej dorosłej osoby nie powinna przekroczyć 600 mg. Zbyt duże jej dawki mogą obciążać wątrobę i żołądek oraz negatywnie wpływać na samopoczucie, pamięć długotrwałą i koncentrację.

    Przy spożyciu przekraczającym 0,5 grama mogą już pojawić się poważne objawy przedawkowania – silne pobudzenie psychoruchowe, migotanie komór serca, osłabienie, nudności i wymioty.

    W skrajnych przypadkach nadmierne spożycie skutkować może porażeniem układu nerwowego, drgawkami, a nawet śmiercią. Dawka śmiertelna ustalana jest według przelicznika 150 mg kofeiny na 1 kg masy ciała (co dla dorosłego, zdrowego człowieka oznacza średnio 80 filiżanek kawy – przyp. red.).

    Unikać spożywania kofeiny powinni diabetycy i kobiety w ciąży oraz panie przyjmujące hormonalne preparaty antykoncepcyjne – przestrzega dietetyk.