Marzec 28, 2024, 06:50:05 pm


Autor Wątek: Lawenda- uprawa w ogródku  (Przeczytany 5862 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LI

  • Modérateur
  • Level I
  • *****
  • Wiadomości: 440
  • Liked: 20
  • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
  • Grupa: A RH +
Lawenda- uprawa w ogródku
« dnia: Maj 22, 2013, 08:36:30 am »
  • Publish
  • Najpopularniejsze gatunki lawendy

    Znanych jest ponad 50 gatunków i odmian tej rośliny, z których do naszego klimatu najbardziej pasuje lawenda wąskolistna - Lavandula angustifolia.

    Lavandula angustifolia - lawenda wąskolistna tzw. angielska - wyrasta do wysokości 70 cm podczas kwitnienia i około 50 cm bez kwiatów, tworząc zaokrąglone kopuły. Może być sadzona w odstępach, lub jako pachnący wał - żywopłot, nad którym podczas słonecznej pogody unosi się rój owadów i wspaniały aromat olejków eterycznych. Ta lawenda jest najbardziej wytrzymała w polskim klimacie.

    Lavandula x intermedia - lawenda holenderska to krzyżówka pomiędzy Lavandula angustifolia i Lavandula latifolia. Ma dłuższe łodygi niż angielska, bo wyrasta do metra wysokości. Ma także szersze liście niż L. angustifolia.

    Lavandula stoechas - lawenda francuska, pochodzi z krajów śródziemnomorskich, więc w Polsce nadaje się wyłącznie do kompozycji w donicach. W gruncie nie ma szans na zimowanie. Jest bardzo efektowna, kwiaty ma fioletowe lub białe, podobne do pędzelków i ładnie pachnące, szaro-zielone liście, które tworzą puszystą kopułę i niosą zapach kamfory.

    Lavandula dentata - również określana jako lawenda francuska lub hiszpańska, o nieco delikatniejszym zapachu pomiędzy lawendą a rozmarynem. Pochodzi z Hiszpanii, a więc również u nas nie przezimuje. Listki ma ząbkowane i tym się różni od pozostałych gatunków lawend. Doskonała do donic na słoneczne i gorące patio lub balkon.

    Lavandula x chaytorae ma bardziej szare liście, zwarty pokrój, dłuższy sezon kwitnienia i spektakularne, ciemnofioletowe kwiaty.

    http://www.swiatkwiatow.pl/userfiles//image/lawenda%20lekarska2.JPG

    Wymagania lawendy

    Wszystkie gatunki i odmiany lubią słoneczne stanowisko (pełne słońce) i lekką, dobrze zdrenowaną, zasadową glebę (pH 6,5 - 7,5), niezbyt zasobną. Jeśli jest gliniasta, lawendzie może to zaszkodzić. Podłoże należy więc przed sadzeniem rozluźnić, przekopując z piaskiem i dobrze przegniłym kompostem. Dobry będzie południowy lub zachodni stok.

    Pamiętajmy koniecznie o odchwaszczeniu terenu, bo lawenda nie znosi konkurencji agresywnych chwastów. Jej łodygi i liście posadzone w dużym zagęszczeniu, mogą zagniwać i zamierać. Roślina wymaga bowiem dobrej cyrkulacji powietrza.

    Z tego też powodu nie sadźmy jej w zaniżeniu. Jeśli nie mamy skarpy, należy usypać podwyższoną rabatę i dopiero posadzić lawendę. Nie wolno zakopać roślin za głęboko. Poziom sadzenia utrzymujemy taki, na jakim rosła w doniczce. Jeśli po posadzeniu jest sucha pogoda, przez początkowy czas powinniśmy regularnie nawadniać krzewy lawendy, ale pamiętajmy - nie zraszamy wodą po liściach. Wodę trzeba dostarczać bezpośrednio w korzenie, odpowiednio zmniejszając strumień z węża.

    Lawenda w doniczkach i korytkach wymaga więcej podlewania, a właściwie częściej ale skąpo. Spowodowane to jest minimalnym lub brakiem dostępu do wody z opadów atmosferycznych

    Te małe krzewinki są bardzo łatwe w pielęgnacji pod warunkiem, że spełnimy ich wymagania. Oto podstawowe zasady.

    Lawenda nie lubi :

    nadmiaru wody
    cienia
    zraszania szczególnie wieczorem
    wysuszających wiatrów
    zimna
    nadmiaru nawozów


    Lawenda uwielbia :

    suchą glebę
    słońce
    przycinanie

    http://2.bp.blogspot.com/-lHrDiqi8Yg4/UBuTBi1YybI/AAAAAAAAAWE/SApGwF_EgX0/s400/1465.jpg

    Przycinanie krzewów lawendy

    Jest to bardzo prosty zabieg i zależy od stanu roślin podczas sadzenia.

    Jeśli są bardzo małe i nie mają kwiatów, nic nie robimy, a czekamy na kwitnienie. Kiedy się ono zakończy ścinamy 1/2 krzewu.

    Jeśli krzewy są dość duże i też nie mają pąków - ścinamy o 1/2 wysokości. Potem zakwitnie w lipcu - sierpniu i po kwitnieniu, kiedy kwiaty tracą kolor, chwytamy krzew w dłonie i zgrabnie ścinamy "na jeża". W następnych latach wiosną ścinamy ponownie, ale nieco delikatniej i po kwitnieniu w lipcu-sierpniu także.

    Jeśli sadzimy krzewy kwitnące - czekamy aż przekwitną. Potem ścinamy jak wyżej.

    Po około 6 latach lawenda się starzeje i nieestetycznie wygląda. W środku krzewu widać stare, zdrewniałe gałęzie i kępa ma rozłożysty pokrój, często znacznie się pokłada. Wtedy wykopujemy stare, zdrewniałe krzewy i zastępujemy je nowymi.

    Jeśli nie chcemy ich od razu wyrzucić, możemy spróbować je "odmłodzić". Najpierw wycinamy u nasady 1/3 wszystkich pędów, aby prześwietlić krzew. Zachęca to do wypuszczania młodych pędów u podstawy rośliny. Nowe pędy zostawiamy przez jakiś czas i w połowie lata skracamy o połowę. Potem usuwamy pozostałe, stare pędy całkowicie, a pozostawiamy tylko świeżo wypuszczone, tegoroczne pędy. Dzięki temu zabiegowi krzew znacznie się obniży.

    Jeśli lawenda nic nie wypuści - należy się jej pozbyć i zakupić nowe rośliny, które znów będą cieszyć nasze oczy kilka lat.

    http://cdn5.ogrod.smcloud.net/t/photos/thumbnails/5726/rozmnazanie_lawendy_621x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

    Wiosenne cięcie lawendy

    Rozmnażanie lawendy

    Istnieją trzy sposoby: siew nasion, sadzonki i odkłady.

    Pierwszy i najłatwiejszy to wysiew nasion, który daje nam wiele nowych egzemplarzy naprawdę niewielkim kosztem, jednak rośliny mogą nie powtórzyć cech rośliny matecznej. Nasiona zbieramy kiedy są suche i czarne (dojrzałe) i wysiewamy w kwietniu do skrzyneczek. Lekko przykrywamy piaskiem. Po około 6 tygodniach wzejdą i pozostawiamy je do wiosny następnego roku w zacisznym miejscu, odpowiednio przykrywając. Uszczykujemy celem rozkrzewienia. Wysadzamy na miejsce stałe jesienią.

    Kolejny sposób to sadzonkowanie, kiedy to wiosną pobieramy sadzonki z piętką i umieszczamy w skrzynce z piaszczystą ziemią. Dla pewności możemy zanurzyć sadzonkę w ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych.

    Odkłady polegają na przygięciu dość długiej łodygi do gruntu i przytwierdzeniu drutem w kształcie literki "U". W następnym roku wyrosną nowe korzenie i odkład będzie można odciąć i umieścić wczesną jesienią w nowym miejscu.



    http://1.bp.blogspot.com/-6NEaCU3N7a0/UBq9ATncHVI/AAAAAAAAJ9Y/QJhbLqJHBLM/s1600/lawenda_11.JPG

    Sadzonkowanie lawendy

    Choroby i szkodniki

    W zasadzie na lawendzie nie występują, a wręcz panuje opinia, że lawenda umieszczona w pobliżu roślin wrażliwych na choroby i szkodniki po prostu je chroni i sama nie choruje.

    Zamieranie czy pogorszenie wyglądu lawendy bardziej leży po stronie niewłaściwej pielęgnacji niż możliwych chorób i szkodników.

    http://assets2.ogrodowisko.pl/uploads/p/28/280841/original.JPG

    Kompozycje i zastosowanie lawendy

    Lawenda najlepiej się prezentuje posadzona w dużej, jednogatunkowej masie, jako pasy, żywopłoty, duże plamy. Wtedy wygląda najbardziej spektakularnie i malowniczo.

    Dobrym towarzystwem dla lawendy, jeśli chcemy ją na rabatach pomieszać, są róże, bodziszki, żurawki, hosty (szczególnie o żółtym zabarwieniu). Jeśli chodzi o kolor innych kwiatów to polecam różowy, niebieski, fioletowy i biały. Z krzewów ładnie będzie wyglądało zestawienie z żółtolistną trzmieliną Fortunego (Euonymus fortunei 'Emerald'n Gold') oraz purpurowym perukowcem Cotinus 'Royal Purple'.

    Lawenda, zwłaszcza gatunki śródziemnomorskie, doskonale będzie wyglądała samotnie w donicach lub skrzynkach. Możemy nią podsadzić także różnorakie małe formy pienne, np. trzmieliny lub cisy na pniu.

    Z suszonych kwiatów lawendy możemy samodzielnie wykonać zapachowe woreczki do szafy i łazienki, tzw. potpourri. Znane jest też jej szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jako mydła, żele, wody kolońskie i płyny do kąpieli oraz olejki do aromaterapii.

    Anglicy mówią, że tam gdzie w ogrodzie rośnie lawenda, małżonkowie nigdy się nie kłócą. Może warto spróbować ją posadzić we własnym ogrodzie?

    http://www.rossnet.pl/GalleryImages/Photo/201109281024/thumb31_8886452.jpg

    Lawenda

    Lawenda
    « Ostatnia zmiana: Maj 22, 2013, 08:47:08 am wysłana przez LI »

    Offline LI

    • Modérateur
    • Level I
    • *****
    • Wiadomości: 440
    • Liked: 20
    • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
    • Grupa: A RH +
    Czy lawendę da się uprawiać w domu?
    « Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2013, 08:47:00 am »
  • Publish
  • http://mercatino.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_f96faebd7c2df2fe1c08acae3cb685ff.jpg

    Cytuj
    Lawenda jest rośliną, która lubi i potrzebuje bardzo dużo słońca. Dlatego trudno będzie jej zapewnić takie warunki w domu - nawet w najlepiej oświetlonym pomieszczeniu będzie jej za ciemno.

    Można zaryzykować uprawę lawendy w domu, ale po pewnym czasie jej gałązki stracą charakterystyczne szare ubarwienie, będą się wyciągać i trudno będzie utrzymać jej zwarty pokrój.

    Roślina ta pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego. Lubi się wygrzewać na słońcu, dlatego bardzo dobrze będzie się czuła na balkonie, o wystawie południowej lub zachodniej. Jeśli nie ma Pani balkonu, można pokusić się o uprawianie lawendy na parapecie zaokiennym, jednak w takim miejscu jej system korzeniowy nie przetrwa zimy.


    Ale znane są jednak przypadki kiedy i lawenda w domu świetnie się ma ;)

    Najlepiej wtedy zapewnić lawendzie dużo słońca i dużą porowata donicę z gliny. Ziemię wymieszać z piaskiem i uważać, żeby jej nie zalać.

    Offline budnicka.lilianna

    • New
    • Wiadomości: 4
    • Liked: 0
    • JESTEM PASJONATKA EKOLOGII:)
    Re: Czy lawendę da się uprawiać w domu?
    « Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2013, 09:48:57 am »
  • Publish
  • http://mercatino.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_f96faebd7c2df2fe1c08acae3cb685ff.jpg

    Ale znane są jednak przypadki kiedy i lawenda w domu świetnie się ma ;)

    Najlepiej wtedy zapewnić lawendzie dużo słońca i dużą porowata donicę z gliny. Ziemię wymieszać z piaskiem i uważać, żeby jej nie zalać.



    Niedawno kupiłam lawendę w doniczce ( dużo kwiatków, gęsta i rozłożysta). Niestety, w ogóle NIE PACHNIE !!! Nie pachnie nawet zgnieciony w palcach listek, ani nawet kwiatuszek. Stoi od południowej strony, więc warunki chyba niezłe. Co się dzieje ?...

    Offline LI

    • Modérateur
    • Level I
    • *****
    • Wiadomości: 440
    • Liked: 20
    • Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci ....
    • Grupa: A RH +
    Re: Lawenda- uprawa w ogródku
    « Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2013, 11:35:32 am »
  • Publish
  • Sama chcialabym wiedzieć.
    Kupiłam kiedyś dwa rodzaje lawendy. Robilam wszystko jak nalezy. Obydwie nie pachnialy, a jedna z nich zwyczajnie uschła jakby zupełnie nie miała wody /oo

    Jednak uprawianie lawendy w domu widziałam i wiem, że to możliwe.
    Może to kwestia poznania jeszcze tej rośliny i jej potrzeb a może kwestia kupna dobrej odmiany.