Kwiecień 16, 2024, 12:22:09 am

Autor Wątek: Kolektory słoneczne- koszty inwestycji, dofinansowanie  (Przeczytany 3240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marecki

  • New
  • Wiadomości: 10
  • Liked: 0
Kolektory słoneczne- koszty inwestycji, dofinansowanie
« dnia: Styczeń 12, 2013, 01:39:58 pm »
http://www.inwestujwkolektory.pl/

Na stronie dowiemy się m.in. jak uzyskać dofinansowanie na zakup kolektorów słonecznych oraz kalkulator, który oblicza kiedy ta inwestycja nam się zwróci.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2013, 03:39:25 pm wysłana przez LI »

Offline Luck

  • New
  • Wiadomości: 4
  • Liked: 0
Odp: Kolektory słoneczne- koszty inwestycji, dofinansowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2013, 01:42:24 pm »
Ile kosztuje utrzymanie instalacji solarnej?

Do naszych obliczeń przyjmiemy założenie, że instalacja zastała wykonana w domu jednorodzinnym zamieszkałym przez 4 osoby, mającym jedno piętro oraz poddasze. Na instalacje składa się: próżniowy kolektor słoneczny o powierzchni 3 m2, zasobnik o pojemności 300 litrów oraz zestaw pompowy z naczyniem przeponowym o pojemności 25 litrów.


Aby nasza instalacja działała sprawnie musimy ponieść następujące koszty eksploatacji:

zaleca się aby przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu całej instalacji,w skład takiego przeglądu wchodzi: sprawdzenie stanu kolektora, sprawdzenie znacznika próżni w rurach próżniowych oraz płynu solarnego, zmierzenie ciśnienia w instalacji, ustawienie odpowiedniego przepływu oraz wyregulowanie automatyki, koszt takiej usługi mieści się w przedziale 250-300zł,
jeżeli w czasie przeglądu okaże się, że konieczna jest wymiana płynu w instalacj musimy liczyć się z kosztem rzędu ok. 300zł ( przy założeniu, że do napełnienia instalacji użyjemy ok. 30 litrów glikolu o temperaturze zamarzania -35st C), zwykle płyn należy wymienić po 3-5 latach,
ostatnim wydatkiem, jaki musimy ponieść jest koszt energii elektrycznej zasilającej automatykę i pompę solarną jest to ok. 15 zł miesięcznie.Musimy, zatem założyć, że roczny koszt utrzymania instalacji (bez wymiany płynu solarnego) to ok. 500zł. Biorąc pod uwagę, iż energia słoneczna jest całkowicie darmowa a nasza instalacja dzięki regularnym przeglądom posłuży nam kilkanaście lat nie jest to cena zbyt wysoka.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2013, 03:41:34 pm wysłana przez LI »

Offline Krzysztof Turek - Solarid

  • New
  • Wiadomości: 1
  • Liked: 0
Odp: Kolektory słoneczne- koszty inwestycji, dofinansowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2015, 02:43:18 pm »
Luck z tego co opisałeś to taka inwestycja jest raczej dla nikogo nie opłacalna.
Dlatego też w mojej firmie koszt przeglądu wynosi 200 zł a glikol wymieniamy raz na 5 lat - wychodzi 240 zł rocznie. Roczny uzysk (oszczędność) z opisanej przez Ciebie instalacji wynosi około 700-1000 zł tak więc korzystanie z firm które oferują drogie przeglądy i rokroczne wymiany glikolu mija się z celem (tak to wygląda jak by te firmy tylko z tego żyły).
Mając na względzie minimalizację kosztów utrzymania wprowadziliśmy do oferty dużo lepsze pod względem ekonomicznym rozwiązanie. Zintegrowane bezciśnieniowe kolektory słoneczne na początku przekonują klientów cena (kolektor ze zbiornikiem 100 litrów kosztuje 1500 zł) a później skutecznością działania - ogrzewanie wody jest nie słabsze niż w klasycznych konstrukcjach kolektorów słonecznych a koszty eksploatacji praktycznie żadne no i brak konieczności zasilania pompki (system działa bez zasilania).
Dla osób które interesuje najbardziej efektywne finansowo ogrzewanie wody zapraszam do poczytania wpisu na blogu:
http://solarid.pl/blog/kolektory-sloneczne-bezcisnieniowe-sposob-na-najtansze-oze
Mam nadzieję że te informacje będą pomocne.