Marzec 28, 2024, 06:03:23 pm

Autor Wątek: Dźwięk  (Przeczytany 5253 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radiana

  • Friends
  • New
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Liked: 7
Dźwięk
« dnia: Styczeń 25, 2014, 09:57:28 pm »
  • Publish
  • Dźwięk. Jest obok obrazu, zapachu, dotyku opisem naszego namacalnego świata. Świat przemamawia do nas dźwiękami, tymi które słyszymy i tymi, których nie słyszymy również, gdyż dźwięk to drgania ośrodka, w którym się rozchodzi fala dźwiękowa a drgania mogą oddziaływać na całe nasze ciało. Jesteśmy otoczeni przez dźwięki, które nasza podświadomość czujnie przechwytuje i zapisuje. Oto piszę w skupieniu wybierając odpowiednie klawisze na klawiaturze, jednocześnie cały czas monitoruję dźwięk pralki dochodzący z łazienki, by w razie konieczności, gdy wychwycę jakieś zmiany w jej pracy móc zareagować.

    Codzienny szum informacyjny jaki w postaci dźwięków dociera do naszego mózgu powoduje uczucie zmęczenia. Często szukamy odpoczynku w zacisznym miejscu, gdzie możemy spokojnie posłuchać ulubionej muzyki, czyli znowu otoczyć się dźwiękiem. Wysłuchujemy codziennie lawinę słów, które wypowiadane są w odpowiedniej intonacji. Odbieramy w postaci dźwięku nie tylko sens słów, ale również ładunek emocjonalny zawarty w intonacji jakiej są wypowiadane. Na tym przykładzie dokładnie widać, że dźwięk to informacja i to złożona. Czujnie wychwycimy intencje osoby, jeżeli wsłuchamy się w intonację towarzyszącą wypowiadanym słowom. Już niemowlę nie rozumiejąc jeszcze słów wypowiadanych przez bliskich reaguje na intonację i całym sobą chłonie słowa matki wypowiadane z miłością.

    Świetnie intonacją posłużył się Janusz Rewiński, kiedy jako skaut piwny zachwalał bez przekonania walory mleka a potem przestrzegał przed spożywanie piwa. Zarówno z mimiki twarzy jak i intonacji głosu z łatwością można było odczytać, który napój faworyzuje. Znakomicie intonacją głosu posługują się aktorzy i ... księża.

    Wprawdzie podobno około 80% informacji o świecie dociera do nas w postaci obrazu, ale wpływ dźwięków na naszą psychikę i zdrowie jest kolosalny. Hałas powyżej pewnego pułapu może człowieka nie tylko ogłuszyć, ale i obezwładnić a nawet zabić. Z drugiej strony czyste dźwięki o odpowiedniej wysokości mają moc leczenia. Mogą na przykład przyspieszyć gojenie urazów kości.

    Muzyka jest krainą dźwięku, w której poszukujemy różnych wrażeń od wyciszenia po ekscytację i gniew. Cudowna harmonia dźwięków działa na nas kojąco, natomiast kakofonia męczy i wywołuje zmęczenie i agresję. Klucz piękna muzyki leży w harmonii dźwięków czyli ich odpowiednim uporządkowaniu.

    Muzyka towarzyszy człowiekowi można powiedzieć, że od zawsze. Muzyka jednoczyła wspólnoty w tańcach, zagrzewała do walki, ostrzegała przed wrogiem, oznajmiała o porach dnia. W świątyniach wyśpiewywane są modlitwy, hymny pochwalne, pieśni. Muzyka towarzyszy całemu naszemu życiu od narodzin aż do śmierci, kiedy żegnamy zmarłych pieśniami, na przykład w kościele katolickim pieśń "Anielski orszak niech twą duszę przyjmie".

    Muzyka ludzi jednoczy. Przebój z jednego kraju potrafi szturmem wedrzeć się do list przebojów tworzonych przez radiowe stacje w różnych krajach (oczywiście pod warunkiem, że jest wykonywany w języku angielskim, najczęściej ) i jest słuchany na różnych kontynentach.

    Kiedy moja wiara w ludzi podupada lubię popatrzeć sobie na koncerty wielkich gwiazd muzyki, gdzie tysięczne tłumy wspólnie bawią się i z radością wspólnie śpiewają. I wtedy myślę sobie oby ten świat, który od dźwięku się zaczął (ponoć na początku było słowo) również przez dźwięk został uratowany.

    Uważajmy na dźwięki. :)






     znalezione w necie - Eioba.pl
    « Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2014, 09:59:11 pm wysłana przez Radiana »